Uzależnienie od Internetu, czyli siecioholizm – norma czy niebezpieczeństwo?

14.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Uzależnienie od Internetu, czyli siecioholizm – norma czy niebezpieczeństwo?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystanie z Internetu jest nieuniknione. Nie sposób całkowicie wyeliminować go z życia, zwłaszcza obecnie. Problem zaczyna się pojawiać, jeśli nie jesteśmy w stanie przeżyć jednego dnia bez dostępu do sieci. Uzależnienie od Internetu dotyka coraz więcej osób. Specjaliści wskazują, że na siecioholizm może cierpieć blisko 1,5 miliona osób. Pozostaje zadać pytanie, kiedy normalne użytkowanie sieci przeradza się w nałóg?

Co to jest siecioholizm?

Nadużywanie Internetu to problem, który często jest bagatelizowany i zdecydowanie zbyt łatwo przychodzi nam ignorowanie pierwszych symptomów. Czym tak naprawdę jest siecioholizm?

Jak sama nazwa wskazuje, to nadmierne i kompulsywne korzystanie z sieci. Osoba uzależniona czuje przymus surfowania w Internecie, aż zupełni traci nad tym kontrolę.

siecioholizm objawy

Uzależnieni są w stanie na kilkanaście godzin zanurzyć się w wirtualnym świecie, poświęcając cały swój czas na wpatrywanie się w monitor lub telefon. Z czasem zaczynają pojawiać się pierwsze problemy:

 • lęk,
 • pogorszenie się relacji społecznych,
 • zaniechanie swoich zainteresowań i hobby,
 • rozdrażnienie i obniżony nastrój.

Warto tu także wspomnieć o syndromie FOMO (z ang. fear of missing out), czyli strachem przed tym, że ominie nad ważne wydarzenie czy informacja. Już teraz zjawisko zaczyna być nazywane chorobą XXI wieku, a jego skala – wraz z popularyzacją mediów społecznościowych i rozwojem Internetu – stale rośnie.

Trzeba też jasno zaznaczyć, że siecioholizm jest stosunkowo młodym zjawiskiem, które przybiera na sile. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się w szczególności dzieci i młodzież, które większość czasu spędzają właśnie w sieci. Uzależnienie od internetu często dotyczy także młodych dorosłych i osób samotnych.

Postęp technologiczny oraz pandemia nie są tu bez znaczenia. Dla wielu osób prawdziwe życie właśnie przez to zaczęło toczyć się w Internecie. Potrzebujemy go, by móc się uczyć, pracować i rozwijać. W czasie lockdownu to sieć stanowiła jedyną drogę komunikacji ze światem zewnętrznym.

Objawy uzależnienia od Internetu

Nadużywanie internetu, podobnie jak każdy inny nałóg, bezpośrednio przekłada się na jakość życia i zachowanie człowieka.

Osoba uzależniona zaczyna korzystać z sieci coraz częściej i intensywniej.

Praca i nauka schodzą na dalszy plan. Pojawia się niechęć do spotkań towarzyskich, a w skrajnych przypadkach nawet sen przestaje mieć znaczenie. Siecioholik nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do internetu. Jeśli z jakiegoś powodu nie może z niego skorzystać, zaczyna odczuwać rozdrażnienie.

Jednym z najbardziej niepokojących objawów jest zastąpienie prawdziwych relacji międzyludzkich tymi wirtualnymi. Aktywność w sieci staje się jedynym źródłem kontaktu z człowiekiem, a to z kolei może prowadzić do poważnych problemów z nawiązywaniem nowych znajomości w prawdziwym świecie. Komunikatory internetowe, takie jak WhatsApp i Messenger, tylko ułatwiają przeniesienie kontaktów do Internetu. Korzystanie z nich nie jest niczym złym, ale w żadnym wypadku nie powinny zastępować tradycyjnego sposobu komunikowania się z otoczeniem.

Do czatowania z nieznajomymi powstała nawet specjalna aplikacja:
Aplikacja 6obcy – co to jest? Jak z niej korzystać?

Osoby uzależnione uciekają do Internetu od problemów, emocji i uczuć. Telefon lub komputer traktują jako najlepszy sposób na odreagowanie stresu. Z miesiąca na miesiąc spędzają coraz więcej czasu w sieci, aby osiągnąć ten sam poziom satysfakcji co wcześniej.

Skutki uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od komputera i Internetu jest bardzo poważnym nałogiem, a to ze względu na skutki, jakie za sobą niesie. Siecioholizm odbija się tak samo na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Nieleczony nałóg może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

skutki uzależnienia od internetu

Skutki zdrowotne:

 • znaczne pogorszenie nastroju, stałe poczucie lęku i strachu, które może prowadzić nawet do depresji;
 • osłabienie odporności i duża podatność na infekcje;
 • problemy z zasypianiem;
 • nadpobudliwość;
 • silne bóle w okolicy szyi, kręgosłupa, przedramion i dłoni;
 • ryzyko wystąpienia tzw. padaczki ekranowej.

Skutki psychologiczne, w tym także społeczne:

 • izolacja społeczna i unikanie kontaktu z drugim człowiekiem poza siecią;
 • nieustające poczucie osamotnienia;
 • zaniedbanie relacji z rówieśnikami i rodziną;
 • utrata zainteresowań.

Uzależnienie od Internetu dzieci

Dzieci i młodzież należą do grupy podwyższonego ryzyka. Statystycznie nawet 98% nastolatków każdego dnia korzysta z Internetu. Na siecioholizm, uzależnienie od telefonu i komputera w szczególności narażone są dzieci wrażliwe, nieśmiałe i z niską samooceną. Nawet dla dorosłych oczywiste jest, że w sieci znacznie łatwiej wykreować sztuczny wizerunek i lepszą wersję samego siebie. To jeden z powodów, dla których młodsi użytkownicy wybierają świat wirtualny zamiast rzeczywistego.

nadużywanie internetu u dzieci

Internet i komputer to również świetne źródło rozrywki. Dostęp do mediów społecznościowych i gier nie jest zły sam w sobie, ale trzeba znać granicę. Kiedy ta cienka linia zostaje przekroczona, znacznie trudniej wrócić do realnego świata.

Nadużywanie Internetu przez dzieci ma realny wpływ na kształtowanie się ich dorosłej osobowości i rozwój emocjonalny. Rodzice nie powinni bagatelizować tego problemu, a kiedy surfowanie w sieci staje się problemem – natychmiast reagować.

Jak walczyć z uzależnieniem od Internetu?

Walka z każdym nałogiem jest trudna, a uzależnienie od internetu nie jest tu wyjątkiem. Pierwszym krokiem, a zarazem najbardziej podstawowym i oczywistym, powinno być ograniczenie czasu spędzanego w sieci. To o tyle trudny etap, że wymaga dużej samokontroli ze strony osoby uzależnionej. Niełatwo całkowicie wyrzucić internet z życia i nie o to też w tym chodzi – ograniczyć nie oznacza zupełnie się odciąć. Pomocne mogą okazać się aplikacje monitorujące poziom aktywności. Nowoczesne smartfony w większości są wyposażone w nie fabrycznie, ale bez trudu znajdziemy podobne apki w sklepie. Programy tego typu można pobrać również na komputer.

Jeśli w gronie naszych najbliższych znajduje się osoba, która nadużywa internetu, możemy – a nawet powinniśmy – spróbować jej pomóc. Krzykiem i groźbą nie zdziałamy wiele.

Najpierw musimy zrozumieć, dlaczego uzależniony spędza tak wiele czasu w sieci i uzmysłowić mu, że faktycznie ma problem.

Naszym celem powinno być wprowadzenie zasad, które systematycznie będą zmniejszać czas spędzony w sieci.

Alternatywą, a często jedynym wyjściem, jest szukanie pomocy u specjalisty. Terapeuta jest w stanie precyzyjnie określić powody, dla których uzależniony ucieka do wirtualnego świata, dzięki czemu wdroży odpowiednie metody walki z nałogiem. W wielu przypadkach szukanie pomocy u specjalisty jest koniecznym krokiem, aby zerwać z uzależnieniem.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.