Search icon

Czy będzie Shrek 5? Kiedy premiera nowego Shreka?

25.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czy będzie Shrek 5? Kiedy premiera nowego Shreka?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sympatyczny ogr o gołębim sercu ujął widzów na całym świecie. Szczególnie polscy oglądający zakochali się w jego historii – do dzisiaj sporo z nas potrafi cytować całe fragmenty dialogów, a niektóre weszły nawet na stałe do języka mówionego. Kiedy pojawi się nowy Shrek? Czy Shrek 5 jest w planach? W jakich tytułach można szukać alternatywnych wersji przygód ogra? Podpowiadamy.

Dlaczego Shrek podbił serca widzów?

Kiedy w 2001 roku Shrek wchodził na ekrany kin, nikt nie spodziewał się, że tak szybko stanie się tak wielkim fenomenem. Już po premierze widzowie w każdym wieku zakochani byli przesłaniem wyłaniającym się z tej współczesnej baśni – nie liczy się wygląd, a serce. Pomimo tego, że animacje dla dorosłych są zazwyczaj brutalne, zawierają wiele scen erotycznych, a nawet wulgaryzmów, Shrek rezygnując z tych zabiegów, potrafił połączyć oglądających w każdym wieku.

Oswajanie strachów, wspieranie się w grupie, zabawne teksty, świetne ścieżka dźwiękowa, hybryda gatunkowa, baśniowy świat, znane postacie w nowych odsłonach – to tylko kilka cech, które ujęły fanów. Kiedy pojawi się więc premiera Shreka 5?

Ile części Shreka weszło do kin?

Ile części ma Shrek? Dotychczas w kinach można było obejrzeć aż cztery części przygód ogra. Co dzieje się w poszczególnych odcinkach serii animacji?

Shrek (Netflix, Amazon Prime, Viaplay, Rakuten)

Pierwsza część, która stała się światowym fenomenem. Przypadkowo uratowany gadatliwy Osioł wspomina Shrekowi o Lordzie Farquaadzie, który więzi wszelkie bajkowe postacie. Zmuszony do pomocy ogr wraz z Osłem rusza na ratunek, przy okazji wyswabadzając z opresji księżniczkę Fionę. Z czasem między tą dwójką rodzi się uczucie.

Shrek 2 (Netflix, Amazon Prime, Viaplay, Rakuten)

Shrek i Fiona ostatecznie zostają parą. Na zaproszenie rodziców księżniczki ruszają do Zasiedmiogórogrodu. Na miejscu okazuje się, że ojciec nie zgadza się na ogrzego zięcia – w tym celu wynajmuje płatnego zabójcę, czyli Kota w Butach, a także Księcia z Bajki, aby odzyskał dawne uczucie Fiony.

Shrek Trzeci (Netflix, HBO Max, Rakuten)

Fiona wraz ze Shrekiem pełnią funkcję pary królewskiej. Obojgu nie podoba się ten fakt, ponieważ marzą o powrocie na bagna. Shrek, Kot i Osioł wyruszają w podróż, aby przekonać kuzyna Fiony Artura do objęcia tronu. W tym czasie Książę z Bajki zawłaszcza tron dla siebie, wrzucając do więzienia wszystkie księżniczki, z Fioną na czele.

Shrek Forever (Netflix, HBO Max, Rakuten)

Farkle, Felicja i Fergus to trzy urocze dzieciaki Fiony i Shreka. Zmęczony i zirytowany sytuacją rodzinną Shrek spotyka Rumepslstiltskina, który oferuje mu powrót do czasów sprzed posiadania familii. Po cofnięciu się w czasie Shrek orientuje się, że musi rozkochać Fionę od nowa, ponieważ księżniczka nie ma pojęcia o jego istnieniu.

Animacje uzupełniające historię Shreka

Dodatkowo powstały animacje uzupełniające historię zielonego ogra i jego rodzinki. Część z nich dostępna jest na poszczególnych serwisach VOD. Jakie to tytuły?

  • Kot w Butach – słodki, momentami zadziorny kot, tak urzekł widzów, że doczekał się odrębnej serii. W tejże części poznajemy początki jego sławy, najsłynniejszych przeciwników i pochodzenie chwytu znanego jako „oczy kota ze Sherka”. Ponadto powstała krótkometrażówka Kot w Butach: Trzy diabły o walce Kota z trzema wrednymi kociętami oraz pełny metraż Kot w Butach: Ostatnie życzenie z 2022 roku.
  • Karaoke Shreka z bagien Shrek wraz z przyjaciółmi i rodziną organizuje karaoke, a każdy z bohaterów prezentuje jeden utwór.
  • Dawno, dawno temu w Idolu – popularność słynnego talent show stała się tak wielka, że twórcy w jej konwencji przygotowali osobny metraż.
  • Pada Shrek – Shrek marzy o spokojnych świętach ze swoją rodziną, jednak cała ferajna jego przyjaciół ma dla niego inne plany
  • Świętastyczne kolędowanie – ekipa stworów baśniowych kolęduje wspólnie, przechodząc przez najbardziej znane kolędy i piosenki świąteczne.
  • Shrek ma wielkie oczy – galeria baśniowych postaci ze Shrekiem na czele włamuje się do zamku lorda Farquaada, a następnie opowiada sobie coraz bardziej przerażające
  • Thriller Night – ta animacja to nic innego jak cytat teledysku Michaela Jacksona.
  • Shrek’s Thrilling Tales – kompilacja trzech odcinków. W rolach głównych Trzy Świnki i Wilk, Lord Farquaad oraz Potwory i Obcy.

Czy i kiedy możemy się spodziewać Shreka 5?

Do końca nie wiadomo, kiedy możemy oczekiwać premiery nowego Shreka. Studio już kilkukrotnie przestawiało premierę. Czy i kiedy będzie Shrek 5? Wciąż czekamy choćby na oficjalny teaser zapowiadający kolejną część serii.

Shrek póki co powrócił symbolicznie – DreamWorks Animation stworzyło nową czołówkę rozpoczynającą ich animację. Jak wspomina szefowa DWA – Margie Cohn – to od przygód sympatycznego ogra rozpoczęła się popularność tego rodzaju historii, stąd też należało mu się honorowe miejsce w openingu.

Z kolei w grudniu 2022 roku jeden z kluczowych aktorów serii, wcielający się w Kota w Butach Antonio Banderas, dał do zrozumienia w wywiadzie, że najprawdopodobniej Shrek powróci w kolejnej części. Pozostaje mieć nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Fabuła Shrek 5 – przegląd możliwości i przecieków

Pozostaje pytanie o czym opowiadać będzie piąta część Shreka? Plotki, przecieki i doniesienia mocno różnią się między sobą. Być może będzie to prequel, którego akcja rozgrywać się będzie przed wydarzeniami pokazanymi w pierwszej części serii. Może to być również reboot, który znaną historię opowie raz jeszcze. Obecnie najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja będąca swoistym multiwersum. Shrek wraz z całą kompanią znajdzie się w zupełnie innych okolicznościach, alternatywnej rzeczywistości, może nawet w czymś na kształt świata zbliżonego do naszego?

Grafika otwierająca: DreamWorks Animation

nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.