Trwają prace nad Shrek 5! Kiedy premiera nowego Shreka?

12.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Trwają prace nad Shrek 5! Kiedy premiera nowego Shreka?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sympatyczny ogr o gołębim sercu ujął widzów na całym świecie. Szczególnie polscy oglądający zakochali się w jego historii – do dzisiaj sporo z nas potrafi cytować całe fragmenty dialogów, a niektóre weszły nawet na stałe do języka mówionego. Kiedy pojawi się nowy Shrek? Czy Shrek 5 jest w planach? W jakich tytułach można szukać alternatywnych wersji przygód ogra? Podpowiadamy.

Dlaczego Shrek podbił serca widzów?

Kiedy w 2001 roku Shrek wchodził na ekrany kin, nikt nie spodziewał się, że tak szybko stanie się tak wielkim fenomenem. Już po premierze widzowie w każdym wieku zakochani byli przesłaniem wyłaniającym się z tej współczesnej baśni – nie liczy się wygląd, a serce. Pomimo tego, że animacje dla dorosłych są zazwyczaj brutalne, zawierają wiele scen erotycznych, a nawet wulgaryzmów, Shrek rezygnując z tych zabiegów, potrafił połączyć oglądających w każdym wieku.

Oswajanie strachów, wspieranie się w grupie, zabawne teksty, świetne ścieżka dźwiękowa, hybryda gatunkowa, baśniowy świat, znane postacie w nowych odsłonach – to tylko kilka cech, które ujęły fanów. Kiedy pojawi się więc premiera Shreka 5?

Ile części Shreka weszło do kin?

Ile części ma Shrek? Dotychczas w kinach można było obejrzeć aż cztery części przygód ogra. Co dzieje się w poszczególnych odcinkach serii animacji?

Shrek (Netflix, Amazon Prime, Viaplay, Rakuten)

Pierwsza część, która stała się światowym fenomenem. Przypadkowo uratowany gadatliwy Osioł wspomina Shrekowi o Lordzie Farquaadzie, który więzi wszelkie bajkowe postacie. Zmuszony do pomocy ogr wraz z Osłem rusza na ratunek, przy okazji wyswabadzając z opresji księżniczkę Fionę. Z czasem między tą dwójką rodzi się uczucie.

Shrek 2 (Netflix, Amazon Prime, Viaplay, Rakuten)

Shrek i Fiona ostatecznie zostają parą. Na zaproszenie rodziców księżniczki ruszają do Zasiedmiogórogrodu. Na miejscu okazuje się, że ojciec nie zgadza się na ogrzego zięcia – w tym celu wynajmuje płatnego zabójcę, czyli Kota w Butach, a także Księcia z Bajki, aby odzyskał dawne uczucie Fiony.

Shrek Trzeci (Netflix, HBO Max, Rakuten)

Fiona wraz ze Shrekiem pełnią funkcję pary królewskiej. Obojgu nie podoba się ten fakt, ponieważ marzą o powrocie na bagna. Shrek, Kot i Osioł wyruszają w podróż, aby przekonać kuzyna Fiony Artura do objęcia tronu. W tym czasie Książę z Bajki zawłaszcza tron dla siebie, wrzucając do więzienia wszystkie księżniczki, z Fioną na czele.

Shrek Forever (Netflix, HBO Max, Rakuten)

Farkle, Felicja i Fergus to trzy urocze dzieciaki Fiony i Shreka. Zmęczony i zirytowany sytuacją rodzinną Shrek spotyka Rumepslstiltskina, który oferuje mu powrót do czasów sprzed posiadania familii. Po cofnięciu się w czasie Shrek orientuje się, że musi rozkochać Fionę od nowa, ponieważ księżniczka nie ma pojęcia o jego istnieniu.

Animacje uzupełniające historię Shreka

Dodatkowo powstały animacje uzupełniające historię zielonego ogra i jego rodzinki. Część z nich dostępna jest na poszczególnych serwisach VOD. Jakie to tytuły?

  • Kot w Butach – słodki, momentami zadziorny kot, tak urzekł widzów, że doczekał się odrębnej serii. W tejże części poznajemy początki jego sławy, najsłynniejszych przeciwników i pochodzenie chwytu znanego jako „oczy kota ze Sherka”. Ponadto powstała krótkometrażówka Kot w Butach: Trzy diabły o walce Kota z trzema wrednymi kociętami oraz pełny metraż Kot w Butach: Ostatnie życzenie z 2022 roku.
  • Karaoke Shreka z bagien Shrek wraz z przyjaciółmi i rodziną organizuje karaoke, a każdy z bohaterów prezentuje jeden utwór.
  • Dawno, dawno temu w Idolu – popularność słynnego talent show stała się tak wielka, że twórcy w jej konwencji przygotowali osobny metraż.
  • Pada Shrek – Shrek marzy o spokojnych świętach ze swoją rodziną, jednak cała ferajna jego przyjaciół ma dla niego inne plany
  • Świętastyczne kolędowanie – ekipa stworów baśniowych kolęduje wspólnie, przechodząc przez najbardziej znane kolędy i piosenki świąteczne.
  • Shrek ma wielkie oczy – galeria baśniowych postaci ze Shrekiem na czele włamuje się do zamku lorda Farquaada, a następnie opowiada sobie coraz bardziej przerażające
  • Thriller Night – ta animacja to nic innego jak cytat teledysku Michaela Jacksona.
  • Shrek’s Thrilling Tales – kompilacja trzech odcinków. W rolach głównych Trzy Świnki i Wilk, Lord Farquaad oraz Potwory i Obcy.

Czy i kiedy możemy się spodziewać Shreka 5?

Do końca nie wiadomo, kiedy możemy oczekiwać premiery nowego Shreka. Studio już kilkukrotnie przestawiało premierę. Czy i kiedy będzie Shrek 5? Wciąż czekamy choćby na oficjalny teaser zapowiadający kolejną część serii.

Shrek póki co powrócił symbolicznie – DreamWorks Animation stworzyło nową czołówkę rozpoczynającą ich animację. Jak wspomina szefowa DWA – Margie Cohn – to od przygód sympatycznego ogra rozpoczęła się popularność tego rodzaju historii, stąd też należało mu się honorowe miejsce w openingu.

Z kolei w grudniu 2022 roku jeden z kluczowych aktorów serii, wcielający się w Kota w Butach Antonio Banderas, dał do zrozumienia w wywiadzie, że najprawdopodobniej Shrek powróci w kolejnej części. Życzenia aktora zdają się spełniać, gdyż po sukcesie drugiej części serii, czyli „Kot w Butach: Ostatnie życzenie” (zarobił prawie 500 milionów dolarów i był jednym z najbardziej dochodowych filmów ubiegłego roku) kwestia kontynuacji Shreka powróciła oficjalnie.

Chris Meledandri (prezes Illumination, które wypuściło ostatnio równie przebojowy „Super Mario Bros.„) współpracujący ze studiem DreamWorks Animation (twórcy Shreka) zdradził w wywiadzie dla Variety, że wstępne prace nad Shrekiem 5 trwają. Są m.in. prowadzone rozmowy z oryginalną obsadą (Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz), która jest podobno mocno podekscytowana powrotem do kultowego tytułu.

Kiedy można oczekiwać premiery? Nawet przybliżona data nie jest oczywiście w tym momencie znana, ale z pewnością jest to kwestia kilku lat.

Fabuła Shrek 5 – przegląd plotek i przecieków

Pozostaje pytanie o czym opowiadać będzie piąta część Shreka? Plotki, przecieki i doniesienia mocno różnią się między sobą. Być może będzie to prequel, którego akcja rozgrywać się będzie przed wydarzeniami pokazanymi w pierwszej części serii. Może to być również reboot, który znaną historię opowie raz jeszcze. Obecnie najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja będąca swoistym multiwersum. Shrek wraz z całą kompanią znajdzie się w zupełnie innych okolicznościach, alternatywnej rzeczywistości, może nawet w czymś na kształt świata zbliżonego do naszego?

Pewną wskazówką może być wypowiedź wspomnianego wcześniej Meledandriego, który o procesie powstawania nowego filmu o zielonym ogrze stwierdził:

To nie różni się tak bardzo od procesu, który przeszliśmy z „Mario”, gdzie patrzysz na podstawowe elementy, które pokochali widzowie, i robisz wszystko, co w twojej mocy, aby je uhonorować. A potem ciężko pracujesz, aby zbudować elementy historii i nowe postacie, które zabiorą widzów do zupełnie nowych miejsc. Oryginalna obsada jest tego ogromną częścią.

Dodał również, że pozostałe postacie ze świata Shreka również zasługują na swoje historie. Szczególnie dotyczy to uwielbianego przez niego Osła:

Gdyby DreamWorks kiedykolwiek chciało kolejny film z uniwersum Shreka, nie zastanawiałbym się dłużej niż dwie sekundy. Kocham Osła. Gdy kręcili „Kota w butach” pomyślałem: „Powinni byli zrobić film o osiołku”. Osioł jest zabawniejszy niż Kot w butach. To znaczy uwielbiam Kota w butach, ale nie jest tak zabawny, jak Osioł. Bez wątpienia chciałbym taki spin-off.

Na pewno będzie mieć wsparcie ze strony Eddiego Murphy’ego, który zadeklarował, że „w dwie sekundy” zdecydowałby się na powrót do legendarnej roli. Kto wie – może czeka nas znacznie więcej dobrej zabawy, niż mogliśmy oczekiwać?

Grafika otwierająca: DreamWorks Animation

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.