Sextortion – co to jest? Jakie ma formy? Gdzie można zgłosić internetowy szantaż?

20.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Sextortion – co to jest? Jakie ma formy? Gdzie można zgłosić internetowy szantaż?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy ktoś proponował Ci kiedykolwiek wysyłanie zdjęć swojego nagiego lub półnagiego ciała podczas rozmowy smsowej lub na komunikatorze? Zjawisko sextortion staje się coraz bardziej powszechne. Jeśli i Tobie przydarzyło się otrzymać taką prośbę, mogło chodzić właśnie o wymuszenie materiałów o tematyce seksualnej, aby potem w odpowiedni sposób szantażować Cię. Najczęściej przypadki te dotykają osób, które nie znają ludzi, znajdujących się po drugiej stronie monitora, jednak nierzadko zdarza się to również wśród osób, które dobrze się znają.

Co to sextortion?

W sextortion chodzi głównie o to, aby pozyskać od swojej ofiary zdjęcia lub filmy z przedstawioną jednoznaczną sytuacją, która mogłaby ją ośmieszyć.

Osoby, które usilnie starają się otrzymać takie materiały najczęściej, starają się o to poprzez flirt, czy nawiązanie dłuższej relacji.

Najczęściej po wysłaniu pierwszego zdjęcia o zabarwieniu seksualnym, w przypadku zjawiska sextortion, dochodzi do szantażowania.

Osoby szantażujące wymagają wysłania więcej takich treści, bo jeśli tego nie zrobisz, te które już były wysłane, zostaną one upublicznione. Sextortion może być prowadzony przez jedną osobę, ale często dotyczy całej zorganizowanej grupy.

Sprawdż jak wyczyścić historię wyszukiwarki Google:
Historia wyszukiwania Google
Historia wyszukiwania Google – jak usunąć?

Formy sextortion – sposoby w jakie można być szantażowanym

Sposobów na szantażowanie poprzez wykorzystanie sextortion może być naprawdę wiele:

  • Zaproszenie do rozmowy od atrakcyjnej osoby np. na Facebooku lub portalu randkowym
  • Gdy korzystasz z nielegalnych witryn z usługami towarzyskimi
  • Szantażysta sam wyśle nagie zdjęcie, aby wzbudzić zaufanie
  • Wykradanie prywatnych zdjęć po kliknięciu w link
  • Szantażowanie mailowe

Zaproszenia na Facebooku od atrakcyjnych osób

Zaproszenia na Facebooku od atrakcyjnych osób, które koniecznie chcą porozmawiać przez kamerkę za pośrednictwem komunikatora. Oczywiście po jakimś czasie proszą o to, aby i ofiara się dla nich rozebrała. Jeśli się zgodzi, zostaje nagrana i tak szantażyści zaczynają wymagać pieniędzy w zamian za nieupublicznianie filmu lub zdjęć.

Sytuacja jak z Facebookiem dotyczy również wielu aplikacji randkowych, na których bardzo często można od atrakcyjnego mężczyzny, czy atrakcyjnej kobiety dostać prośbę o przesłanie seksownego zdjęcia.

Korzystanie z nielegalnych witryn oferujących usługi towarzyskie

Bardzo niebezpiecznym jest także oprogramowanie szpiegowskie nazywane “Goontact”, które wycelowane jest w osoby, korzystające z nielegalnych witryn oferujących towarzyskie usługi. Zadaniem Goontact jest wykradanie danych osobowych ofiar i ich szantażowanie.

Szantażysta sam wyśle nagie zdjęcie, aby wzbudzić zaufanie

Szantażysta często pierwszy wysyła nagie zdjęcia czy filmy, aby wzbudzić zaufanie osoby, którą poprosi o przesłanie intymnych zdjęć.

Często szantażyści nie chcą rozmawiać z ofiarą, która nie chce im przesłać intymnych zdjęć. Dzieje się tak np. kiedy ofiarami są dzieci z niskim poczuciem wartości. Ostatecznie dzieci wysyłają swoje zdjęcie, aby nie stracić kontaktu z osobą, której ufają i myślą, że potrzebują.

Dowiedz się także, jak cyberprzestępny wzbudzają zaufanie:
Scam – co to jest? Jak go rozpoznać i nie dać się oszukać? Przykłady scamu

Wykradanie prywatnych zdjęć po kliknięciu w link

Wysyłanie podejrzanych linków, w które klika ofiara. Wówczas może dochodzić do wykradania zdjęć i filmów z chmur internetowych czy innych serwerów (większość telefonów robi automatycznie kopie wszystkich fotek z telefonu do chmury). Oczywiście celem atakujących są najczęściej fotki, które mogą wykorzystać do szantażu.

Szantażowanie mailowe

Wysłanie maila z wiadomością, że ktoś posiada Twoje dane czy zdjęcia wykonane ukrytą kamerką, a w zamian za ich usunięcie masz przesłać pieniądze na wskazane konto.

Jak chronić swoje dziecko przed wymuszeniami o charakterze seksualnym?

Nie tylko dorośli padają ofiarą zjawiska sextortion, ale dzieci również. To one są najbardziej narażone, ponieważ jeśli nikt nie rozmawia z dzieckiem o zagrożeniach w Internecie, będzie ono nieświadome nawet pozornie oczywistych niebezpieczeństw. Sextortion najczęściej dotyka tych pociech, które mają bardzo niskie poczucie wartości.

Gdzie zgłosić szantaż internetowy?

Należy pamiętać, że szantaż internetowy to cyberprzestępstwo i absolutnie nie wolno mu ulegać. Jeśli otrzymasz szantażującego maila, wiadomość na komunikatorze, czy poprzez sms, działaj!

W 2018 roku zespół CERT Polska zajmuje się ochroną użytkowników przed atakami hakerskimi. Aby móc zgłosić szantaż, należy wypełnić formularz na stronie CERT.PL

Aby uchronić się przed takimi sytuacjami warto również zainstalować oprogramowanie, które nie pozwoli na to, aby np. ktoś mógł podglądać Cię bez Twojej wiedzy na kamerce w laptopie czy komputerze.

Nigdy również nie odpisuj na podejrzane wiadomości. Zachowaj spokój i zgłoś sprawę do odpowiedniego organu, o którym zostało wspomniane wcześniej.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.