Sexting coraz groźniejszy – jak rozmawiać o tym temacie z dzieckiem?

19.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Sexting coraz groźniejszy – jak rozmawiać o tym temacie z dzieckiem?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z rozwojem szybkiej komunikacji pojawiło się również zjawisko sextingu. W głównej mierze chodzi o wiadomości o podtekście seksualnym, które może wysyłać do siebie dwoje dorosłych ludzi, aby móc podgrzać atmosferę. Co jednak w przypadku, kiedy zjawisko sextingu dosięga także dzieci?

Coraz więcej młodych osób otrzymuje smartfony np. na komunię, a rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować, co robią i z kim piszą ich dzieci. Najbardziej niepokojący jest fakt, że rodzice niechętnie rozmawiają ze swoimi pociechami na temat zagrożeń w Internecie.

Spis treści:

Co to sexting?

Sexting rozwinął się wraz z komunikacją, dzięki której możemy wysyłać smsy czy mmsy ze swoimi zdjęciami oraz pikantnymi tekstami.

Nazwa “Seksting” wzięła się z połączenia dwóch słów “Sex” i “Texting”.

Wymiana osobistych treści erotycznych pomiędzy dorosłymi nie powinna być dla nikogo tematem tabu i najczęściej uprawiana jest w związku lub poza nim. Zjawisko sextingu można uznać za pozytywne lub negatywne. O ile jest ono uprawiane przez osoby dorosłe, nie w tym niczego złego, jeśli nie niesie ono znamion uzależnienia.

sexting

Sekstowanie uprawiane z “głową”, nie powinno nieść negatywnych konsekwencji. Jednak w wielu przypadkach dochodzi do nadużywania tego zjawiska, więc warto wiedzieć, jak się przed nim chronić.

Przykłady i konsekwencje sextingu

Mówiąc o negatywnych konsekwencjach sextingu, warto przedstawić konkretne przykłady:

Sexting wśród nastolatków

W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku przez Fundację – Dzieci Niczyje, okazało się, że sekstowanie istnieje wśród 11% chłopców i dziewczynek w wielu od 15 do 18 lat. Badanie to przeprowadzone było kilka lat temu, a dziś, nie da się ukryć, w tym wieku smartfony mają właściwie wszystkie nastolatki w tym wieku.

Wysyłanie półnagich czy nagich zdjęć lub treści o seksualnym zabarwieniu, może mieć związek z ciekawością, niskim poczuciem wartości i innymi aspektami.

Niestety nastolatkowie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ktoś może chcieć wykorzystać ich intymne zdjęcia i wrzucić je do Internetu.

Nawet jeśli miał to być niewinny żart, to jednak ośmiesza osobę, która owe zdjęcie wysłała.

Sexting a cyberprzemoc

Sexting w Internecie wśród nastolatków może być również wykorzystany do prób szantażu. Całkowitego poniżenia i innych negatywnych aspektów, które sprawiają, że osoba wysyłająca zdjęcia popada w depresję i odczuwa duży stres. Ten może prowadzić nawet do prób samobójczych. Seksting może być wykorzystywany jako cyberprzestępstwo.

Uzależnienie od sextingu

Wysyłanie wiadomości o zabarwieniu erotycznym może być również uzależniające. Osoba wysyłająca lub odbierająca wiadomości nasączone seksem, czerpiąc z tego silną przyjemność, może chcieć więcej i częściej. Tyczy się to głównie osób, które są podatne na uzależnienia seksualne. Nastolatki mogą nie wiedzieć, że dotyczy to również ich.

W niektórych przypadkach uzależnienie od sextingu jest tak silne, że konieczne jest podjęcie leczenia pod okiem specjalisty.

Jak chronić dziecko przed sextingiem?

Z badań opublikowanych w JAMA Pediatrics wynika, że zjawisko sextingu dotyka co 8 dziecko, a najczęściej dotyczy to wysłania “dowodów miłości”.

seksting

Oznacza to, że dzieci nie są odpowiednio chronione przed tego typu zjawiskiem. Jak więc sobie z tym poradzić?

Rozmowa o formach cyberprzemocy

Główną rolę w edukacji seksualnej powinni pełnić najbliżsi, czyli np. rodzice. Wręczając swojemu dziecku smartfon, należałoby najpierw przedyskutować z nim zagrożenia, które mogą czyhać na dziecko w komunikacji z innymi.

Rozmowa konsekwencjach sextingu

Czasem pociechy, które otrzymują swój pierwszy telefon, nie są świadome tego, że to, co wyślą np. do kolegi, na zawsze pozostaje w sieci. Dzieci wysyłając więc swoje półnagie zdjęcia, nie wiedzą, że ktoś może je przechwycić i wykorzystać. Nie są świadome, że takie wiadomości mogą być podstawą do ich ośmieszania i poniżania – a hejt jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród nastolatków. Dlatego tak ważną rolę stanowi rozmowa z dzieckiem na temat tego zjawiska.

Dbanie o poczucie własnej wartości dziecka

Rozmowa z dzieckiem powinna również dotyczyć jego poczucia wartości, ponieważ jeśli jest zbyt niskie, wówczas będzie ono bardziej podatne na wysyłanie np. “dowodów miłości”.

Dziecko nie będzie chciało stracić osoby, która przecież tak bardzo się nim interesuje. Działania te widoczne są nie tylko w relacji dziecko-dziecko, ale również często najmłodsi padają ofiarą osób dorosłych – pedofili. Nie zdają sobie sprawy z tego, kto siedzi po drugiej stronie ekranu smartfona.

Oprócz rodziców swój udział w ochronie dziecka przed sextingiem powinna mieć również szkoła. Zadaniem nauczycieli jest prowadzić lekcje na temat seksualności i związanych z nią zagrożeń.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.