Czym jest i do czego służy serwer DNS?

26.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czym jest i do czego służy serwer DNS?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

DNS (ang. Domain Name System), czyli System Nazw domenowych, to określenie dla specjalnego systemu odpowiadającego za tłumaczenie nazw domen stosowanych przez użytkowników (np. komputronik.pl) na adresy IP, które są przyporządkowywane do komputerów oraz innych urządzeń w sieci internetowej (np. 55.35.638.63). Jak dokładnie działa serwer DNS i do czego służy? W poniższym artykule prezentujemy wszystkie najistotniejsze informacje na ten temat. 

Co to jest serwer DNS?

Obecnie wiele mówi się o nowoczesnych technologiach cyfrowych, które zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa i prywatności w sieci. W tym kontekście często przywołuje się przykład VPN. Jednym z najważniejszych pojęć, którego definicję powinien znać każdy użytkownik internetu, jest DNS. Co to dokładnie oznacza? 

DNS, czyli System Nazw domenowych, odpowiada za zamianę nazw domen na adresy IP, które są używane przez przeglądarki do prawidłowego wczytywania stron internetowych.

dns - co to jest?

Każde urządzenie podłączone do internetu posiada własny adres IP. Używają go inne urządzenia do ich lokalizacji i identyfikacji. Dzięki protokołowi DNS użytkownicy mogą wprowadzać słowa do przeglądarki bez potrzeby wprowadzania adresów IP poszczególnych witryn, co jest ogromnym ułatwieniem. 

Serwer DNS jest komputerem zawierającym ogromną bazę danych z publicznymi adresami IP. Są one powiązane z nazwami witryn internetowych. To właśnie do nich adres IP prowadzi użytkowników.

Serwery DNS można porównać do książek telefonicznych. Każdorazowo, gdy ktoś wpisuje nazwę konkretnej domeny, np. komputronik.pl w przeglądarce internetowej, DNS wyszukuje odpowiadający adres IP. Jego zadaniem jest nakierowanie urządzenia na właściwe miejsce w sieci, aby dany użytkownik otrzymał dostęp do wybranej przez siebie witryny internetowej. Serwery DNS działają pod każdą szerokością geograficzną – bez względu na to, czy korzystamy z internetu w Chinach, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. 

Jak działa DNS?

Według jakich zasad działa DNS? System ten funkcjonuje zawsze według ściśle określonych zasad. Są one następujące: 

  1. Aby system DNS zadziałał, najpierw użytkownik musi wpisać w przeglądarkę adres wybranej strony internetowej, np. www.komputronik.pl. 
  2. Następuje komunikacja systemu za pośrednictwem przeglądarki z lokalnym serwerem DNS. Przesyłana jest wtedy prośba o przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP. 
  3. Lokalny serwer kieruje zapytanie o numer IP do jednego z 13 głównych serwerów na świecie (ang. roor-servers). 
  4. Serwer główny przesyła informację zwrotną na temat adresu IP (lokalizacji) serwera, na którym są przechowywane dane stron internetowych z określoną końcówką domeny – w podanym przez nas przykładzie jest to .pl.
  5. Serwer DNS wysyła pakiet informacji do przeglądarki, z której korzysta użytkownik – jest to numer odpowiadający wpisanej wcześniej domenie.
  6. Dochodzi do nawiązania przez przeglądarkę połączenia z adresem IP. Po chwili użytkownik może zacząć przeglądać wybraną przez siebie stronę. 

Cały ten proces realizowany jest w niezwykle krótkim czasie. Jeśli użytkownik posiada stabilne i szybkie połączenie internetowe, od wpisania adresu WWW w okno przeglądarki do jej uruchomienia, mija zaledwie kilka sekund. 

Jak skonfigurować serwer DNS?

Firmy hostingowe, które oferują hosting współdzielony (najpopularniejszy typ hostingu) zazwyczaj pozwalają na korzystanie ze swoich serwerów DNS, które są wstępnie skonfigurowane i wskazują na dany hosting, dlatego właściciele stron nie muszą podejmować żadnych czynności w tym zakresie. Edycji i konfiguracji serwerów DNS można dokonać, korzystając z opcji w panelu zarządzania hostingiem. 

Z kolei w sytuacji, gdy korzystamy z serwera VPS bądź serwera dedykowanego, wówczas zachodzi konieczność samodzielnego skonfigurowania i utworzenia serwera DNS. Istnieją jednak takie firmy, które nawet w tym przypadku oferują serwer DNS w ramach pakietu hostingowego. 

system dns

Jaki DNS jest najlepszy?

Do najlepszych serwerów DNS zaliczamy:

  • NextDNS. Jest to usługa, dzięki której można tworzyć własne serwery DNS oraz ustalać, jakie rodzaje stron mają być blokowane. Dostawca tego systemu daje użytkownikom gotowe listy blokujące reklamy czy złośliwe oprogramowanie i pozwala na tworzenie własnych list filtrowania domen.
  • DNS Cloudflare (1.1.1.1). Jest to firma, która słynie z tego, iż posiada niezwykle szybką i nowoczesną usługę DNS. Posiada ona 3 typy serwerów DNS: podstawowe, które gwarantują prywatność, blokujące złośliwe oprogramowanie i phishing, a także takie, które blokują nie tylko złośliwe oprogramowanie i phishing, ale również pornografię. 
  • Quad 9. Firma ta za główny cel stawia sobie ochronę prywatności użytkowników oraz jak najszybsze blokowanie domen, które udostępniają złośliwe oprogramowanie bądź stwarzają innego rodzaju zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

Co zrobić, gdy nasz DNS nie działa?

Co zrobić, gdy DNS nie działa, co skutkuje tym, iż surfowanie po sieci internetowej staje się niemożliwe? Oto najlepsze sposoby:

  • zresetowanie routera,
  • aktualizacja sterowników kart sieciowych,
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej w przeglądarce.

W niektórych przypadkach niewłaściwe działanie DNS może wynikać z błędów po stronie dostawcy usług internetowych bądź firmy hostingowej, która obsługuje daną stronę. Wówczas należy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na naprawdę usterek. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.