Najlepsze seriale wojenne – ranking TOP 10

22.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze seriale wojenne – ranking TOP 10
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wojenne doświadczenia są czymś, czemu – mimo że nierzadko to trudne – nie wolno pozwolić odejść w zapomnienie. Z tego też powodu powstaje wiele tytułów fabularnych i dokumentalnych poświęconych właśnie tematyce wojennej.

Tym razem postanowiliśmy skupić się na serialach portretujących historie bohaterów, dla których konflikt zbrojny stanowił integralny element codzienności. Każdy z nich wypracował swój własny stosunek do nowych realiów. Dla niektórych była to chęć walki; dla innych – wręcz przeciwnie. Jedni odnajdywali namiastkę normalności w przyjaźni lub miłości; jeszcze inni – w humorze.

Poniższe, najlepsze seriale wojenne pozwolą Wam ich lepiej zrozumieć, wyciągnąć niezbędne lekcje, a niekiedy – wbrew pozorom – po prostu miło spędzić czas. Większość z nich znajdziecie w popularnych serwisach VOD.

1. Kompania braci (HBO Max, Player, PLAY NOW)

Kiedy spojrzeć na najlepsze seriale wojenne, niedoścignionym wzorem wciąż pozostaje “Kompania braci”. Ten amerykańsko-brytyjski tytuł, którego producentami wykonawczymi są m.in. Tom Hanks i Steven Spielberg, przenosi na ekran prawdziwą historię braterstwa, która narodziła się w piekle na ziemi. Poznajcie losy Kompanii E, 506. pułku piechoty spadochronowej, 101. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA, widziane oczyma tych, którzy zdołali wyjść cało z opresji II wojny światowej.

Produkcję oparto na bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a. W obsadzie znaleźli się m.in. Damian Lewis, Matthew Settle, Michael Cudlitz, Neal McDonough i Ron Livingston.

Tytuł jest dostępny m.in. w serwisie HBO Max.

2. Sensacje XX wieku

Jeżeli polskie seriale wojenne, to Bogusław Wołoszański – rodzimy popularyzator historii, pomysłodawca i autor własnego programu dokumentalnego oraz głos, który znają wszyscy. Jak sam tytuł wskazuje, podczas seansu usłyszycie zadziwiające, mniej znane opowieści, które jednak wydarzyły się naprawdę. Znacząca część z nich dotyczy realiów wojennych i ich zakulisowych przetasowań. Na całość serii składa się około 1000 odcinków. Powstała również jej radiowa odsłona.

3. Pacyfik (HBO Max, Player, PLAY NOW)

Kolejny, doceniony owoc współpracy producenckiej Hanksa i Spielberga – tym razem działających wespół z Garym Goetzmanem – opowiada prawdziwą historię trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej: Roberta Leckiego (James Badge Dale), Eugene’a Sledge’a (Joe Mazzello) i Johna Basilone’a (Jon Seda), rozgrywającą się na bezkresach II-wojennego Pacyfiku.

Bohaterowie kolejno walczą na wyspie Guadalcanal, w tropikalnych lasach przylądka Gloucester, twierdzach Peleliu i na piaszczystych wybrzeżach Iwo Jimy i Okinawy. Serial kończy się triumfalnym, jednak krwawo okupionym powrotem do domu po Dniu Zwycięstwa.

Pierwowzorami miniserialu są książki pt. „Helmet for My Pillow” Roberta Leckiego, „With the Old Breed” i „China Marine” Eugene’a B. Sledge’a oraz „Red Blood, Black Sand” Chucka Tatuma.

4. Czas honoru (TVP VOD)

Seriale wojenne TVP doczekały się w naszym zestawieniu licznej reprezentacji. Pierwszym z tytułów, jaki znajdziecie w bibliotece serwisu VOD polskiego nadawcy, jest “Czas honoru” – produkcja podążająca śladem przedstawicieli młodego, II-wojennego pokolenia.

Polscy oficerowie-spadochroniarze zostają zrzuceni na teren okupowanej Polski. Z tą chwilą rozpoczynają nowy, pełen sprzeczności rozdział w swoim życiu, konfrontując wartości, takie jak miłość do ojczyzny i bliskich sobie ludzi z wszechobecnym poczuciem zagrożenia i chęcią zemsty.

W produkcji wystąpili m.in. Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Jan Wieczorkowski i Jan Englert.

5. Generation Kill: czas wojny (HBO Max, Player, PLAY NOW)

Seriale wojenne produkcji oryginalnej HBO to kategoria, w której znajdziecie “Generation Kill: czas wojny” – adaptację bestsellerowej powieści autorstwa Evana Wrighta o tym samym tytule. To pierwsze czterdzieści dni amerykańskiej inwazji na Irak z 2003 roku, ujęte w ramy miniserialu i przedstawione z perspektywy żołnierzy elitarnej jednostki marines.

Czas ten zdominowały emocje, takie jak poczucie zagubienia, frustracja, przede wszystkim zaś – dojmujące przekonanie o bezcelowości podejmowanych działań. Poznajcie ich genezę.

W tytule wystąpili m.in. Alexander Skarsgård, James Ransone, Lee Tergesen i Stark Sands. Wyreżyserowali go Simon Cellan Jones (“The Expanse”) i Susanna White (“Jane Eyre”).

6. Paragraf 22

Ten satyryczny serial o 2 wojnie światowej obnaża przed widzem lęki kapitana Yossariana (Christopher Abbott), którego przeraża perspektywa trafienia na front. Aby uniknąć bezpośredniego uczestnictwa w działaniach wojennych, mężczyzna posuwa się nawet do symulacji choroby psychicznej i zabrnie naprawdę daleko, aby uprawdopodobnić swoje zaburzenia.

W obsadzie znaleźli się m.in. Kyle Chandler, Kevin J. O’Connor, George Clooney i Hugh Laurie.

7. Czterej pancerni i pies (TVP VOD)

Klasyk nad klasykami polskiego kina obiera zgoła odmienne spojrzenie na realia II wojny światowej. Ta postrzegana jest bowiem jako wielka, męska przygoda, w której ramię w ramię uczestniczy załoga kultowego czołgu o numerze 102: Janek, Gustlik, Grigorij, Olgierd oraz – jedyny w swoim rodzaju – pies Szarik. Ich szlak bojowy wiedzie ze Związku Radzieckiego do Berlina. Po drodze nie zabraknie zaś masy przygód, porywów serc i jeszcze większej liczby powodów, aby stracić głowę.

W rolach głównych: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz i Włodzimierz Press.

8. MASH (Disney+)

Kolejny serial o wojnie utrzymano w konwencji komediodramatu, oddającego atmosferę towarzyszącą amerykańskim lekarzom szpitala polowego w trudnych realiach wojny w Korei.

W obliczu tak skrajnych doświadczeń każdy z osobna odnajduje się inaczej. Sposobem bohaterów tej historii był humor, dzięki któremu mogli oderwać myśli od tragedii rozgrywającej się na zewnątrz i wewnątrz szpitala. Skecze z ich udziałem przetrwały zaś próbę czasu i bawią widownię aż do dzisiaj. Czy trafią również do Was? Możecie się przekonać, wybierając ten tytuł spośród innych, dostępnych w bibliotece platformy Disney+.

W obsadzie znaleźli się m.in. Alan Alda, Mike Farrell, Harry Morgan, Loretta Swit, Gary Burghoff i Larry Linville.

9. Dolina łez (HBO Max, Player, PLAY NOW)

Najlepsze (a zarazem najmłodsze) seriale wojenne uzupełnia także “Dolina łez” – miniserial z 2020 roku, obrazujący wydarzenia wojny Jom Kippur, która wybuchła 6 października 1973 roku wraz z atakiem państw arabskich – na czele z Egiptem i Syrią – na tereny półwyspu Synaj i Wzgórz Golan, pozostających pod kontrolą Izraela.

Te dramatyczne chwile ukazano z perspektywy trzech postaci, znajdujących się w samym epicentrum konfliktu. Jeżeli jesteście ciekawi ich, niezwykle osobistych, emocjonalnych historii, niniejszy tytuł znajdziecie m.in. w serwisie Player.pl.

Twórcami dramatu wojennego są Daniel Amsel i Amit Cohen (“Ziemia niczyja”, “Podwójna gra”, “Ukryta tożsamość”).

10. Wojenne dziewczyny (TVP VOD)

Ranking zamyka polski serial o wojnie z 2017 roku, będący kobiecym spojrzeniem na okrucieństwa drugiego ogólnoświatowego konfliktu. Tytułowe wojenne dziewczyny to Marysia, Ewka i Irka – młode kobiety, które jeszcze do niedawna stawiały pierwsze, niepewne kroki w dorosłość. Każda z nich z wyzwaniami codzienności radziła sobie we własny sposób. Każdej przypadł bowiem od losu zupełnie inny start.

Teraz studentkę chemii z inteligenckiej rodziny, bogatą Żydówkę i złodziejkę z Czerniakowa połączył wspólny cel: walka z okupantem na terenie Warszawy.

W rolach głównych: Aleksandra Pisula, Vanessa Aleksander i Marta Mazurek.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.