Seriale sci-fi na Netflix, które zachwyciły widzów. Ranking 15 najlepszych tytułów

04.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Seriale sci-fi na Netflix, które zachwyciły widzów. Ranking 15 najlepszych tytułów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Seriale science fiction Netflixa to kategoria obfitująca w wiele godnych uwagi tytułów. Znajdziecie tu takie hity jak “Stranger Things”, “Black Mirror”, “Cyberpunk: Edgerunners” i “Arcane”. Nie brakuje też polskiego akcentu w postaci niedawnej premiery – “1899” z Maćkiem Musiałem w obsadzie. Co jeszcze znalazło się w naszym TOP 15? Przekonajcie się!

Polecane seriale science fiction na Netflix

1. Dark

Seriale science fiction Netflixa otwiera “Dark” – składająca się z trzech sezonów saga fantastycznonaukowa, będąca jednocześnie niemieckojęzycznym debiutem na łamach platformy.

Jej twórcy – Baran bo Odar i Jantje Friese – fabularnie przenoszą nas do współczesnych Niemiec, gdzie rozgrywająca się właśnie tragedia przypomina o mrocznej przeszłości 1986 roku. Punktem wyjścia dla zagłębienia się w nią okazuje się zaginięcie dwojga dzieci, będące katalizatorem dla dalszego biegu zdarzeń, obnażających sekrety pewnych czterech rodzin.

2. Black Mirror

Tytułowe czarne lustro to alegoria, za którą skrywają się wszechobecne czarne ekrany; za nimi zaś – współcześni ludzie. Już na wstępie nie trudno zatem domyślić się, jakie refleksje doprowadziły twórców do miejsca, w którym powstał niniejszy serial sci fi Netflixa.

“Black Mirror” to antologia różnych historii, obnażających lęki wpisane w istotę XXI wieku. To jednak zdecydowanie coś więcej niż lekcja uważności na własne emocje i zagrożenia czasów. Każdy z odcinków prowadzi satyryczną, trzymającą w napięciu narrację, która, jak na ironię, zatrzymuje widza przed ekranem na dłużej.

3. 1899

https://www.youtube.com/watch?v=4q3puq5GkdA&ab_channel=NetflixPolska

Twórcy “Dark” powracają z kolejnym tytułem, będącym aktualnie jedną z głośniejszych produkcji oryginalnych serwisu. Powodów, aby się nią zainteresować, jest jednak zdecydowanie więcej. Kolejnym jest m.in. fakt, że “1899” to serial sci-fi Netflixa, w którym wyraźnie zauważalny jest nasz rodzimy akcent. Mowa o roli Maćka Musiała, który na ekranie daje się poznać jako Olek – jeden z pasażerów statku.

Ich rejs w poszukiwaniu lepszego życia odmienia się bezpowrotnie wraz z pewnym tajemniczym spotkaniem na środku oceanu. Stanie się ono okazją do odkrycia mrocznych tajemnic bohaterów, z czasem zaś zakwestionowania przez nich własnych zmysłów.

4. Modyfikowany węgiel (Altered Carbon)

Seriale sf Netflixa, będące adaptacjami reprezentuje “Altered Carbon”, luźno bazujący na powieści autorstwa Richarda Morgana pod tym samym tytułem. Również i tym razem mamy do czynienia z iście cyberpunkową propozycją.

W futurystycznej wizji twórców ludzie przezwyciężyli ograniczenia własnej cielesności poprzez osadzenie świadomości w możliwych do przeszczepienia implantach. W takich okolicznościach umysł Takeshiego Kovacsa (Joel Kinnaman) – elitarnego najemnika – po całych stuleciach zostaje przywrócony do życia. Jego celem jest teraz rozwikłanie śledztwa w sprawie morderstwa… własnego wybawcy.

5. Miłość, śmierć i roboty

Kolejna propozycja to jeden z najlepszych seriali animowanych dla dorosłych, jakie ostatnimi czasy powstały. Składające się z trzech sezonów dzieło Tima Millera to też kolejna z antologii w naszym zestawieniu. Składają się na nią niezależne opowieści, zrealizowane  przez liczne studia animacji, różnego pochodzenia. Zróżnicowane są również przyjęte w nich konwencje, w konsekwencji czego seria prowadzi widza od komedii, przez sci-fi i fantasy, na horrorze kończąc. Tytułowe miłość, śmierć i roboty przyjmują zaś wiele skrajnych obliczy.

6. Stranger Things

Kiedy bierzemy pod lupę najlepsze seriale science fiction od serwisu Netflix, trudno nie wspomnieć o “Stranger Things”. Tytuł opowiadający o perypetiach dzieci (a z czasem młodzieży) z Hawkins okazał się fenomenem na skalę światową. Ich paranormalne przygody osadzono w konwencji horroru; z każdym kolejnym sezonem napięcie zaś tylko rośnie.

W oczekiwaniu na 5. odsłonę serialu zdecydowanie warto wrócić do jej poprzedników, aby zobaczyć, jak zmieniali się bohaterowie, a wraz z nimi obsada (Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Joe Keery,  Finn Wolfhard, Maya Hawke, Charlie Heaton), której członkowie wyrośli w międzyczasie na prawdziwe gwiazdy kina.

7. Zagubieni w kosmosie

Serial sci fi Netflixa, będący remakiem tytułu z 1965 roku opowiada historię kosmicznych kolonialistów, których podróż do nowego domu zostaje niespodziewanie zakłócona, wskutek zboczenia z kursu. Wśród nich znajdują się trudne do przejrzenia persony o nieznanych motywacjach. Próba ułożenia rzeczywistości na nowo nie należy więc do najłatwiejszych zadań. Z czasem okazuje się, że nie jest to największe zmartwienie bohaterów…

8. Cyberpunk: Edgerunners

Dystopijna, dyktowana przez rządy bezprawia rzeczywistość stanowi tło, w którym osadzono ten, będący efektem polskiej koprodukcji, serial sci-fi Netflixa.

Bohaterem “Cyberpunk: Edgerunners” jest młody, żyjący na ulicy chłopak. Każdy dzień oznacza dla niego bój o przetrwanie w świecie, w którym technologia i człowiek zespoliły się w jedno. Ostatecznie postanawia więc zostać wyjętym spod prawa najemnikiem, znanym jako edgerunner.

Anime rozgrywa się w tym samym uniwersum, co “Cyberpunk 2077”, ale jego akcja umieszczona jest przed wydarzeniami znanymi z gry.

9. Outlander

Ten kolejny, bazujący na literaturze serial sci fi Netflixa przenosi na ekran bestsellerową serię książek autorstwa Diany Gabaldon. Jej bohaterką jest Claire (Caitriona Balfe) – sanitariuszka wojenna, która niespodziewanie opuszcza nie tylko męża, ale i czasy, w których przyszło jej żyć. Mimowolnie przenosi się dwa wieki wstecz, zostając zmuszoną do poślubienia szkockiego wojownika, Jamiego Frasera (Sam Heughan). Z czasem jej życie uczuciowe zaczyna się komplikować – podobnie jak relacja jej postępowych przekonań i realiów, w których się znalazła.

10. Snowpiercer

Klęska w walce z globalnym ociepleniem zmusza ludzi do poszukiwania schronienia w pociągu, przemierzającym bezkresny, spowijający Ziemię lód. Panujące w nim rozwarstwienie społeczne i system klasowy z każdą chwilą wzmagają tlące się już napięcie. W końcu, w ostatniej ostoi życia dochodzi do rewolty, mogącej unicestwić dotychczasowe starania pasażerów.

11. Arcane

W zestawieniu podsumowującym najlepsze seriale science fiction Netflixa nie mogłoby zabraknąć tegorocznego laureata nagrody Emmy – “Arcane”. Tytuł, podobnie jak jego poprzednik, snuje opowieść o nierównościach, które ostatecznie doprowadzają do wystąpienia przeciwko sobie rodzin i przyjaciół. Jak potoczą się losy dwóch sióstr, związanych ze skonfliktowanymi ze sobą Piltover i Zaun?

12. Turbulencje

Szczęśliwe lądowanie po pełnej turbulencji podróży pasażerom lotu 828 przyniosło tylko chwilowy przypływ entuzjazmu. Zderzenie z rzeczywistością okazało się bowiem tym, czego powinni się najbardziej obawiać. Jak się wkrótce przekonają, ich trwający zaledwie kilka godzin lot zajął… 5 ziemskich lat. Dla świata byli martwi – jak odnajdą się w nim na nowo?

13. The OA

Powrót po latach zaliczy również bohaterka kolejnego tytułu. Serial sci-fi Netflixa podąża śladem młodej kobiety – Prairie Johnson (Brit Marling) – która nie próżnowała przez 7 lat swojej nieobecności w domu. W tym czasie zdołała bowiem posiąść tajemnicze zdolności. Co więcej, staje teraz na czele tajnej misji, w czym pomóc ma jej zespół, składający się z pięciorga okolicznych mieszkańców.

14. Archiwum 81

Głośny, tegoroczny serial sci fi Netflixa podąża śladem swoistego, prywatnego śledztwa, którego przedmiotem są tajemnicze taśmy sprzed lat. Jej autorka –  Melody Pendras (Dina Shihabi) – badała niegdyś niebezpieczną sektę, a rezultaty tych badań zdołała uwiecznić na nagraniach. Teraz jej los zależy od archiwisty Dana Turnera (Mamoudou Athie), który podejmuje się zrekonstruować jej dzieło.

Tytuł oparto na podcaście pod tym samym tytułem z 2016 roku.

15. Flash

Najlepsze seriale sf Netflixa zamyka “Flash” – spin-off serialu “Arrow” z uniwersum DC – którego bohaterem jest Barry Allen, tytułowy Flash. Jedno uderzenie pioruna z pobliskiego laboratorium zdefiniowało jego dalszy los. Z tą chwilą narodził się superbohater. Central City zyskało zaś najszybszego strażnika porządku, jakiego widział świat.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.