Polecane seriale prawnicze na Netflix, HBO Max, Disney+ i innych VOD

25.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Polecane seriale prawnicze na Netflix, HBO Max, Disney+ i innych VOD
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Seriale o prawnikach niezmiennie cieszą się ogromną popularnością po drugiej stronie ekranu. Najlepsze z nich – kryminalne, dramatyczne, sensacyjne, obyczajowe, komediowe i z elementami romansu, polskie i zagraniczne – zebraliśmy dla Was poniżej. Większość znajdziecie w popularnych serwisach VOD. Miłego seansu!

Polecane zagraniczne seriale prawnicze

1. Better Call Saul (Netflix, Chili)

TOP seriale o prawnikach otwiera jedyny w swoim rodzaju “Better Call Saul” – spin-off, a zarazem prequel głośnego “Breaking Bad”, który w opinii niejednego przewyższył nawet swojego mistrza. Ten komediodramat kryminalny pochyla się nad nietuzinkową, charyzmatyczną postacią Jimmy’ego McGilla (Bob Odenkirk) aka Saul Goodman oraz jego drogi od obrońcy z urzędu aż do przestępczego półświatka.

Tytuł ma na swoim koncie liczne nominacje do Złotych Globów i nagród Emmy oraz miliony fanów na całym świecie. Jednym z jego współtwórców jest Vince Gilligan, stojący również za oryginalną serią “BB”. Znajdziecie go w bibliotekach serwisu Netflix oraz Chili.

2. W garniturach / The Suits (Netflix)

Hasło: dobre seriale o prawnikach przywodzi na myśl również pewien oryginalny duet. Harvey Specter (Gabriel Macht) to jeden z najlepszych prawników na Manhattanie. Mike Ross (Patrick J. Adams) do pewnego stopnia stanowi zaś jego przeciwieństwo. Niezmotywowany, były student obdarzony jest jednak niezwykłym darem – ma fotograficzną pamięć. Doceniwszy ten potencjał, Harvey zatrudnia chłopaka, który musi od tej pory ukrywać się z brakiem prawniczego wykształcenia.

3. Sposób na morderstwo (Netflix)

Seriale o prawnikach Netflixa to kolekcja skrywająca w sobie wiele gatunkowych perełek. Zdecydowanie należy do nich “Sposób na morderstwo” – licząca 6 sezonów seria z 2014 roku w konwencji dramatu kryminalnego, która podąża śladem pewnej wybitnej prawniczki i specjalistki od prawa karnego (Viola Davis). Wraz z grupą swoich najzdolniejszych studentów zostaje ona wplątana w morderstwo, które nieodwracalnie zaważy na życiorysie bohaterów.

4. Stranger (Netflix, Amazon Prime Video)

Południowokoreańskie seriale prawnicze reprezentuje w naszym zestawieniu “Stranger” – thriller kryminalny, który zabiera widza za kulisy skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z nielicznych, który nie poddaje się wszechobecnej demoralizacji, jest prokurator Si-mok Hwang (Seung-woo Jo). Wskutek doświadczenia z dzieciństwa cierpi on na zanik emocji; posiada jednak przy tym zwiększone zdolności poznawcze.

Po samobójczej śmierci więźnia, który do samego końca obstaje przy swojej niewinności, śledztwo w jego sprawie zostaje wznowione; Si-mok ramię w ramię z policjantką Yeo-jin Han (Doona Bae) obnaża zaś przestępcze praktyki na najwyższych szczeblach służb i polityki.

Serial jest dostępny m.in. w ofercie serwisu Amazon Prime Video.

5. Układy / Damages (Disney+)

Jeżeli stawiacie na amerykańskie seriale prawnicze, koniecznie zwróćcie uwagę na “Układy”. Ten liczący 5 sezonów dreszczowiec ukazuje pierwsze zawodowe kroki młodej absolwentki prawa – ambitnej Ellen Parsons (Rose Byrne) – która zasila szeregi kancelarii Patty Hewes (Glenn Close), znanej z tego, że dąży do swoich celów choćby i po trupach. Jej historię zainspirowały prawdziwe wydarzenia, związane ze skandalami finansowymi w wielkich korporacjach.

Serial włączyła do swojej oferty platforma Disney+.

6. Żona idealna (SkyShowtime)

Kolejny serial o adwokatach zawdzięczamy niechlubnym poczynaniom męża Alicii Florrick (Julianna Margulies) – prokuratora stanowego, który zasłynął aferą z korupcją i skandalem seksualnym w tle. Wydarzenia te sprawiły, że bohaterka po kilkunastu latach przerwy zawodowej na rzecz wychowywania dzieci wraca do pracy jako prawniczka. Dzięki wsparciu ze strony swojej dawnej miłości, a obecnie wspólnika w jednej z kancelarii szybko udaje jej się to osiągnąć. Nie spodziewa się jednak, że przyjdzie jej konkurować o stanowisko z młodym i ambitnym absolwentem Harvardu.

Tytuł znajdziecie w zasobach serwisu SkyShowtime.

7. Sprawa idealna (HBO Max, Amazon Prime Video, Player, SkyShowtime, Viaplay, PLAY NOW)

Nowy początek czeka również bohaterki kolejnej serii – Diane Lockhart (Christine Baranski) oraz jej chrześnicę, Maię Rindell (Rose Leslie) ze “Sprawy idealnej” – spin-offu “Żony idealnej”. Przekręt ojca tej ostatniej sprawia, że Diane traci oszczędności swojego życia i wraz z Maią musi porzucić prestiżową kancelarię na rzecz pracy w firmie prowadzonej przez afroamerykańskich prawników.

Tytuł jest dostępny m.in. na platformie HBO Max.

8. Your Honor (Canal+ Online, Player)

Zupełnie inne spojrzenie na amerykańskie seriale prawnicze oferuje “Your Honor” z 2020 roku, ze świetnymi kreacjami aktorskimi Bryana Cranstona ( “Operacja Argo”, “Do końca”) i Huntera Doohana (“Wednesday”, “Truth Be Told”).

Kiedy syn szanowanego sędziego doprowadza do śmierci nastolatka, ojciec zachęca go do współpracy ze służbami. Szybko zmienia jednak zdanie, kiedy okazuje się, że ofiarą jest syn jednego z mafiozów. Rozpoczyna się niezwykle ryzykowna gra.

9. Ally McBeal

O emocjonalną równowagę w naszym zestawieniu zadba Ally McBeal (Calista Flockhart) – prawniczka z Bostonu u progu kariery zawodowej, która mimowolnie kolekcjonuje na swoim koncie nieprawdopodobne, pechowe doświadczenia. Jeżeli poszukujecie odrobiny uśmiechu, niniejszy serial komediowy dostarczy Wam go aż w nadmiarze.

10. Walka z Goliatem (Amazon Prime Video)

Dramatyczne nuty powracają do naszego rankingu za sprawą “Walki z Goliatem”. Serial sądowy kreśli przed widzem portret prawnika na rozdrożu. Wypalony zawodowo Billy McBride (Billy Bob Thornton) niechętnie angażuje się w sprawę przeciwko najważniejszemu klientowi jego własnej kancelarii – tytułowemu goliatowi.

Polskie seriale o prawnikach – ranking TOP 5

1. Chyłka (Player)

Dostępny na Player.pl polski serial o prawnikach przenosi na ekran historię bezkompromisowej prawniczki, Joanny Chyłki (Magdalena Cielecka) w obliczu kolejnych ludzkich dramatów, a własnych zawodowych wyzwań. Tytuł bazuje na prozie Remigiusza Mroza.

2. O mnie się nie martw (TVP VOD)

W konwencji komedii obyczajowej osadzono z kolei “O mnie się nie martw” z Joanną Kulig i Stefanem Pawłowskim w rolach głównych. Choć tytuł początkowo zapowiada się na serial sądowy, ostatecznie obiera zgoła odmienny kierunek.

Oto bowiem dwukrotnie rozwiedziona samodzielna matka, bez pieniędzy, wykształcenia i pracy trafia prosto do obcego jej środowiska prawników. Tam też poznaje adwokata Marcina Kaszubę, mającego doprowadzić jej sprawy do końca. Nieoczekiwanie ich znajomość ewoluuje.

3. Prawo Agaty (Player)

Ten obyczajowy, polski serial o prawnikach przybliży Wam historię Agaty (Agnieszka Dygant) – trzydziestoletniej dyrektorki działu prawnego w korporacji, która wskutek kilku nieprzyjemnych zawirowań traci pracę. Za namową przyjaciółki decyduje się więc postawić na własną działalność, która przysparza jej masy wyzwań – zarówno zawodowych, jak i osobistych. 

4. Prokurator (Netflix, TVP VOD)

Dobre, polskie kryminały prawnicze wzbogaca kreacja aktorska Jacka Komana. Ten daje się poznać jako tytułowy prokurator, zmagający się na co dzień z zagadkami prosto z przestępczego półświatka i prześladującą go przeszłością. W próbach rozwikłania tej ostatniej może liczyć na wsparcie ze strony policjanta, Witolda Kielaka (Wojciech Zieliński).

5. Magda M. (Player)

Najlepsze, polskie seriale prawnicze zamyka “Magda M.” – ponadczasowa seria, w której zawodowe wyzwania i porywy serca idą ze sobą w parze lub wręcz przeciwnie – zasiadają po przeciwnych stronach sali sądowej. W rolach głównych wystąpili Joanna Brodzik oraz Paweł Małaszyński.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.