Najlepsze seriale mafijne i gangsterskie (polskie i zagraniczne)

16.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze seriale mafijne i gangsterskie (polskie i zagraniczne)
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Seriale o mafii stanowią obowiązkową pozycję w zasobach najpopularniejszych serwisów VOD. Bohaterowie tych opowieści walczą o władzę, pieniądze i rodziny. Niektórzy szukają też spokoju. Droga do osiągnięcia tych celów może być bardziej lub mniej oczywista – za każdym razem gwarantuje jednak wciągający seans. Najlepsze seriale gangsterskie zebraliśmy w formę TOP 15, które znajdziecie poniżej.

TOP 15 seriali o mafii i gangsterach

Rodzina Soprano (dostępne na HBO Max, PLAY NOW i w Playerze)

Odnalezienie balansu między życiem osobistym i zawodowym jest nie lada wyzwaniem, a seriale o mafii HBO nie odbiegają również od tego tematu. Być gangsterem, mężem i ojcem to jednak zupełnie inny poziom kolizji interesów. Nasz bohater – Tony Soprano (James Gandolfini) – doświadcza tego na własnej skórze, koniec końców trafiając pod opiekę psychiatry. Lekarka nie zdaje sobie jednak sprawy, co stoi za atakami paniki jej nowego pacjenta.

Rodzinę Soprano najlepiej obejrzeć na platformie HBO Max.

Peaky Blinders (dostępne na Netfliksie)

10 czerwca 2022 roku do oferty Netflix trafił finałowy sezon Peaky Blinders, zamykając pewien rozdział w historii kina gangsterskiego. Pozostaje więc nadzieja, że nowe seriale o mafii będą czerpać z kultowej produkcji pełnymi garściami.

Tytuł przenosi nas do lat  20. XX wieku, tuż po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to podziemiem angielskiego Birmingham trzęsie organizacja przestępcza na czele z Thomasem Shelbym (Cillian Murphy). Ambicje tego ostatniego sięgają jednak znacznie dalej.

Prawo ulicy (dostępne na HBO Max, Canal Plus Online, PLAY NOW i w Playerze)

W idealnym świecie seriale gangsterskie byłyby jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni. Nader często mają jednak w sobie coś z prawdy – biurokracja, nepotyzm czy zwykłe lenistwo stanowią paliwo napędowe dla krzewienia się przestępczości.

Od każdej zasady znajdzie się jednak wyjątek, a w skąpanym w nieprawości Baltimore uosabiają go Jimmy McNulty (Dominic West) oraz jego zawodowa partnerka – Shakima Greggs (Sonja Sohn). Gdy jeden z lokalnych zbrodniarzy zostaje oczyszczony z zarzutu morderstwa, tych dwoje zrobi wszystko, co w ich mocy, aby sprawiedliwość odnalazła go za drugim podejściem.

Ozark (dostępne na Netfliksie)

Martin „Marty” Byrde to doradca finansowy z Naperville koło Chicago, prócz tego zaś mąż i ojciec dwójki dzieci. Pewien klient spod ciemnej gwiazdy pozwolił mu się wzbogacić, chwilę później wywrócił jednak jego życie do góry nogami.

W konsekwencji Marty zostaje zmuszony do przeprowadzki do Krainy Ozark w stanie Missouri, aby wyprać 500 milionów dolarów i uwolnić się od długu względem kontrahenta. Wkrótce przekonuje się, że nie jest tam jedynym, któremu nie po drodze z prawem. 

Narcos (dostępne na Netfliksie)

Seriale mafijne wyjątkowo często krążą fabularnie wokół przestępczości narkotykowej, a Narcos nie jest tu wyjątkiem. Co więcej, nie bawi się w półśrodki – na tapet wziął bowiem nie kogo innego, jak samego “króla kokainy” – Pabla Escobara (Wagner Moura).

Oparty na faktach serial obrazuje starcie dwóch światów, do jakiego doszło u kresu lat 80. Władze federalne USA chcą zrobić porządek z bogacącym się w zastraszającym tempie bossem narkotykowym. W tym celu wysyłają do Kolumbii dwóch agentów, mających położyć kres jego działalności.

Zakazane imperium (dostępne na HBO Max, PLAY NOW, Polsat Box Go i w Playerze)

Cofamy się nieco w czasie do powojennych Stanów Zjednoczonych. Pośród wielu nastałych wówczas zmian znalazła się m.in. prohibicja. Przynajmniej na papierze…

W rzeczywistości wprowadzone ograniczenia stały się bowiem istnym eldorado dla pokątnego handlu alkoholem. Wśród tych, którzy dostrzegli w nim szansę na zbudowanie własnego, podziemnego imperium, zaistniał Nucky Thompson (Steve Buscemi) – znany polityk z Atlantic City.

Królowa Południa (dostępne na Netfliksie)

Pora na seriale o gangsterach, będące adaptacjami. Królowa Południa bazuje na bestsellerowej powieści Artura Pereza-Revertego pod tym samym tytułem.

Droga na tron naszej bohaterki – Teresy (Kate del Castillo) – jest dość kręta, a wieść o zabójstwie jej narzeczonego to zaledwie zapowiedź jej dalszego losu. Jak się bowiem wkrótce okazuje, również ona sama znajduje się na celowniku. Aby przetrwać, musi się zmienić…

Gomorra (dostępne na HBO Max, Canal Plus Online, PLAY NOW, Polsat Box Go, TVP VOD i w Playerze)

Neapol staje się sceną dla tamtejszej wojny gangów. Na jej czele stoją Pietro Savastano (Fortunato Cerlino) z jednej strony i Salvatore Conte (Marco Palvetti) z drugiej. Osadzenie w więzieniu tego pierwszego komplikuje sprawy jeszcze bardziej – poza wrogiem zewnętrznym dają o sobie bowiem znać również wewnętrzne spory. Kto zdobędzie władzę we włoskim półświatku?

Suburra (dostępne na Netfliksie)

Jak widać, seriale mafijne Netflixa nierzadko czerpią z literatury. Tym razem na ekrany trafiła historia spod pióra Carla Boniniego i Giancarla de Cataldo, rozgrywająca się jednak kilka lat wcześniej względem pierwowzoru.

Przenosimy się do okolic Rzymu, będących sferą wpływów najróżniejszych grup społecznych – od gangsterów, przez polityków, na kościelnych hierarchach kończąc. W skali mikro reprezentują je trzej mężczyźni, którzy na wskroś dzielącym ich różnicom współpracują, aby osiągnąć własne cele.

Breaking Bad (dostępne na Netfliksie i w CHILI)

Diagnoza głównego bohatera tej historii raz na zawsze odmieniła jego dalszy los. Trzecie stadium raka nie pozostawia Walterowi (Bryan Cranston) wiele nadziei. Zabezpieczenie rodziny na przyszłość staje się więc dla mężczyzny najwyższym priorytetem – i jest w stanie za to wiele zapłacić. Swojej szansy upatruje w branży narkotykowej. Wkrótce udaje mu się w niej zaistnieć.

Synowie Anarchii (dostępne na Disney+)

Tytuł tego serialu mafijnego zaczerpnięto z nazwy gangu motocyklowego –  Sons of Anarchy Motorcycle Club Redwood Original – którego losy śledzimy. Jego członkowie wcielają się w rolę swoistych stróżów miasteczka Charming. Wrogów widzą zaś w dealerach narkotykowych, wielkich korporacjach i policji. Jakby tego było mało, sami dźwigają brzemię własnej przeszłości, która prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Serial obejrzeć można na platformie Disney Plus.

McMafia 

Kolejny serial gangsterski ukazuje siatkę przestępczych powiązań, dla których nie istnieją żadne granice. Od Moskwy, przez Londyn, na Tel Awiwie kończąc, rozpościerają się mroczne interesy bohaterów tej historii. W machinę napędzaną przez brudne pieniądze i osobistą wendetę wciągnięty zostaje również Alex Godman – syn moskiewskiego biznesmena, prowadzącego londyński fundusz inwestycyjny.

Inspiracją dla powstania tytułu była książka autorstwa Mishy Glenny: McMafia: A Journey Through the Global Criminal Underworld.

Ślepnąc od świateł (dostępne na HBO Max, Canal Plus Online, PLAY NOW, Polsat Box Go i w Playerze)

Polski serial o mafii daje nam poznać Kubę (debiutujący Kamil Nożyński), co jest pewnym przywilejem. Mężczyzna w przemyślany sposób kreuje bowiem swój wizerunek na potrzeby otoczenia. Jednocześnie w głębi jest zmęczony kierunkiem, w którym potoczyło się jego życie. Gdy jednak od niego ucieka, to powraca do niego ze zdwojoną siłą. Oto z więzienia wychodzi Dario (Jan Frycz) – gangster starej daty – zmuszając bohatera do konfrontacji z samym sobą.

Król (dostępne na Canal Plus Online i w Playerze)

Międzywojenna Warszawa pozostaje pod nieformalnymi rządami Kuma Kaplicy (Arkadiusz Jakubik). Pretendentów do jego stanowiska jednak nie brakuje. Jednym z nich jest żydowski bokser, Jakub Szapiro (Michał Żurawski), który polaryzuje społeczeństwo na tych, którzy go uwielbiają i tych, którzy mu zazdroszczą. Jak zakończy się ów bój o władzę? Dowiesz się oglądając ten serial na Canal+ Online.

El Chapo (dostępne na Netfliksie)

Seriale mafijne Netflixa chętnie sięgają do wątków z udziałem Pabla Escobara. Tym razem na warsztat wzięto prawdziwą historię meksykańskiego barona narkotykowego — Joaquína „El Chapo” Guzmána – z którym ten niegdyś współpracował. Tytuł obrazuje jego drogę na szczyt przestępczego półświatka, z którego służby Stanów Zjednoczonych pragną go jak najszybciej strącić. 

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.