Najlepsze seriale kryminalne na HBO Max (polskie i zagraniczne)

21.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze seriale kryminalne na HBO Max (polskie i zagraniczne)
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Platforma HBO Max to istna kopalnia seriali kryminalnych. Droga do ujawnienia prawdy, stojącej za mroczną przeszłością przybiera w nich różne oblicza – od oficjalnych postępowań, przez dziennikarskie śledztwa, na prywatnych próbach kończąc. Dokonywane odkrycia nierzadko okazują się zaś przenikać samych poszukujących, naznaczać przyszłość lub sięgać znacznie głębiej… Jeżeli pragniecie wpaść na trop, na końcu którego skrywają się najlepsze seriale kryminalne HBO, ranking przedstawiony poniżej może okazać się przydatną wskazówką.

Ranking seriali kryminalnych na HBO Max

1. Mare z Easttown

Serial kryminalny HBO otwierający dzisiejsze zestawienie doczekał się 16 nominacji podczas 73. Primetime Emmy Awards, z czego cztery okazały się zwycięskie. Doceniono wówczas między innymi Kate Winslet, przyznając jej miano najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

To właśnie ona wciela się w postać tytułowej Mare z Easttown – policjantki z niewielkiego miasteczka w Pensylwanii, zmagającej się z wyzwaniami osobistymi i zawodowymi. Kiedy lokalną społecznością wstrząsa informacja o morderstwie, funkcjonariuszka prowadzi śledztwo w sprawie, obnażając skrywaną, mroczną stronę mieszkańców.

2. Detektyw

Bohaterowie kolejnego tytułu – Martin Hart (Woody Harrelson) i Rust Cohle (Matthew McConaughey) – to dwaj detektywi, którzy w połowie lat dziewięćdziesiątych pracowali wspólnie nad pewną sprawą. W jej centrum znajdowało się dramatyczne morderstwo, którego okoliczności mogły wskazywać na charakter rytualny czynu. Z biegiem czasu śledztwo skomplikowało się jednak na tyle, że między mężczyznami doszło do konfliktu; Cohle opuścił zaś wydział zabójstw.
Kiedy po latach popełniona zostaje podobna zbrodnia, niegdysiejsi partnerzy muszą powrócić wspomnieniami do tamtych wydarzeń.

3. Miasto jest nasze

Seriale kryminalne HBO Max niekiedy przenoszą na ekran słowo pisane. Właśnie tak było w przypadku Miasto jest nasze, będącego adaptacją książki non-fiction o tym samym tytule autorstwa Justina Fentona.

Produkcja ukazuje drogę prowadzącą do powstania i stopniowej degradacji elitarnej jednostki policji w Baltimore. Chorobą, która toczyła organizację, ostatecznie doprowadziła zaś do jej upadku, okazała się korupcja, skrywana pod fasadą wojny wytoczonej narkotykowemu podziemiu.

4. Prawo ulicy

Jak widać, dobre seriale kryminalne HBO w szczególny sposób upodobały sobie Baltimore. Miasto nieprawości również i tym razem stanowi scenę dla starcia policji z branżą narkotykową (i nie tylko).

Tej pierwszej daleko jednak do ucieleśnienia idei służby z powołania. Wyjątek w tym zakresie stanowią Jimmy McNulty (Dominic West) i jego zawodowa partnerka, Shakima Greggs (Sonja Sohn), którzy z pełnym zaangażowaniem dążą do zaprowadzenia sprawiedliwości w mieście grzechu.

David Simon – twórca tytułu – dostrzega w nim historię “o amerykańskich miastach i o tym, jak żyjemy ze sobą. O tym, jak instytucje wywierają wpływ na jednostki. Nieważne, czy ktoś jest policjantem, dokerem, dilerem narkotyków, politykiem, sędzią czy prawnikiem, musi godzić się na kompromisy i zmagać się z tym, czego chcą instytucje”.

5. Więzienie Oz

Dokładnie zaś Oswald State Correctional Facility – nieistniejące więzienie o zaostrzonym rygorze. Choć tytuł stanowi nawiązanie do “Czarnoksiężnika z Oz”, tutaj nie jest jak w domu.

W kierowanym przez Tima McManusa (Terry Kinney) oddziale eksperymentalnym to resocjalizacja, a nie kara stanowi priorytet w kontaktach z osadzonymi. Kiedy zaś to nie wystarcza, swoją funkcję pełnią izolatki i cele śmierci. Wszędzie tam nie ma chwili, w której można by stracić czujność.

Serial kryminalny HBO jest pierwszą całogodzinną serią, którą wyprodukował nadawca.

6. Banshee

Dobre seriale kryminalne HBO nie szczędzą widzom zwrotów akcji. Dowodzi tego bohater kolejnego z nich – Lucas Hood (Antony Starr) – były więzień, teraz zaś… szeryf miasteczka Banshee.

Przed piętnastoma laty mężczyzna oddał się w ręce policji, aby chronić swoją kochankę i wspólniczkę w zbrodni – Anę (Ivana Milicevic). Teraz pragnie ją odnaleźć. Jak jednak się okazuje, ta poukładała swoje życie na nowo, będąc żoną prokuratora i matką dwójki dzieci. Jakby tego było mało, miasteczko, którego porządku strzeże Hood, zżera korupcja, a pewien nowojorski gangster pragnie uskutecznić niegdyś poprzysięgniętą mu zemstę.

7. Długa noc

Naz Khan (Riz Ahmed) – student pochodzenia pakistańskiego – mógł brać pod uwagę, że ten wieczór zwieńczy rodzicielska reprymenda. Skala konsekwencji, z jakimi się spotka, przewyższy jednak wszelkie oczekiwania.

Wszystko za sprawą kobiety, która w drodze na imprezę wsiadła do samochodu jego ojca. Wkrótce będzie musiał stawić czoła oskarżeniom o jej morderstwo.

8. Gomorra

Jeżeli chodzi o seriale kryminalne HBO, ranking nie obyłby się bez starej, dobrej wojny gangów.

Tym razem przenosimy się do Neapolu, którym rządzi mafijna rodzina Savastano. W sposób szczególny uwiera to grupę skupioną wokół Salvatore’a Contego. Kiedy więc Pietro Savastano podejmuje kroki, mające na celu podpalenie posiadłości ich największych wrogów, napięcie eskaluje. Jak się okazuje, niektórzy upatrują w tym własnych interesów…

9. Fargo

Lester Nygaard – nierzucający się w oczy agent ubezpieczeniowy z niewielkiego miasteczka w Minnesocie – wraz z przybyciem niejakiego Lorne Malvo nieodwracalnie traci swoje dotychczasowe życie. Jaką historię skrywa bezwzględny przybysz?

Serial kryminalny HBO Max nawiązuje do filmu z 1996 roku pod tym samym tytułem.

10. Babilon Berlin

Schyłek lat 20. XX wieku, międzywojenne Niemcy. Berlin staje się stolicą podziałów – podczas gdy jedni upatrują w nim przestrzeni do rozwinięcia skrzydeł, inni troszczą się o podstawowe potrzeby, których niejednokrotnie nie udaje im się zaspokoić.

W takich okolicznościach młody śledczy z Kolonii próbuje podołać zawodowemu wyzwaniu. Jego celem jest infiltracja mafii, zajmującej się produkcją i dystrybucją materiałów pornograficznych.

11. Tokyo Vice

Powoli zbliżamy się do współczesności. Są lata 90. ubiegłego wieku. Amerykański dziennikarz – Jake Adelstein – przybywa do Tokio, aby podjąć pracę dla jednego z najpopularniejszych japońskich tytułów. Wkrótce podejmuje zawodowe śledztwo, mające na celu zgłębienie mrocznego świata tamtejszej yakuzy.

Serial kryminalny HBO Max oparto na książce Jake’a Adelsteina pod tym samym tytułem.

12. Perry Mason

Przenosimy się do Los Angeles lat 30. XX wieku. Perry Mason – prawnik i detektyw; bohater serii powieści Erle’a Stanleya Gardnera – ma do rozwiązania sprawę porwania dziecka. Trauma doświadczenia I wojny światowej nie ułatwia jednak zadania; podobnie zresztą jak jego pochodzenie. Co więcej, konsekwencje zagłębiania się w tę historię dosięgną go osobiście. Czy zdoła je udźwignąć?

13. Odwilż

Pora na polski serial kryminalny HBO, przy okazji zaś pierwszy polski serial od HBO Max Originals –  “Odwilż”.

Katarzyna Zawieja (w tej roli Katarzyna Wajda) jest policjantką, prowadzącą śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety. Wkrótce jej osobiste doświadczenia oraz okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, splatają się, sprawiając, że kolejne wyzwanie zawodowe staje się zdecydowanie czymś więcej.

14. Pakt

Dziennikarz śledczy, Piotr Grodecki również nie zdołał uniknąć osobistego stosunku do prowadzonej sprawy. Trafiając na trop szeroko zakrojonej afery finansowej, doprowadza do obnażającej ją publikacji. Ujawnione fakty mają jednak drugie dno, a skala nieprawidłowości jest nieporównywalnie większa, niż mógłby się spodziewać.

15. Wataha

Polskie seriale kryminalne HBO zwieńcza “Wataha” – tytuł zorientowany wokół zagadki zamachu bombowego, w którym giną oficerowie bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej. Jedyny, który przeżył – Wiktor Rebrow (Leszek Lichota) – straciwszy swoją kobietę i przyjaciół, dąży do poznania prawdy, stojącej za jego życiową tragedią.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.