Seria Matrix – lista filmów i kolejność oglądania. Gdzie są dostępne?

06.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Seria Matrix – lista filmów i kolejność oglądania. Gdzie są dostępne?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Postapokaliptyczna wersja alternatywnego świata, wyraziści bohaterowie, walka o dobro i przetrwanie rzeczywistości, spektakularne sceny akcji – te wszystkie elementy spowodowały, że seria Matrix stała się ikonicznym obrazem przełomu obu milleniów. O czym opowiada klasyk kina science-fiction? Ile ma części? I na jakich platformach można obejrzeć serię Matrix?

O czym jest Matrix?

Warstwa dosłowna mówi o przeciętnym programiście Thomasie Andersonie, który posiada podwójne życie – w internecie funkcjonuje jako haker Neo. W wyniku splotu dziwnych zdarzeń trafia na Morfeusza oraz Trinity, którzy wtajemniczają go w dualizm świata.

Alternatywna rzeczywistość, w jakiej żyje Neo to kłamstwo wykreowane przez roboty, z kolei prawdziwy świat pojawia się po zjedzeniu czerwonej pigułki.

Reżyserami pierwszych trzech części byli braci Andy i Larry Wachowscy. Po tranzycji obojga ostatnią cześć wyreżyserowano już pod nazwiskami Lana i Lily Wachowski. Po coming oucie twórczyń rozpoczęto dyskusję na temat symbolicznej warstwy interpretacyjnej, że Matrix tak naprawdę opowiada o transpłciowości. Przedstawione wydarzenia dualizmu świata odnoszą się do binarności płci, niemożliwości egzystowania w sposób, jaki sobie sami wybierzemy.

Matrix – obsada i najważniejsze postacie

Udział zarówno dla głównych aktorów, jak i dla bohaterów drugoplanowych stał się trampoliną do światowej kariery. Kogo warto rozpoznawać wśród postaci?

  • Neo – w tej roli Keanu Reeves. Anagram słowa „one” oznaczającego Jednego, Wybrańca. To właśnie Neo jest jedyną nadzieją ludzkości na pokonanie symulacji komputerowej, jaką jest świat i pokazanie ludziom, że można wyzwolić się od bezwolnych maszyn.
  • Trinity, czyli niezastąpiona Carrie Ann Moss. Przeznaczona Wybrańcowi. Wysportowana, wręcz zabójcza, zwinna i mocno poświęcona sprawie. Wspiera Neo i Morfeusza.
  • Morfeusza odgrywał Laurence Fishburne. Kapitan Nabuchodonozora poświęcił życie na poszukiwanie Wybrańca. Wraz z Trinity wtajemniczają Neo w Matrixa i wierzą w uwolnienie ich od świata maszyn.
  • Agent Smith o obliczu mrocznego Hugo Weavinga. Antagonista Neo i jedyny godny wróg, który dąży do zniszczenia ludzkości i zawładnięcia Matrixem.

Ile wyszło filmów z serii Matrix?

Ile części ma Matrix? O czym opowiada każda z nich? Poniżej mini streszczenia:

Matrix (1999)

Thomas Anderson prowadzi podwójne życie. W ciągu dnia pracuje jako programista, nocami staje się hakerem Neo. Gdy poznaje Morfeusza, dowiaduje się, że rzeczywistość to tylko kreacja sztucznej inteligencji. Prowadzony przez tajemniczą Trinity daje się porwać walce o świat.

Matrix: Reaktywacja (2003)

Syjon, czyli ostatnie ludzkie miasto, przejmują maszyny. Trinity, Neo i Morfeusz wchodzą w świat Matrixa, aby ochronić ludzkość.

Matrix: Rewolucje (2003)

Alternatywna wersja części drugiej. Film rozpoczyna się tak jak Reaktywacja, z tym, że o uwolnienie Neo walczą Trinity i Morfeusz. Wszystko po to, by również odbić Syjon z rąk maszyn.

Matrix: Zmartwychwstania (2021)

Neo jest bogatym programistą. Podczas spotkań z terapeutą miewa przebłyski, których nie rozumie. Sekwencja zdarzeń przypominających świat Matrixa powoduje, że Neo zażywa czerwoną pigułkę, aby znów poczuć się jak wcześniej i ratować świat.

Dodatkowo w 2003 roku powstał także Animatrix. To dziewięć animacji wykonanych techniką anime, które uzupełniają uniwersum Matrixa – każda z historii dopowiada wątki poboczne w nowej interpretacji. Odcinki zostały wyreżyserowane przez różne osoby – wśród nich znaleźli się m.in. Shinichirô Watanabe, Yoshiaki Kawajiri, Mahiro Maeda czy Peter Chung. Nad całością scenariusza czuwały również siostry Wachowskie.

W jakiej kolejności oglądać Matrixa?

Najlepszą opcją zapoznawania się z wydarzeniami w Matrixie, jest oglądanie serii w kolejności kręcenia.

Powinniśmy więc zapoznać się z nimi w chronologii: Matrix, Matrix: Reaktywacja, Matrix: Rewolucje, Matrix: Zmartwychwstania.

Ostatnia część, choć wydaje się reintepretacją pierwszej części, wnosi nowe rozwiązanie. Inną proponowaną opcją seansu jest traktowanie każdej odsłony Matrixa jako samodzielnie funkcjonującego tytułu.

Gdzie obejrzeć Matrixa?

Seria Matrix została wyprodukowana przez Warner Bros. Niemal wszystkie filmy tego producenta dostępne są na platformie HBO Max. Tak też jest z wszystkimi częściami Matrix – można je obejrzeć właśnie na HBO Max, łącznie z ostatnim, najnowszym, tytułem cyklu – Matrix: Zmartwychwstania.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.