Co to jest screen mirroring? Jak włączyć tę funkcję?

19.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest screen mirroring? Jak włączyć tę funkcję?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym zyskujemy dostęp do wielu zaawansowanych możliwości, o których jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Jedną z nich jest screen mirroring, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Istotą tego rozwiązania jest możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazu ze smartfona na ekran telewizora. Wystarczy do tego zaledwie jedno kliknięcie. Czym jest i jak działa screen mirroring? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku. 

Screen mirroring – do czego służy?

Zdalne sterowanie komputerem, prowadzenie wideokonferencji z dowolnego miejsca na Ziemi czy udostępnianie internetu z telefonu – to nowinki technologiczne, z których korzystają miliony ludzi na całym świecie. Jednym z popularnych rozwiązań jest także screen mirroring. 

Screen mirroring (zamiennie udostępnianie ekranu bądź klonowanie ekranu) to określenie dla zaawansowanej technologii, która pozwala na udostępnianie obrazu ze smartfona bądź tabletu na laptop bądź telewizor bez konieczności używania kabli. 

Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, które przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcielibyśmy oglądać na dużym ekranie filmy, które są dostępne wyłącznie poprzez aplikacje na telefon. 

udostępnianie ekranu na TV

Warto wiedzieć, że screen mirroring może działać także w drugą stronę, czyli umożliwia przesyłanie obrazu z telewizora na smartfon bądź tablet. Korzystając z tej opcji możemy dokończyć oglądanie ulubionego filmu czy meczu w innym pomieszczeniu, np. w kuchni w trakcie przygotowywania obiadu. 

Technologia screen mirroring jest odmiennie nazywana przez poszczególnych producentów – można spotkać się z nazwami takimi jak EShare, SmartView, Google Cast, Prześlij Ekran, SmartShare, Miracast itd. 

Jak działa screen mirroring? Aby mieć pewność, że klonowanie obrazu zadziała jak należy, najlepiej jest łączyć urządzenia produkowane przez tego samego producenta bądź oparte na tym samym systemie operacyjnym. Dodatkowo, oba urządzenia muszą również obsługiwać funkcję screen mirroringu. Zdecydowanie najczęściej użytkownicy stawiają na przesyłanie obrazu ze smartfona na telewizor. Dokładny sposób postępowania w celu uzyskania połączenia będzie różnił się od tego, czy posiadamy iPhone, czy smartfon z systemem Android. 

Jak skonfigurować screen mirroring?

Co należy zrobić, by skonfigurować screen mirroring? Większość producentów stosuje w tym zakresie własne rozwiązania. Zazwyczaj do skonfigurowania tej usługi konieczne jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji

Konfiguracja przysparza najmniej problemów, gdy sprzęty, które mają zostać skonfigurowane, są od tego samego producenta bądź posiadają ten sam system operacyjny. Każde z urządzeń musi być też kompatybilne z funkcją screen mirroringu. Jak sprawdzić, czy nasze urządzenie obsługuje screen mirroring? Najczęściej wystarczy wejść w główne ustawienia i tam odszukać opcję udostępniania ekranu. Z kolei w telewizorze opcję tę powinniśmy odnaleźć w źródłach połączenia bądź na liście aplikacji w menu głównym. 

Parowanie urządzeń można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to połączenie z wykorzystaniem WiFi Direcet. Jest to technologia pozwalająca na komunikację sprzętów w sposób bezpośredni bez konieczności korzystania z routera. Działa to na takiej samej zasadzie jak bluetooth. 

Drugi sposób to wykorzystanie wcześniej wspomnianej aplikacji screen mirroring. W przypadku, gdy telefon nie posiada takiej aplikacji, należy ją zainstalować i postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Bez względu na to, z jakiego rozwiązania skorzystamy, powinniśmy uruchomić aplikację bądź połączenie WiFi Direct na każdym z urządzeń. Wybieramy nazwy sprzętów w zasięgu. Sklonowany obraz powinien wówczas trafić na wybrane urządzenie. 

Co, jeżeli telewizor nie obsługuje sieci WiFi? W takim przypadku można zdecydować się na zakup specjalnej przystawki do telewizora, np. Google ChromecastDzięki niej połączymy się z siecią i uruchomimy funkcję screen mirroring. 

co to jest screen mirroring

Jakie urządzenia wspierają screen mirroring? 

Screen mirroring jest oferowany przez większość smartfonów, tabletów, laptopów, komputerów i telewizorów. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż do właściwego funkcjonowania tej usługi najlepiej jest parować ze sobą urządzenia tych samych marek bądź oparte na tym samym systemie operacyjnym. 

Aby mieć pewność, że dane urządzenie wspiera screen mirroring, warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją przed zakupem. Dzięki temu zyskamy pewność, że korzystanie z funkcji klonowania obrazu będzie możliwe. 

Jak zadbać o jakość udostępnianego ekranu?

Co zrobić, by jakość udostępnianego ekranu była jak najlepsza? Przede wszystkim należy zadbać o stabilne połączenie sieci WiFi.

Dodatkowo, trzeba pamiętać o tym, że urządzenia bezprzewodowe, takie jak telefony, telewizory, odbiorniki radiowe czy kuchenki mikrofalowe, emitują fale radiowe, które mogą wpłynąć na zakłócenie działania funkcji dublowania ekranu. Jeśli zauważymy, że jakość połączenia jest zbyt niska, można także zresetować urządzenia. 

Najpopularniejsze aplikacje do udostępniania ekranu

Do najpopularniejszych aplikacji do udostępniania ekranu należą:

  • AirPlay – aplikacja do screen mirroring dla urządzeń Apple,
  • SmartThings – aplikacja do screen mirroring dla urządzeń Samsung,
  • LG Smart Share – aplikacja do screen mirroring dla urządzeń LG,
  • Screen Stream Mirroring – najbardziej znana aplikacja służąca do screen mirroring z wykorzystaniem urządzeń opartych na systemie Android. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.