Search icon

Czy Samsung zrezygnuje z własnych procesorów we flagowym Galaxy S23?

07.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czy Samsung zrezygnuje z własnych procesorów we flagowym Galaxy S23?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jako globalna marka z bardzo szeroką ofertą, Samsung montuje w swoich urządzeniach wiele podzespołów własnej produkcji. W przypadku smartfonów mówimy między innymi o wyświetlaczach, modułach aparatu i procesorach. Od pewnego czasu niektóre modele flagowej serii Galaxy S są natomiast wyposażone w chipsety Qualcomm. Mowa tu oczywiście o popularnych procesorach Snapdragon.

Jak się okazuje, wkrótce być może zobaczymy w „galaktykach” także układy innego producenta. MediaTek coraz śmielej poczyna sobie na rynku i być może wkrótce chipy tego producenta znajdą zastosowanie także w Samsungach. MediaTek w Samsungu Galaxy S mógłby oznaczać początek końca układów Exynos.

Samsung Galaxy S22
Galaxy S22 to ostatni flagowiec z procesorem Exynos?

Samsung dał wybór i… recenzenci bez wahania wybrali układ Qualcomm’a

Niemal przez całą historię flagowych Samsungów Galaxy S, koreański producent umieszczał w nich procesory Exynos. Nie dotyczyło to wszystkich rynków, gdyż autorskie układy Samsunga trafiały m.in. do modeli oferowanych w Europie. Recenzenci i testerzy, którzy mieli okazję porównać modele z Exynos z tymi wyposażonymi w Snapdragony zwykle nie mieli złudzeń.

Zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i benchmarkach, układ Qualcomm bił na głowę chipset Samsunga.

Jakie były argumenty przemawiające za Snapdragonem? W identycznych smartfonach (różniących się jedynie zastosowanym procesorem) Exynos był gorszy pod niemal każdym względem. Procesor Samsunga zwykle jest mniej wydajny, mocniej się nagrzewa i potrzebuje więcej prądu. Co więcej, wydajność nie przekłada się jedynie na szybkość pracy tego telefonu z Androidem. Oznacza także między innymi lepsze lub gorsze możliwości fotograficzne. Ostatecznym testem dla klientów Samsunga były dwie wersje modelu S20FE. Każda z nich była oceniana bardzo dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.

Galaxy S20FE posiadał procesor Exynos, natomiast wariant 5G – Snapdragona 865. Ten drugi wygrywał pod każdym względem. Recenzenci polecali go nawet pomimo wyższej o kilkaset złotych ceny. Najnowszy model Galaxy S21FE posiada procesor Qualcomm Snapdragon 888. Flagowy dziś model Galaxy S22 Ultra posiada Exynosa 2200 w Europie, a Snapdragona 8 w Europie. Nie trzeba chyba dodawać, który jest wydajniejszy, bardziej energooszczędny i mniej się nagrzewa.

Procesory MediaTek w Samsungu Galaxy S?

Jeszcze kilka lat temu procesory MediaTek stosowano w najtańszych smartfonach lub były ciekawostką trudno dostępną na europejskim rynku. Niedawno zadebiutował natomiast model MediaTek Dimensity 9000. Jest obecnie jednym z najbardziej wydajnych układów na rynku, śmiało może konkurować zarówno ze Snapdragonem 8, jak i najlepszymi układami Apple.

Dimensity 9000
MediaTek Dimensity 9000 – nowy król wydajności?

Zamiast wybierać między Exynosem, a Snapdragonem być może w nadchodzących Galaxy S trzeba będzie zdecydować się na układ MediaTek Dimensity lub Qualcomm.

Niedawno informowaliśmy o tym, że taki układ może znaleźć się w modelu Samsung Galaxy S22 FE. Zazwyczaj dobrze poinformowany portal Business Korea twierdzi natomiast, że procesory MediaTek mogą znaleźć się nie tylko w jego następcy (Galaxy S23FE), ale także we flagowym Galaxy S23! Trudno dziś stwierdzić, czy procesorem tym byłby model 9000, czy jego nowsza odmiana. Tak czy inaczej, decyzja o usunięciu autorskiego procesora z podzespołów najlepszego modelu może oznaczać stopniowe wycofanie się Samsunga z produkcji procesorów.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.