Samsung ViewFinity S9 to 27-calowy monitor 5K, którzy rzucił wyzwanie Apple Studio Display

12.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Samsung ViewFinity S9 to 27-calowy monitor 5K, którzy rzucił wyzwanie Apple Studio Display
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple Studio Display jest bardzo cenionym, choć z pewnością nie tanim monitorem do profesjonalnych zastosowań. Podczas tegorocznych targów CES doczekał się mocnej konkurencji. Teraz szukając 27-calowego ekranu do komputera z rozdzielczością 5K i świetnymi parametrami, możesz skierować swój wzrok na Samsung ViewFinity S9. Choć z pozoru oba monitory są do siebie bardzo podobne, jest kilka istotnych różnic.

Samsung ViewFinity S9 27″ – premiera podczas CES 2023

Na CES 2023 Samsung pokazał swoje najnowsze telewizory. Oprócz nich znalazło się jednak także kilka innych nowości. Wśród tegorocznych premier jest monitor Samsung ViewFinity S9 z matrycą 27″ i rozdzielczością 5K. Zaawansowany ekran jest przeznaczony dla użytkowników, którym zależy na doskonałych parametrach. To między innymi ludzie z branży fotograficznej i filmowej. Poprzedni model Samsung ViewFinity S8 dostępny był z matrycą o przekątnej 32” i rozdzielczości 4K.

Samsung ViewFinity S9 27″ posiada imponującą rozdzielczość 5120 x 2880 pikseli – 5K.

Ekran ma proporcje 16:9, które mogą przypaść do gustu wielbicielom klasycznego formatu obrazu w monitorze.

Producent informuje o 99-procentowym pokryciu gamutu DCI-P3. Paleta RGB jest odwzorowana w 100%. Wierność barw palety AdobeRGB również powinno być wysoka, choć obecnie nie zostało to potwierdzone w danych technicznych ekranu. Producent poinformował natomiast o tym, że precyzja oddania kolorów ma błąd deltaE mniejszy, niż 2. Do tego mamy obsługę HDR800.

Samsung ViewFinity S9

Czy Samsung ViewFinity S9 27″ jest lepszy od Apple Studio Display?

Oba monitory są swoimi naturalnymi konkurentami na rynku. Celują w tę samą grupę odbiorców i proponują dość zbliżone parametry. Oba modele mają matryce IPS. Apple Studio Display posiada błyszczącą powłokę, podczas gdy w najnowszym Samsungu jest ona matowa.

Niewątpliwym plusem Samsunga ViewFinity S9 jest funkcja pivot. Możemy obrócić ekran do pozycji pionowej.

W konkurencyjnym monitorze Apple tego rozwiązania nie znajdziemy. W przypadku najnowszego ekranu koreańskiego producenta otrzymujemy niemal kompletny zestaw złączy.

Ekran Samsung ViewFinity S9

Złącza w Samsung ViewFinity S9 27″:

  • DisplayPort
  • USB typu C
  • złącze ładowania z Power Delivery o mocy 96W
  • Thunderbolt 4
  • HDMI

W górnej części monitora mamy miejsce do montażu kamery internetowej 4K SineFit. Jest dołączona w zestawie. Najnowszy ekran Samsunga oferuje możliwość kalibracji obrazu, także bez specjalnego sprzętu. Wtedy posłuży nam do tego… smartfon Samsung Galaxy.

Cena i dostępność monitora Samsung w Polsce

Produkt zadebiutował podczas targów CES 2023 w Las Vegas. Nie wiemy obecnie, kiedy monitor trafi do Polski. Nie znamy też oficjalnej ceny Samsunga ViewFinity S9 27″. Możemy jednak przypuszczać, że będzie podobna do analogicznego sprzętu w ofercie Apple (około 7500-8000 złotych).

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.