Search icon

Samsung podnosi poprzeczkę wydajności w smartfonach dzięki pamięciom UFS 4.0

09.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Samsung podnosi poprzeczkę wydajności w smartfonach dzięki pamięciom UFS 4.0
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Universal Flash Store – taką nazwę nosi technologia Samsunga stosowana w produkcji pamięci do m.in. urządzeń mobilnych. Koreański producent właśnie ogłosił, że niedługo pojawi się nowa generacja pamięci UFS 4.0. Prawdopodobnie Samsung wykorzysta ją w najnowszych telefonach z wyższej półki, a potem stopniowo z UFS 4.0 skorzystają także tańsze smartfony, czy tablety.

Nowa generacja pamięci UFS 4.0 przyspieszy pracę smartfona

Czego powinniśmy się spodziewać po nowej generacji pamięci? Oczywiście główną zaletą będzie jeszcze większa wydajność. W przypadku pamięci flash możemy ją poznać sprawdzając przepustowość.

Pamięć UFS 4.0 ma przepustowość aż do 23,2 Gb/s na linię. To dwa razy więcej, niż UFS 3.1.

Dziś to właśnie pamięć UFS 3.1 jest uznawana za standard we flagowcach na rynku smartfonów. Podniesienie przepustowości UFS 4.0 o 100% może więc oznaczać zauważalny skok wydajności. Przyda się to w najnowszych telefonach, tabletach, ale także w okularach AR, goglach d wirtualnej rzeczywistości, czy w systemie infotainment w nowych samochodach. Samsung twierdzi, że UFS 4.0 świetnie nada się do sprzętu z łącznością 5G.

Nowa generacja pamięci UFS 4.0

W jakich urządzeniach możemy się spodziewać pamięci UFS 4.0?

Nowa generacja pamięci UFS 4.0 i siódma już generacja technologii V-NAND Samsunga umożliwi niespotykane dotąd prędkości zapisu i odczytu:

  • Sekwencyjna prędkość zapisu UFS 4.0: do 4200 MB/s
  • Sekwencyjna prędkość odczytu UFS 4.0: do 2800 MB/s

Także pod kątem poboru energii dyski UFS 4.0 przebiją poprzedników. Do odczytu sześciu megabajtów danych potrzebny jest teraz tylko 1 mA. To wynik lepszy o niemal 50%!

Kolejne generacje samsung galaxy s
Kolejne generacje Samsungów Galaxy S. Najnowszy model S23 może otrzymać pamięć UFS 4.0

Pamięć UFS 4.0 może mieć maksymalnie pojemność 1 TB. Taka wielkość i doskonałe parametry sprawiają, że pamięć UFS 4.0 nadaje się do wykorzystania w topowych urządzeniach. W Samsungu zapewne będą nimi Samsung Galaxy S23, Samsung Galaxy Z Fold 4 i Samsung Galaxy Z Flip 4.

Zobacz także inne artykuły o nowościach w branży urządzeń mobilnych

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.