Samsung One UI 6.0 – nowe funkcje i lista telefonów z aktualizacją

15.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Samsung One UI 6.0 – nowe funkcje i lista telefonów z aktualizacją
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Odświeżony interfejs, poprawione bezpieczeństwo, nowy panel szybkich ustawień, ulepszony ekran startowy, AI zaprzęgnięta do m.in. obróbki zdjęć  – to tylko część zmian, które przyniosła najnowsza aktualizacja One UI, nakładki na Samsunga. Czy warto było czekać?

Co to jest One UI?

One UI to nakładka na urządzenia Galaxy przygotowana przez Samsunga. Koreańscy czarodzieje od smartfonów regularnie ulepszają swój interfejs, jednak w przypadku najnowszej aktualizacji – One UI 6.0 bazującej na Android 14 – zmiany poszły dalej i faktycznie ułatwiają personalizację telefonu i wykonywanie codziennych czynności.

zmiany w samsung one ui 6

Aktualizacją cieszą się już pierwsi użytkownicy Galaktyk. Wdrażanie stabilnej wersji aktualizacji Androida 14 i One UI 6.0 zaczęło się 30 listopada od urządzeń z serii Galaxy S23.

One UI – co nowego wnosi aktualizacja? Poznajcie najważniejsze zmiany i nowe możliwości.

Nowe funkcje i możliwości w Samsung One UI 6.0

Kamera

Rozdzielczość w aparacie w większości urządzeń Galaxy zmienisz szybciej – jednym dotknięciem. Łatwiej ustawisz też rozmiar wideo. Dzięki sztucznej inteligencji możesz wybrać jeden z trzech poziomów optymalizacji jakości zdjęć (w ustawieniach kamery). Ciekawą opcją jest też ustawienie automatycznej liczby klatek na sekundę w wideo.

Galeria

Dzięki One UI 6.0 możliwa będzie szybka edycja w widoku szczegółów, zapisywanie wyciętych fragmentów obrazów jako naklejek do późniejszego wykorzystania oraz umieszczanie wybranego zdjęcia/filmu w albumie przy pomocy obu dłoni. Samsung wprowadził również łatwiejsze dodawanie multimediów do historii.

Edycja zdjęć i filmów

Tu Koreańczycy przede wszystkim udoskonalili układ edytora zdjęć – nowe menu narzędzi ułatwia znajdowanie potrzebnych funkcji. W łatwy sposób cofniesz wprowadzone zmiany, użyjesz nowego tła oraz styli podczas dodawania tekstu do zdjęcia, zrobisz też zmiany w rysunkach, naklejkach lub tekście nałożonym na zdjęcie, także po jego zapisaniu.

samsung one ui - edytor zdjęć

One UI 6.0 wprowadził nowość w edycji zdjęć, czyli Studio. Edytor oparty jest na projektach i proponuje więcej narzędzi oraz funkcji. W Studio wyświetlisz projekt jako oś czasu z różnymi klipami wideo, dodasz nowe nagrania, naklejki czy napisy i w łatwy sposób zmienisz ich położenie czy długość. Z pewnością przydatna okaże się również opcja zapisania niedokończonego projektu filmowego, aby wrócić do niego później.

Multitasking

Po przejściu do ekranu Recents wyskakujące okna pozostaną otwarte i będziesz mógł/mogła kontynuować pracę. W trybie DeX niektóre tablety (m.in. Tab S8, S9, A9+) będą działać jak komputery stacjonarne (możliwość pełnej kontroli nad wieloma oknami).

Powiadomienia

Samsung udoskonalił układ powiadomień – każde z nich jest wyświetlane jako osobna karta (łatwiej rozpoznasz poszczególne komunikaty). Powiadomienia posortujesz również według godziny, a nie tylko priorytetu. Powiadomienia wyświetlisz w łatwy sposób, korzystając z panelu szybkich ustawień.

Ekran główny

To przede wszystkim prostsze etykiety ikon oraz nowa czcionka. Znajdziesz również nowy widżet aparatu, który przeniesie Cię do ustawień. Warto zwrócić uwagę na zmieniony panel szybkich ustawień z m.in. wyróżnionymi skrótami do Wi-Fi i Bluetooth, listą innych skrótów, które możesz modyfikować (pomieści 21 elementów) oraz przyciskami do sterowania smart urządzeniami (np. telewizorem).

Ekran blokady

Możesz stworzyć własny ekran blokady – samodzielnie dopasować rozmiar i kolor. Samsung One UI 6.0 umożliwia również swobodne przesunięcie zegara i umieszczenie go w dowolnym miejscu ekranu blokady.

Bezpieczeństwo

Tutaj koreańska firma zaproponowała ciekawe nowości, a wśród nich przede wszystkim automatyczną blokadę podejrzanych działań i aplikacji.

Automatyczną blokadę znajdziesz w sekcji Bezpieczeństwo i prywatność. To tam są sugestie, co zrobić, aby móc spokojnie korzystać z urządzenia. Sprawdzisz, czy blokada ekranu jest ustawiona (PIN, hasło, wzór, biometryczny odcisk palca), znajdziesz zgubiony telefon (przy użyciu witryny SmartThingsFind), użyjesz skanera Google Play Protect.

samsung one ui - auto blocker

Nowa funkcja automatycznej blokady:

 • blokuje aplikacje z nieautoryzowanych sklepów – innych niż Google Play i Galaxy Store,
 • sprawdza apki pod kątem złośliwej aktywności,
 • powstrzymuje polecenia wydawane przez kabel USB – np. z ładowarek czy komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

Warto dodać, że o bezpieczeństwo konta zadbasz w ustawieniach konta Samsung (m.in. zmienisz tam hasło i włączysz 2FA, czyli weryfikację dwuetapową przy użyciu sms lub kodów z aplikacji uwierzytelniającej).

Po wejściu w Więcej ustawień bezpieczeństwa znajdziesz m.in. Mój sejf, czyli miejsce do przechowywania ważnych plików, opcję szyfrowania plików end-to-end (Ulepszona ochrona danych) oraz Samsung Pass (biometria pozwalająca na szybki i bezpieczny dostęp do aplikacji i usług).

Inne zmiany One UI 6.0

Na tym nie koniec nowinek, które przyniosła aktualizacja Samsung One UI 6.0, wśród ciekawostek są:

 • nowe style emotek w klawiaturze Samsunga,
 • automatyczne skanowanie dokumentów, bez uruchamiania Scene Optimizer.
 • przejście na połączenia tekstowe Bixby w dowolnym momencie, nawet podczas rozmowy telefonicznej,
 • aplikacja pogodowa – nowy wygląd i więcej informacji,
 • nowa dedykowana strona poświęcona baterii (na stronie głównej Ustawienia),
 • udoskonalony tryb samolotowy (jeżeli włączyłeś Wi-Fi/Bluetooth przy uruchomionym trybie samolotowym, to telefon ponowi Twój wybór w przyszłości).

Lista telefonów z aktualizacją do One UI 6.0

Na liście urządzeń, które otrzymają aktualizację nakładki systemowej One UI 6.0 znalazły się telefony z:

 • serii Galaxy S23,
 • serii Galaxy S22,
 • serii Galaxy S21,
 • Galaxy Z Fold5, Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Fold3,
 • Galaxy Z Flip5, Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Flip3,
 • Galaxy A54, Galaxy A53, Galaxy A34, Galaxy A33,
 • Galaxy M54, Galaxy M53, Galaxy M34, Galaxy M33.

Grafiki: Samsung

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.