Sztuczna inteligencja Samsung Gauss AI ma trafić do nowych flagowców Galaxy S24

13.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Sztuczna inteligencja Samsung Gauss AI ma trafić do nowych flagowców Galaxy S24
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś wiele firm posiada swoje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Od roku jest z nami ChatGPT, do którego z czasem dołączył Microsoft Bing AI, czy Google Bard. Teraz i Samsung prezentuje swoje narzędzie – nazywa się Gauss. Sztuczną Inteligencję Samsunga znajdziemy m.in. we flagowym Galaxy S24, który pojawi się na rynku już niebawem.

Premiera sztucznej inteligencji Samsung Gauss

Sztuczna inteligencja jest z nami od lat. Wystarczy wspomnieć choćby o nawigacji samochodowej dopasowującej trasę do ruchu na drogach, czy o przetwarzaniu tekstu na mowę. Pod koniec 2022 roku wiele się jednak zmieniło, a sprawcą niemałej rewolucji była amerykańska firma OpenAI. Zaprezentowała chatbota ChatGP. W teorii działa podobnie do znanych już rozwiązań, robi to jednak znacznie lepiej. Czasem aż trudno odróżnić efekty pracy chatbota od tego, co mógłby stworzyć (np. napisać) człowiek. Wielka popularność podobnych rozwiązań sprawiła, że kolejne firmy chcą korzystać z rozwiązań, jakie daje nam AI. Wiele zastosowań sztucznej inteligencji znajdziemy w najnowszym Androidzie 14, korzysta z niej także HyperOS – nowe oprogramowanie Xiaomi.

MediaTek zaprezentował niedawno procesor Dimensity 9300 ze wbudowanym koprocesorem wspomagającym pracę sztucznej inteligencji. AI znajdziemy też w najnowszych procesorach Intela. Najwyraźniej jesteśmy dziś świadkami prawdziwej rewolucji, a Samsung chce być jej częścią.

Gauss został zaprezentowany podczas wydarzenia Samsung AI Forum 2023.

Działanie sztucznej inteligencji Samsung Gauss możemy podzielić na trzy części:

  • tworzenie tekstu Samsung Gauss Language – to kolejny duży model językowy, może streścić artykuł, przygotować dokument, czy pomóc w napisaniu wiadomości tekstowej lub e-mail. W smartfonach Samsunga przyda się w szczególności do korzystania z „inteligentnej” obsługi głosowej, także podłączonych urządzeń (słuchawek, zegarka, sprzętu smart home, itp.).
  • generowanie grafik AI Samsung Gauss Image – dzięki tej opcji będziemy mogli edytować obraz, na przykład zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy. Narzędzie może też samodzielnie stworzyć obraz zgodnie z podanymi instrukcjami.
  • wsparcie przy tworzeniu kodu Samsung Gauss Code – to wsparcie dla programistów. Nie tylko pomoże przy pisaniu kodu, może też go podsumować lub opisać. Z pewnością wielu twórców oprogramowania doceni też możliwość automatycznego tworzenia testów przez Gauss Code.

Gauss zadebiutuje w Galaxy S24

Premiera Samsunga Galaxy S24, czyli topowego modelu koreańskiego producenta, zbliża się wielkimi krokami. O nowym flagowcu Samsunga wiemy już co nieco, nie wydaje się być przełomowym telefonem w stosunku do obecnie sprzedawanej wersji Galaxy S23. Być może Samsung skupił się jednak właśnie na sztucznej inteligencji Gauss i to ona ma być wyróżnikiem flagowca, którego premiery spodziewamy się w styczniu 2024 roku.

Premiera Samsunga Galaxy S24 odbędzie się 17 stycznia 2024 roku w San Jose. Wydarzenie – już tradycyjnie – nazywa się Galaxy Unpacked.

Dziś nie wiemy jeszcze dokładnie, jak działa Samsung Gauss. Z nowej sztucznej inteligencji mieli okazję skorzystać jedynie pracownicy koreańskiej marki. Dziś na rynku mamy już kilka podobnych rozwiązań. Możemy więc przypuszczać, że Samsung Gauss nie będzie od nich narzędziem gorszym. Pozostaje nam czekać na premierę topowego Galaxy S24, a także na dodanie Gaussa do innych modeli tej marki.

Samsung Galaxy S24 Ultra (źródło: OnLeaks)

Telefony z serii Samsung Galaxy S23

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.