Porównujemy Samsung Galaxy Z Fold 5 i Google Pixel Fold. Który model wybrać?

07.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 7 minut
Porównujemy Samsung Galaxy Z Fold 5 i Google Pixel Fold. Który model wybrać?
Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnich dniach lipca wreszcie oficjalnie poznaliśmy najnowsze składane Samsungi i inne nowości. Zdaniem wielu osób najważniejszą nowością Samsunga jest Galaxy Z Fold 5. Jak wypada na tle dostępnego już na rynku Google Pixel Folda? W czym składany telefon z Korei jest lepszy od amerykańskiego konkurenta? Gdzie przewagę ma pierwszy „składak” Google? Zapraszamy do porównania!

Samsung Galaxy Z Fold 5 to najlepsza „Zetka” w historii?

Samsung ma w swojej ofercie dwa składane modele. Galaxy Z Flip to kompaktowy model. Po rozłożeniu ma wymiary standardowego telefonu, gdy go złożymy – jest niemal dwukrotnie mniejszy. Najnowszy Galaxy Z Flip 5 może się pochwalić sporą wydajnością, świetnym wykonaniem i dużym wyświetlaczem zewnętrznym. Samsung wreszcie opanował też konstrukcję zawiasu umożliwiającą złożenie telefonu na płasko. To samo stało się też zresztą dużą zmianą na plus w większym modelu. To Galaxy Z Fold 5 jest flagowym smartfonem w ofercie Koreańczyków. Porównanie z poprzednikiem wskazuje na to, że niemal wszystkie parametry uległy poprawie.

Samsung Galaxy Fold 5
Samsung Galaxy Z Fold 5

Nic dziwnego, że najnowszy model jest najlepszy z dotychczasowych, składanych modeli Samsunga. A jak wypada w bezpośrednim porównaniu z konkurencyjnym Google Pixel Fold?

Samsung Galaxy Z Fold 5 kontra Google Pixel Fold

W przypadku składanego smartfona, który po otwarciu staje się tabletem, ważna jest uniwersalność. Dość nieduże rozmiary i ogromny ekran wewnętrzny w obu modelach z porównania idą w parze. Czy jeden z nich wypada lepiej od konkurenta?

Galaxy Z Fold 5 czy Pixel Fold?

Google Pixel Fold ma rozmiar 139.7 x 79.5 x 12.1 mm i waży 283 gramy. Natomiast w przypadku Galaxy Z Fold 5 mamy wymiary 154.9 x 67.1 x 13.4 mm i wagę 253 gramów. Samsung jest więc o ponad milimetr grubszy, ale niższy i znacznie węższy. Rozmiar ekranu wewnętrznego w obu modelach jest identyczny – 7,6″. Samsung ma jednak zauważalnie większy wyświetlacz zewnętrzny – 6,2″ względem 5,8″. Nie do końca oznacza to jednak przewagę „składaka” z Korei Południowej – ekran zewnętrzny jest w nim dość mocno wydłużony (rozdzielczość 2316 x 904 pikseli, proporcje 23,1:9).

Google Pixel Fold ma ekran o znacznie bardziej typowych proporcjach 17, 4:9 (rozdzielczość 2092 x 1080 pikseli). Wprowadzanie tekstu na Samsungu może być nieco niewygodne, a część aplikacji może się dość dziwnie wyświetlać przez podłużny ekran zewnętrzny. Wysokość i szerokość Samsunga są mniejsze, najwyraźniej producentowi udało się jednak znacznie lepiej zagospodarować przestrzeń na froncie urządzenia.

Oba wyświetlacze zewnętrzne to OLED (w Samsungu – Dynamic AMOLED 2X) z odświeżaniem 120 Hz. Pixel Fold jest chroniony szkłem Gorilla Glass Victus, w Galaxy Z Fold 5 mamy drugą generację – Gorilla Glaxx Victus 2. Składane, wewnętrzne ekrany również mają w obu przypadkach częstotliwość odświeżania 120 Hz. Oba telefony wspierają HDR10+, rozdzielczość też jest podobna. Google Pixel Fold ma 378 pikseli na cal, Samsung – 373. Trzeba zaznaczyć, że oba ekrany każdego z urządzeń są po prostu niemal doskonałe – to najwyższa światowa półka. Nie powinno to dziwić – to topowe smartfony w ofercie dwóch uznanych marek.

Samsung Galaxy Z Fold 5

Wydajność i ilość pamięci

Google Pixel Fold pracuje pod kontrolą procesora Google Tensor G2 (5 nanometrów). Dwa najmocniejsze rdzenie to Cortex X1 2,85 GHz. To bardzo szybki układ, który pozwoli uruchomić każdą grę i aplikację. Dzięki polityce Google możemy być też pewni, że przez wiele lat smartfon dostanie aktualne oprogramowanie. Zaletą jest obecność „czystego” systemu operacyjnego, bez żadnej nakładki. Nic dziwnego – Google jest twórcą i urządzenia, i oprogramowania. Składany Pixel ma 12 GB RAM i dysk UFS 3.1 – 256 lub 512 GB.

Procesor Google Pixela Fold jest bardzo dobry… dopóki nie porównamy go z układem odpowiadającym za wydajność najnowszego Galaxy Z Fold 5.

Tu znajduje się bowiem najmocniejszy dziś układ Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm). Procesor jest dodatkowo podkręcony (wersja for Galaxy) – taktowanie najmocniejszego rdzenia Cortex X3 sięga 3,36 GHz. Także układ graficzny Adreno 740 został fabrycznie podrasowany przez producenta, co daje kilkanaście procent wzrostu w stosunku do standardowego Snapdragona 8 Gen 2. Galaxy Z Fold 5 również ma 12 GB RAM. Dysk o pojemności 256, 512 GB lub 1 TB wykonano jednak w nowszej technologii – UFS 4.0. Ma większą przepustowość, klienci mogą też wybrać wariant z większym dyskiem, a w żadnym z telefonów nie ma wejścia na karty pamięci microSD.

W kolejnej generacji procesorów Google (Tensor G3) możemy liczyć na znaczną poprawę wydajności. Zobaczymy jednak, czy przyszłoroczne telefony z dobrze kojarzonym logo prześcigną konkurencję ze Snapdragonem 8 Gen 3.

Porównanie procesorów:

Samsung Galaxy Z Fold 5, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2:

  • konfiguracja rdzeni 1+2+2+3
  • Cortex X3 3,36 GHz
  • 2x Cortex A715 2,8 GHz
  • 2x Cortex A710 2,8 GHz
  • 3x Cortex A510 2,0 GHz
  • GPU Adreno 740
  • proces technologiczny 4 nm

Google Pixel Fold, Google Tensor G2:

  • konfiguracja rdzeni: 2+2+4
  • 2x Cortex X1 2,85 GHz
  • 2x Cortex A78 2,35 GHz
  • 4x Cortex A55 1,8 GHz
  • GPU Mali-G710 MP7
  • proces technologiczny 5 nm
Google Pixel Fold
Google Pixel Fold

Który „składak” jest mocniejszy?

Pod względem wydajności Samsung Galaxy Z Fold 5 jest wyraźnie lepszy. Google nadrabia nieco dzięki dobremu oprogramowaniu. Oba smartfony pracują pod kontrolą Androida 13. Użytkownik każdego z nich może liczyć na wieloletnie wsparcie. Przez kolejne 3-4 lata dostaniemy więc najnowszego Androida, a luki bezpieczeństwa będą naprawiane jeszcze dłużej.

Który model ma lepszą baterię?

W Google Pixel Fold bateria ma pojemność 4821 mAh. W Samsungu jest nieco mniejsza – 4400 mAh. Samsung pozwoli na napełnienie ogniwa do połowy w 30 minut – moc ładowania to 25 W. Bezprzewodowe ładowanie ma moc 15 W, natomiast bezprzewodowe zwrotne – 4,5 W. Moc ładowania Samsunga jest dziś śmiesznie niska, jeśli porównamy ją z tym, co oferują telefony Xiaomi, Huawei, realme, czy Motoroli. Jak się jednak okazuje, 25 W to i tak większa moc, niż oferuje Pixel Fold. Tam ładowanie przewodowe odbywa się z mocą zaledwie 21 W.

Pod względem baterii mamy więc remis – Samsung ma nieco wyższą (i tak niską) moc, natomiast Pixel Fold posiada nieco większe ogniwo.

Samsung Galaxy Z Fold 5
Samsung Galaxy Z Fold 5

Porównanie aparatów

Flagowe smartfony Samsunga, a do takich z pewnością zaliczymy Galaxy Z Fold 5, od lat są w światowej czołówce pod względem jakości zdjęć i filmów. Nie inaczej jest jednak w przypadku telefonów Google Pixel. Jeśli jesteś fanem mobilnej fotografii, każdy z opisywanych modeli będzie dobrym wyborem.

Aparat w Samsungu Galaxy Z Fold 5:

  • 50 MP obiektyw główny f/1.8 z optyczną stabilizacją obrazu, Dual Pixel PDAF
  • 10 MP teleobiektyw f/2.4 z trzykrotnym zbliżeniem, PDAF i optyczną stabilizacją obrazu
  • 12 MP f/2.3 szeroki kąt 123 stopnie
  • przednia kamerka 10 MP (ekran zewnętrzny) f/2.2
  • przednia kamerka 4 MP (pod ekranem wewnętrznym) f/1.8
  • HDR, HDR10+, elektroniczna stabilizacja
  • wideo 8K w 24 kl./s, wideo 4K w 60 kl./s

Aparat w Google Pixel Fold:

  • 48 MP obiektyw główny f/1.7 z Dual Pixel PDAF, Laser AF, optyczna stabilizacja obrazu
  • 10,8 MP teleobiektyw f/3.1 ze zbliżeniem 5x, Dual Pixel PDAF, optyczna stabilizacja obrazu
  • 10,8 MP obiektyw szerokokątny 121 stopni f/2.2
  • przednia kamerka 9,5 MP f/2.2z Dual Pixel AF (na zewnątrz)
  • przednia kamerka 8 MP f/2.0 (wewnątrz)
  • 10-bit HDR, HDR10+
  • wideo 4K w 60 kl./s
Jaki aparat ma Samsung Galaxy Z Fold 5
Samsung Galaxy Z Fold 5

Samsung daje użytkownikowi możliwość nagrywania filmów w wyższej rozdzielczości. Google Pixel Fold ma natomiast lepsze zbliżenie optyczne w teleobiektywie. Pod względem jakości zdjęć i filmów znów możemy więc przyznać taką samą ocenę. Oba telefony są tu bardzo dobre.

Systemy łączności i dodatkowe wyposażenie

Porównując zastosowane moduły Bluetooth, GPS, czy Wi-Fi nie znajdziemy wielu różnic. W Samsungu Galaxy Z Fold 5 mamy nieco nowszą wersję Bluetooth (5.3 względem 5.2, w obu przypadkach z kodekami A2DP, LE, aptX HD). Oba telefony mają Wi-Fi 6E (trzyzakresowe, z Wi-Fi Direct) oraz łączność zbliżeniową NFC. Złącze do ładowania to USB typu C 3.2.

Samsung Galaxy Z Fold 5 oraz Google Pixel Fold mają uszczelnioną obudowę, co potwierdza certyfikat IPX8. Konstrukcja obu modeli jest podobna – szkło z przodu i z tyłu oraz metalowy korpus.

Samsung Galaxy Z Fold 5

Ile kosztują składane smartfony Samsunga i Google?

Pod wieloma względami oba smartfony są zbliżone. Mają świetne aparaty, doskonałą jakość wykonania i komplet nowoczesnych systemów łączności. Pozostaje więc porównać również ich ceny.

Ile kosztuje Samsung Galaxy Z Fold 5:

  • Samsung Galaxy Z Fold 5 12/256 GB – 8399 złotych
  • Samsung Galaxy Z Fold 5 12/512 GB – 8799 złotych
  • Samsung Galaxy Z Fold 5 12 GB/1 TB – 9799 złotych

Ile kosztuje Google Pixel Fold: smartfon nie trafił jeszcze do oficjalnej sprzedaży w Polsce. W Niemczech model ten kosztuje od 1899 euro. W przeliczeniu otrzymujemy więc około 8500 złotych. Ceny obu składanych urządzeń są więc niemal identyczne.

Który składany smartfon wybrać? Samsung Galaxy Z Fold 5, czy Google Pixel Fold?

Niełatwo jest wskazać zwycięzcę dzisiejszego porównania. Oba telefony prezentują się bardzo podobnie. Porównujemy też sprzęt dwóch producentów, którzy dbają o swoich klientów – mamy więc bardzo długie wsparcie i dostępność najnowszego oprogramowania przez wiele lat. Systemy operacyjne (w przypadku Galaxy Z Fold 5 także nakładka systemowa One UI 5.1) są bardzo dopracowane i dobrze zoptymalizowane.

Między telefonami są pewne różnice (np. w baterii, wydajności i zastosowanych aparatach), jednak dzięki dobremu oprogramowaniu oba działają po prostu doskonale. Ten stan utrzyma się z pewnością przez kolejne 3-4 lata. Jeszcze 2-3 lata temu składane telefony były nowinką technologiczną. Wiązało się to z wieloma problemami, czy chorobami „wieku dziecięcego”. Użytkownicy narzekali na wyraźne załamanie ekranu, czy niską odporność elastycznej matrycy. Dziś takie wady praktycznie nie występują, z pewnością można więc polecić prezentowany sprzęt.

Google Pixel Fold
Google Pixel Fold

Zaletą Galaxy Z Fold 5 jest wyraźnie mocniejszy procesor i szybszy dysk. Możemy też wybrać wariant z 1 TB pamięci. Smartfon ma bardziej kompaktowe rozmiary, przy czym większy jest zewnętrzny wyświetlacz. Największym argumentem za zakupem właśnie tego modelu może być jednak jego dostępność. Możemy go kupić w polskich sklepach, czyli zapewnić sobie bezproblemową gwarancję i serwis.

Plusy Google Pixela Fold to bardziej smukła konstrukcja i lepszy zoom optyczny (5x zamiast 3x). Użytkownicy docenią również system operacyjny Android bez dodatkowych nakładek producenta. Sporym problemem w przypadku tego telefonu jest natomiast brak oficjalnej dystrybucji w Polsce.

Podsumowanie i ocena – który model jest lepszy?

Jaki jest nasz werdykt? Oba telefony są bardzo udanymi konstrukcjami. Właściwie nie mają żadnych minusów, może poza dość wolnym ładowaniem (choć i tak pozwoli napełnić baterię w nieco ponad godzinę). Mając do dyspozycji 8.500-10.000 złotych i chcąc przeznaczyć je na składany smartfon, każdy z omawianych będzie dobrym wyborem.

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.