Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22 – porównanie podstawowych wariantów flagowca
Trudno wskazać na telefon, do którego określenie „wzorcowy” bardziej by się nadawało niż do modeli z serii Samsung Galaxy S, i to niezależnie od tego, którą generację weźmiemy pod lupę. Jesteśmy już po premierze najnowszej serii Samsung Galaxy S23, obejmującej trzy warianty telefonu. Tutaj zajmiemy się bazowym modelem. Czym Samsung Galaxy S23 różni się od sprzedawanego dotychczas modelu? Które funkcje uległy poprawie, a może któraś część specyfikacji jest słabsza, niż u poprzednika?
Samsung Galaxy S23 zadebiutował 1 lutego 2023 roku
Premiera Samsunga Galaxy S23 podczas Galaxy Unpacked to długo wyczekiwane wydarzenie. Najnowszy smartfon pojawił się od razu w trzech wersjach:
- najmniejszy Samsung Galaxy S23 z ekranem 6,1″
- powiększony Samsung Galaxy S23+ z ekranem 6,6″
- topowy Samsung Galaxy S23 Ultra z ekranem 6,8″ i wbudowanym rysikiem S-Pen
Modele Galaxy S23 i Galaxy S23+ posiadają ekran z zakrzywionymi krawędziami. Wyświetlacz cechuje się adaptacyjną częstotliwością odświeżania (48-120 Hz). W topowym modelu S23 Ultra Samsung zdecydował się na bardziej płaski kształt wyświetlacza, co daje jeszcze większą powierzchnię roboczą. Ekran w modelu Ultra ma odświeżanie zmienne w zakresie od 1 do 120 Hz.
Spójrzmy na najpopularniejszy model Galaxy S23. To jeden z najbardziej kompaktowych smartfonów. Wśród flagowców praktycznie nie ma konkurencji, która byłaby tak poręczna. ASUS Zenfone 9 jest równie mały, lecz ma sporo gorszą specyfikację. Najnowszy iPhone w wersji mini pracuje natomiast pod kontrolą zupełnie innego systemu operacyjnego. Wygląda więc na to, że największym konkurentem dla Samsunga Galaxy S23 z 2023 roku jest Samsung Galaxy S22! Oba telefony mają zbliżony design. Największa różnica to rezygnacja z „wyspy aparatów” w tylnej części obudowy najnowszego modelu.
Zmiany wizualne nie są znaczne. Nowy model to raczej ewolucja, a nie rewolucja. Podobnie Samsung podszedł do kwestii specyfikacji. Niemal wszystkie jej elementy zostały ulepszone, choć nie zawsze są to spore zmiany.
Ramka obudowy wykonana jest z metalu o wiele mówiącej nazwie „Armor Aluminium„. Ten sam materiał zapewniał solidność w modelu Galaxy S22. Przód i tył Samsunga Galaxy S23 są pokryte szkłem hartowanym. Producent chwali się, że w konstrukcji nowego flagowca użyto materiały pochodzące z recyklingu.
Nowe kolory, które wyróżniają Samsunga Galaxy S23
Wraz z premierą najnowszego flagowca Samsunga poznaliśmy też kilka ciekawych odmian kolorystycznych. Wszystkie trzy wersje Samsunga Galaxy S23 będą dostępne w czterech podstawowych odcieniach:
- czarny
- kremowy
- zielony
- lawendowy
Podczas premiery poznaliśmy także dwa ekskluzywne kolory Samsunga Galaxy S23:
- jasno-zielony
- szary
Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22- zmiany w specyfikacji
W porównaniu z poprzednikiem, w Samsungu Galaxy S23 przede wszystkim dostajemy zupełnie nowy procesor. Mowa o flagowym układzie Qualcomm Snapdragon 8 Gen2. To nie tylko jeden z najszybszych dostępnych dziś na rynku chipsetów (konkurencją może być jedynie topowy model MediaTek Dimensity).
Najnowszy flagowiec koreańskiego producenta ma też aż trzy dodatkowe procesory obrazu ISP, co pozwoli m.in. dodać efekt HDR w czasie rzeczywistym. Galaxy S23 jest więc nie tylko zauważalnie szybszy od swojego poprzednika, pod względem wydajności pokona też większość konkurencji w swojej klasie.
Dotychczas na niektórych rynkach Samsung Galaxy S22 (a także poprzednie generacje) oferowane były z procesorem Samsung Exynos. W porównaniu z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Snapdragona, autorski chipset Samsunga wypadał blado. Dziś tego problemu już nie będzie – wszyscy dostaną topowy procesor.
Samsung Galaxy S22 występował z 8 GB RAM i dyskiem UFS 3.1 o pojemności 128 lub 256 GB.
Samsung Galaxy S23 – obecna generacja również posiada 8 GB RAM, tym razem jednak w najnowszej technologii LPDDR5x. Dysk (Samsung UFS 4.0) to od 256 do 512 GB. Samsung Galaxy S23 w podstawowej wersji (8+128 GB) posiada dysk UFS 3.1.
Mimo podobnych wartości powinniśmy liczyć na wzrost wydajności. Nowsze pamięci zapewniają wyższą przepustowość, co poprawia wydajność urządzenia.
Bateria w Samsungu Galaxy S23 vs Galaxy S22
Wzrost wydajności niesie za sobą konieczność zamontowania większego ogniwa. W Samsungu Galaxy S22 mieliśmy baterię o pojemności 3700 mAh. Najnowszy Samsung Galaxy S23 z ekranem 6,1″ ma baterię 3900 mAh. Moc ładowania wciąż wynosi 25W . Mamy też obsługę ładowania bezprzewodowego (z mocą 15W) i ładowanie zwrotne (np. do podładowania akcesoriów lub innego smartfona).
- Samsung Galaxy S23 – bateria 3900 mAh, ładowanie 25W, ładowanie bezprzewodowe 15 W, ładowanie zwrotne.
- Samsung Galaxy S22 – bateria 3700 mAh, ładowanie 25 W, ładowanie bezprzewodowe.
Większe ogniwo i dobry procesor powinny zauważalnie wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.
Aparat Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22
Parametry aparatów w Samsungu Galaxy S23 nie zmieniły się w stosunku do Galaxy S22, ale Samsung popracował nad oprogramowaniem aparatu. Dzięki niemu udało się uzyskać jeszcze lepsze efekty podczas wykonywania zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy.
W Samsungu Galaxy S23 znajdują się trzy aparaty z tyłu: 50 MP główny f/1.8 z optyczną stabilizacją i Dual Pixel PDAF, 10 MP teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym i OIS oraz 12 MP aparat szerokokątny.
Aparat do selfie zamiast 10 MP ma teraz 12 MP. Dzięki autofocusowi zrobi wyraźne zdjęcia.
Możliwości nowego smartfona i jego aparatu są bardzo duże. Mowa między innymi o filmach wideo w jakości nawet 8K w aż 30 klatkach na sekundę. Samsung Galaxy S22 też nagrywał filmy 8K, jednak w 24 klatkach na sekundę. Przy bardzo wysokiej rozdzielczości 4K możemy nagrywać filmy w zwolnionym tempie.
Samsung Galaxy S23 podobnie do poprzednika nagrywa dźwięk w stereo, a nawet w pełnym zakresie 360 stopni (z wykorzystaniem słuchawek Galaxy Buds 2 Pro), wspiera HDR10+ i posiada zaawansowaną (optyczną i elektroniczną) stabilizację obrazu.
Nowością jest natomiast algorytm pozwalający na nagrywanie wideo pozbawionego szumów przy słabym oświetleniu. Producent szczyci się też dopracowanym trybem bokkeh, w którym tło zdjęcia jest efektownie rozmyte. Kamerka z przodu została też wyposażona w nowatorski tryb Super HDR, co pozwoli nakręcić nią wideo 4K z HDR w aż 60 kl./s.
Zmiany w oprogramowaniu, które pojawiły się wraz z najnowszą nakładką Samsung One UI 5.1 także dodały pewne nowości. Mamy teraz możliwość szybkiego eksportu zdjęcia w bezstratnym formacie .RAW (bez kompresji). W efektach pojawiły się możliwości edycji tonu przy zdjęciach selfie.
Aparaty w Samsungu Galaxy S23:
- Główny 50 MP f/1,8, 23 mm, Dual Pixel AF, optyczna stabilizacja obrazu
- Szerokokątny 12 MP f/2,2, 13 mm z kątem 120˚,
- Teleobiektyw ze zbliżeniem x3 10 MP f/2,4, 70 mm, PDAF
- Kamera selfie 12 MP f/2,2, Dual Pixel AF
Nowa nakładka Open UI 5.1 w Samsungu Galaxy S23
Wraz z premierą Samsunga Galaxy S23 na rynek trafiła też nowa nakładka systemowa. Zmian jest sporo, będą też dostępne dla posiadaczy starszych modeli Samsung Galaxy (m.in. S22, S21, S20 i składanych Galaxy Z Flip i Z Fold).
Pozostając w temacie oprogramowania, dużą zaletą nowego Samsunga jest długie wsparcie aktualizacjami. Producent zapewnia, że smartfon dostanie aż cztery duże aktualizacje. Możemy też liczyć na co najmniej 5 lat aktualizacji zabezpieczeń.
Co wyróżnia Samsunga Galaxy S23 na tle konkurencji?
Wielu producentów szczyci się tym, że oferowane przez nich modele posiadają pewne funkcje premium. Mowa między innymi o wodoszczelnej obudowie, głośnikach stereo, dźwięku Dolby Atmos, czy najnowszych systemach łączności. W Samsungu Galaxy S to standard, i to już od wielu generacji.
Samsung Galaxy S23 posiada uszczelnioną obudowę, której wodoszczelność potwierdza certyfikat IP68. Ochrona przed zamoczeniem, zakurzeniem i dostępem innych zanieczyszczeń to nie tylko wyższa trwałość. W nowym Samsungu mamy też dzięki temu możliwość m.in. wykonywania zdjęć pod wodą. Bez zmartwień zabierzesz też swój smartfon na trening na zewnątrz – nawet w deszczowy dzień.
Czy Samsung Galaxy S23 jest lepszy, niż Galaxy S22?
Podsumowując, ciężko oprzeć się wrażeniu, że Samsung dokonał niemożliwego. Pod wieloma względami ulepszył smartfon uznawany przez wiele osób za idealny. W stosunku do Galaxy S22, W Samsungu Galaxy S23 poprawiono wyświetlacz, aparaty i oprogramowanie. Wraz ze wzrostem wydajności telefon oferuje lepszą baterię. Jednocześnie nie ma w nim żadnych braków w stosunku do poprzednika.
Koreański producent w swoich materiałach reklamowych informuje jednocześnie o tym, że w konstrukcji Samsunga Galaxy S23 wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu. Wybierając ten model możemy mieć więc świadomość, że zakup nowego smartfona jest choć w części przyjazny dla środowiska.
Ekologicznie, ale też ekonomicznie (przynajmniej dla Samsunga) wydaje się też być uzasadnione nie dodanie do zestawu ładowarki. W pudełku otrzymujemy smarrtfona oraz kabel USB-C do USB-C.
Ceny Samsunga Galaxy S23 w Polsce
Niestety, wraz z poprawą wielu elementów specyfikacji, musimy się też liczyć z podwyżkami cen. Najtańszą wersję Samsunga Galaxy S23 kupimy w Polsce za 4599 złotych. Biorąc pod uwagę dwukrotnie wyższą pamięć, która do tego wykonana jest w nowszej technologii UFS 4.0, rozsądne wydaje się dołożenie do odmiany 8+256 GB. Kosztuje 4799 złotych.
Ceny Samsunga Galaxy S23+ to od 5799 do 6299 złotych. Samsung Galaxy S23 Ultra kosztuje od 6799 do 8699 złotych.
Specyfikacja Samsung Galaxy S23
- Wymiary: 146.3 x 70.9 x 7.6 mm, waga 168 gramów
- Ekran: Dynamic AMOLED 2X 6,1″, 2400 x 1080 pikseli (FullHD+), HDR10+, zmienne odświeżanie 48-120 Hz, zmienny odcień kolorów i kontrast, ochrona wzroku, Vision Booster, szkło ochronne Gorilla Glass Victus 2
- Aparat główny: 50 MP f/1,8, 23 mm, Dual Pixel AF z optyczną stabilizacją + 10 MP teleobiektyw z 3-krotnym zbliżeniem optycznym f/2,4, 70 mm, PDAF, + 12 MP szeroki kąt 120 stopni f/2,2, 13 mm, wideo do 8K w 30 kl./s
- Przednia kamera: 12 MP f/2,2 z PDAF, Super HDR (wideo 4K w 60 FPS z HDR)
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, podkręcony procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 @3,6 GHz (4 nm), GPU Adreno 740 o wyższym taktowaniu, Android 13 z nakładką Samsung One UI 5.1
- Pamięć wbudowana: 8 GB RAM LPDDR5x, 128, 256 lub 512 GB na dane (dysk UFS 4.0), brak slotu na karty pamięci
- Bateria: 3900 mAh, szybkie ładowanie 25 , szybkie ładowanie bezprzewodowe 15 W, ładowanie zwrotne. Podładowanie przez 10 minut zapewnia do 90 minut wideorozmów
- Funkcje: głośniki stereo, 5G, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3 LE A2DP, GPS, czytnik odcisków palca w ekranie, USB-C w wersji 3.2, NFC, wodoszczelna obudowa IP68, obudowa wykonana z użyciem materiałów z recyklingu
- Kolor: zielony, kremowy, czarny, lawendowy (kolory ekskluzywne: jasno-żółty, szary)
- Cena: od 4599 złotych
Może zainteresują Cię także inne artykuły
- Ulepszony czytnik odcisków palca Samsunga jest 2,5 miliarda razy bezpieczniejszy