Samsung Galaxy S23 Ultra vs Galaxy S22 Ultra. Lista zmian w topowym modelu
Samsung przyzwyczaił nas do premiery swoich flagowców na początku roku. Nie inaczej było też w 2023 roku – już 1 lutego poznaliśmy trzy smartfony z serii Galaxy S23. Dziś sprawdzimy topowy wariant i porównamy Samsunga Galaxy S23 Ultra z poprzednikiem. Co nowego pojawiło się w specyfikacji być może najlepszego Samsunga w historii? Czy warto zmienić Galaxy S22 Ultra na nowszy model? Jak Galaxy S23 Ultra wypada na tle konkurencji i czy w ogóle na rynku są dla niego jakiekolwiek alternatywy?
Seria Samsung Galaxy S23 – premiera nowej generacji
Gama modelowa Samsunga Galaxy S23 w 2023 roku:
- Podstawowy model Samsung Galaxy S23 z ekranem 6,1″
- Samsung Galaxy S23+ z większym ekranem 6,6″
- Flagowy Samsung Galaxy S23 Ultra z ekranem 6,8″ i rysikiem S-Pen
Porównując podstawowego Samsunga Galaxy S23 z poprzednikiem, największą różnicę zobaczymy z tyłu obudowy. Tam nie znajdziemy już wyspy na obiektywy aparatów fotograficznych. Te znajdują się w wycięciach, podobnie, jak miało to miejsce w wersji Ultra.
Obecnie cała gama „Galaxy S23” wygląda spójnie, z tym że Galaxy S23 Ultra ma najbardziej „kanciasty” kształt. Sam topowy model wygląda jednak niemal identycznie jak jego poprzednik.
To właśnie unikalne dla danej generacji wersje kolorystyczne mogą być największą podpowiedzią w ocenie, czy mamy do czynienia z Galaxy S22 Ultra, czy S23 Ultra. Producent zdecydował się także na nieco bardziej płaski kształt ekranu. Ma to zwiększyć powierzchnię roboczą i tak dużego wyświetlacza (6,8″), który jest dostosowany do obsługi rysikiem S-Pen. Ma to na celu zminimalizować ześlizgiwanie się rysika z ekranu podczas używania jego skrajnych fragmentów.
Nowe wersje kolorystyczne Samsung Galaxy S23 Ultra
Wprowadzenie nowej generacji Samsungów Galaxy S23 Ultra oznacza też pojawienie się kilku ciekawych wersji kolorystycznych. Telefon dostępny jest w jednym z czterech podstawowych kolorów:
- czarny
- lawendowy
- zielony
- kremowy
Producent daje nam też do wyboru kilka limitowanych kolorów:
- jasnozielony
- jasnoniebieski
- czerwony
- szary
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Galaxy S22 Ultra – wyświetlacz
Centrum sterowania każdym nowoczesnym smartfonem jest ekran. Samsung od lat słynie z produkcji doskonałych paneli AMOLED. Taki też wyświetlacz trafił do najnowszego Samsunga Galaxy S23 Ultra. To Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,8″. O ile dwie podstawowe odmiany Galaxy S23 i Galaxy S23+ mają ekrany z rozdzielczością Full HD+, w modelu Ultra mamy wyższą rozdzielczość: 3088 x 1440 pikseli.
Częstotliwość odświeżania jest zmienna w zakresie od 1 do 120 Hz. Wyświetlacz wspiera HDR10+ i dla ochrony został przykryty szkłem hartowanym Gorilla Glass Victus 2. Poprzednik miał szybkę ochronną wcześniejszej generacji.
Obsługa Samsunga Galaxy S23 Ultra odbywa się dotykowo lub przy pomocy wbudowanego rysika S-Pen. To spadek po biznesowej serii Samsungów Galaxy Note. Smartfon Galaxy S23 Ultra jest dziś jej bezpośrednim następcą. Warto przypomnieć, że jego poprzednik, czyli Samsung Galaxy S22 Ultra, również ma w obudowie miejsce na rysik, co jest bardzo wygodne.
Pod względem rozmiarów i jakości ekranu obie generacje są do siebie bardzo podobne, a wręcz identyczne. Także wymiary i waga samego urządzenia nie zmieniły się w zauważalny sposób:
- Wymiary Samsung Galaxy S23 Ultra: 163.4 x 78.1 x 8.9 mm, 234 g
- Wymiary Samsunga Galaxy S22 Ultra: 163.3 x 77.9 x 8.9, 228 g
Jeden z największych konkurentów nowego, biznesowego Samsunga to iPhone 14 Pro Max. Jego wielkość również jest podobna: 160.7 x 77.6 x 7.9 mm, waga 240 g, ekran o przekątnej 6,7″.
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Galaxy S22 Ultra – wydajność
W 2023 roku najszybsze smartfony napędzane są jednym z dwóch procesorów: Snapdragonem 8 Gen2 lub najnowszym chipsetem MediaTek Dimensity. Cała trójka nowych modeli serii Samsung Galaxy S23 posiada ten pierwszy procesor. Moglibyśmy więc śmiało powiedzieć, że Samsung Galaxy S23 Ultra należy do najwydajniejszych smartfonów na rynku. Qualcomm przygotował dla najnowszego Samsunga Galaxy S23 (wszystkie trzy odmiany) podkręconą wersję procesora. Snapdragon 8 Gen2 ma dzięki temu taktowanie nie 3,2 GHz, ale aż 3,6 GHz. W parze z także ulepszonym układem graficznym Adreno 740 mówimy zatem o najwyższej wydajności, jaką w tym momencie spotkamy w telefonach.
Wraz z najnowszym procesorem, Samsung wyposażył swojego flagowca w najnowszy rodzaj pamięci:
- 8 lub 12 GB RAM LPDDR5x
- 256, 512 GB lub 1 TB dysk Samsung UFS 4.0
Nowsze pamięci to lepsza przepustowość i błyskawiczna transmisja danych. W praktyczne oznacza to po prostu jeszcze szybsze ładowanie się gier i aplikacji, niż w Samsungu Galaxy S22 Ultra. To właśnie poprawiona wydajność jest jedną z dwóch największych zmian w topowym Samsungu na 2023 rok względem poprzednika.
Podkręcony procesor Snapdragon 8 Gen 2
Podczas tworzenia procesorów, inżynierowie koncernu Qualcomm starali się połączyć pozornie dwie przeciwne sobie cechy: wydajność i energooszczędność. W tym celu zdecydowali się na nietypowy układ rdzeni w procesorze Snapdragon 8 Gen 2:
- 1x Cortex X3 3,6 GHz
- 2x Cortex A715 2,8 GHz
- 2x Cortex A710 2,28 GHz
- 3x Cortex A510 2,0 GHz
Poszczególne grupy rdzeni procesora mają różną wydajność i pobór mocy. W zależności od potrzeb, sztuczna inteligencja smartfona wybiera, z którego z ośmiu rdzeni Snapdragona 8 Gen2 warto aktualnie skorzystać dla najlepszej efektywności.
Kamień z serca fanów Samsunga – koniec Exynosa!
Porównując tegoroczny model ze Snapdragonem 8 Gen 2 do poprzednika mającego procesor poprzedniej generacji, zauważymy spory wzrost wydajności. Warto jednak pamiętać, że na rynku europejskim (czyli także w Polsce) Samsung Galaxy S22 Ultra był oferowany z chipsetem Exynos 2200. Autorski procesor koreańskiego producenta nie zbierał zbyt pochlebnych opinii. Tym bardziej cieszy zastosowanie bardzo dobrego procesora Qualcomm. Czy to koniec Exynosa w Galaxy S? Wygląda na to, że tak – przynajmniej na razie.
Samsung Galaxy S23 Ultra vs S22 Ultra – bateria
Telefon Samsung Galaxy S23 oraz Galaxy S23+ otrzymały powiększoną w stosunku do swoich poprzedników baterię. Producent nie zdecydował się na taki krok w przypadku flagowego modelu. Samsung Galaxy S23 Ultra ma baterię o pojemności 5000 mAh z ładowaniem przewodowym 45 W. Te parametry nie uległy zmianie. Napełnimy 65% baterii w pół godziny, co nie jest rekordowym wynikiem, ale z pewnością wystarczającym dla większości osób.
Zmianie uległa natomiast moc ładowania bezprzewodowego. Samsung Galaxy S22 Ultra robił to z mocą 15 W, natomiast w tegorocznym modelu mamy 10 W. Cóż, z pewnością koreański powód miał jakiś ważny powód, dla którego spowolnił ładowanie w standardzie Qi/PMA o jedną trzecią. Oba modele posiadają też ładowanie bezprzewodowe zwrotne. Słuchawki TWS, smartwatcha i inne akcesoria podładujemy z mocą 4,5 W.
Samsung Galaxy S23 Ultra czy Galaxy S22 Ultra – aparat
Oprócz wydajności na najwyższym poziomie, drugim wyróżnikiem Samsunga Galaxy S23 Ultra jest jego zestaw aparatów. Poprzednik mógł się pochwalić rewelacyjną jakością zdjęć i był uznawany za jedn z najlepszych smartfonów do zdjęć w 2022 roku. Samsung Galaxy S23 Ultra bije go jednak na głowę pod wieloma względami.
Główny obiektyw f/1.7 z optyczną stabilizacją obrazu ma teraz matrycę 200 MP. Mamy tam wielopunktowy autofocus PDAF, a także laserowy autofocus. Tym aparatem nagramy wideo w maksymalnej jakości 8K. Poprzednik też to umiał, jednak w 24 klatkach na sekundę – dziś topowy Samsung nagra film 8K także w 30 kl./s.
Materiał wideo ma dźwięk stereo, chyba że jako źródło dźwięku użyjemy słuchawek TWS Samsung Galaxy Buds 2 Pro. Wtedy zadziałają jak mikrofon dookólny i zbiorą dźwięki w zakresie 360 stopni. Nagrywanie dźwięku przez słuchawki jest też sposobem na oddalenie się od smartfona (np. gdy stoi na statywie) – to dobra opcja dla osób nagrywających vlogi.
Oba obiektywy do zbliżenia optycznego posiadają optyczną i elektroniczną stabilizację obrazu i Dual-Pixel PDAF. To rozwiązania, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla obiektywów w „dużych” aparatach, np. lustrzankach.
W połączeniu z przybliżeniem cyfrowym osiągamy 100-krotny zoom. Poprzednik również miał taką możliwość, w Galaxy S23 Ultra obraz z takim przybliżeniem jest jednak o wiele bardziej czytelny. Zapewne spora w tym zasługa ultrawydajnego procesora i sztucznej inteligencji czuwającej nad poprawą jakości zdjęć i filmów.
Obie opisywane generacje Samsunga Galaxy S Ultra posiadają też 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny z kątem widzenia 120 stopni. Funkcja Super Steady pozwala na nagrywanie nim wysokiej jakości filmów.
Sztuczna inteligencja, która poprawia jakość zdjęć w nocy
Większa matryca głównego aparatu, a także ulepszone oprogramowanie odpowiadają za poprawę efektów nocnych zdjęć. W Samsungu Galaxy S23 Ultra jest na nich mniej szumów, co dotyczy także filmów w słabym oświetleniu.
Wraz z pojawieniem się nowej nakładki systemowej One UI 5.1, Samsung dodał kilka niewielkich zmian do aplikacji aparatu. Możemy teraz zapisywać nieskompresowane zdjęcia w formacie .RAW w prostszy sposób. Mamy też nieco więcej ustawień dla zdjęć selfie (m.in. zmiana odcieniu zdjęcia w podmenu „Efekty”). Warto jednak zaznaczyć, że to tylko chwilowa przewaga Samsunga S23 Ultra nad poprzednikiem. Wraz z aktualizacją oprogramowania nowe funkcje trafią też do starszych Samsungów.
Nowe oprogramowanie i zapowiedź długiego wsparcia Galaxy S23 Ultra
Samsung od jakiegoś czasu idzie śladami Apple. Dla nowych urządzeń (smartfonów, zegarków Galaxy Watch, tabletów) gwarantuje kilkuletnie wsparcie aktualizacjami. Dla Samsunga Galaxy S23 Ultra mowa o czterech dużych aktualizacjach Androida. Przez pięć lat możemy też liczyć na aktualizacje mające na celu poprawę zabezpieczeń.
W najnowszych „Galaktykach” Samsung zaprezentował swoją tegoroczną wersję nakładki systemowej. One UI 5.1 posiada sporo zmian, z których niektóre są czysto kosmetyczne, inne rzeczywiście poprawią funkcjonalność poszczególnych opcji. W związku z opisanym już planem aktualizacji, nowa wersja nakładki pojawi się niebawem również w starszych telefonach, m.in.: Galaxy S20, Galaxy S21, Galaxy S22, Galaxy Z Flip i Z Fold (od drugiej do czwartej generacji). Pod względem oprogramowania Samsung Galaxy S23+ wkrótce będzie więc niemal identyczny z poprzednikiem.
Co jeszcze oferuje Samsung Galaxy S23 Ultra?
Najnowszy Samsung Galaxy S23 Ultra został wykonany z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Koreański producent zapakował flagowca w dwie tafle szkła ochronnego Gorilla Glass Victus 2, między nimi jest metalowy korpus (Armor Aluminium). Obudowa została dodatkowo uszczelniona (certyfikat wodoszczelności IP68). To samo mogliśmy zresztą powiedzieć także o poprzedniku. W stosunku do Galaxy S22 Ultra zmieniło się część „wnętrzności” smartfona. Znajdziemy w nim najnowszą wersję modułu Bluetooth 5.3 LE i 32-bitowe audio sygnowane logiem AKG.
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy S22 Ultra – cena
W ostatnich miesiącach w przypadku wielu smartfonów mogliśmy zauważyć mniejszy lub większy downgrade. Dodatkowe obiektywy aparatów są nierzadko zamieniane na „zaślepki” (np. 2 MP aparat macro lub czujnik depth), czasem liczba obiektywów zmniejsza się. Wszystko ma na celu przeciwstawić się podwyżkom cen, jakie mają miejsce na rynku elektroniki. Topowy Samsung Galaxy S23 nie ma jednak żadnych „cięć”, nie powinna więc dziwić wyższa, niż w przypadku poprzednika, cena.
Ceny Samsunga Galaxy S23 Ultra:
- Samsung Galaxy S23 Ultra 8/256 GB – 6799 złotych
- Samsung Galaxy S23 Ultra 12/512 GB – 7499 złotych
- Samsung Galaxy S23 Ultra 12 GB/1 TB – 8699 złotych
Czy warto zmienić Samsunga Galaxy S22 Ultra na nowszy model?
Różnice między Samsungiem Galaxy S23 Ultra a poprzednikiem to poprawiona wydajność i jeszcze lepszy aparat fotograficzny. Czy warto więc zmienić S22 na S23, biorąc pod uwagę sporą różnicę cen? Prawdopodobnie zamiana obecnego smartfona na Galaxy S23 Ultra będzie bardziej opłacalna dla posiadaczy nieco starszych urządzeń. Galaxy S22 Ultra i Galaxy S23 Ultra pod wieloma względami są identyczne, także wizualnie. Wkrótce model z 2022 roku otrzyma aktualizację do One UI 5.1, więc pod kątem oprogramowania też nie będzie większych różnic.
Jaką konkurencję ma dziś Samsung Galaxy S23 Ultra? W cenie od około 7 do prawie 9 tysięcy złotych mówimy prawdopodobnie tylko o iPhone 14 Pro Max. Zastanawiając się nad zakupem najnowszej „Galaktyki” warto też skierować spojrzenie na sklepową półkę, na której stoi… poprzednik. Samsung Galaxy S22 Ultra wydaje się być bardzo dobrą alternatywą dla tegorocznego flagowca w sporo niższej cenie. Model z 12 GB RAM i dyskiem 256 GB kupimy o około 500 zł taniej, niż tegoroczną najtańszą odmianę S23 Ultra (z 8 GB RAM). Ostatecznie, decyzja należy zawsze do kupującego.
Specyfikacja Samsung Galaxy S23 Ultra
- Wymiary: 163.4 x 78.1 x 8.9 mm, waga 234 gramów
- Ekran: Dynamic AMOLED 2X 6,8″, 3088 x 1440 pikseli, HDR10+, zmienne odświeżanie 1 -120 Hz, zmienny odcień kolorów i kontrast, ochrona wzroku, Vision Booster, szkło ochronne Gorilla Glass Victus 2, obsługa rysika S-Pen (ma miejsce w obudowie)
- Aparat główny: 200 MP, f/1.7, 24 mm, 1/1.3″, 0.6 µm, wielopunktowy PDAF, Laser AF z optyczną stabilizacją obrazu, 10 MP, f/4.9, 230 mm (teleobiektyw peryskopowy, 1/3.52″, 1.12 µm, Dual Pixel PDAF, optyczna stabilizacja obrazu, 10x zbliżenie optyczne, 10 MP, f/2.4, 70 mm (teleobiektyw), 1/3.52″, 1.12 µm, Dual Pixel PDAF, optyczna stabilizacja obrazu, 3x zbliżenie optyczne, 12 MP, f/2.2, 13 mm, 120˚ (ultra szeroki kąt), 1/2.55″, 1.4 µm, Dual Pixel PDAF, tryb filmowania Super Steady, wideo do 8K w 30 kl./s, 4K do 60 kl./s Full HD do 240 kl./s, 720p do 960 kl./s, automatyczny HDR, LED, panorama, tryb nocny
- Przednia kamera: 12 MP f/2,2 z Dual-Pixel PDAF, Super HDR (wideo 4K w 60 FPS z HDR), HDR10+
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, podkręcony procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 podkręcony @3,6 GHz (4 nm), GPU Adreno 740 o wyższym taktowaniu, Android 13 z nakładką Samsung One UI 5.1
- Pamięć wbudowana: 8-12 GB RAM LPDDR5x, 256, 512 GB lub 1 TB na dane (dysk UFS 4.0), brak slotu na karty pamięci
- Bateria: 5.000 mAh, szybkie ładowanie 45 W, szybkie ładowanie bezprzewodowe 10 W, ładowanie zwrotne 4,5 W, ładowanie przez 30 minut napełni 65% baterii
- Funkcje: głośniki stereo, 5G, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3 LE A2DP, GPS, czytnik odcisków palca w ekranie, USB-C w wersji 3.2, NFC, wodoszczelna obudowa IP68, obudowa wykonana z użyciem materiałów z recyklingu
- Kolor: zielony, kremowy, czarny, lawendowy (kolory ekskluzywne: jasno-żółty, szary)
- Data premiery: 1 lutego 2023 roku
- Cena: od 6799 złotych
Może zainteresują Cię także inne artykuły