Porównanie Samsung Galaxy S23+ i Galaxy S22+. Czy warto kupić nowszy model?
Premiera trzech smartfonów serii Samsung Galaxy S23 nie przeszła bez echa. Pierwszego dnia lutego 2023 roku na rynek trafiły trzy rewelacyjne urządzenia, za które musimy jednak słono zapłacić. Dotychczas Samsungi Galaxy S wyznaczał standard w klasie flagowców. Czy tegoroczne modele powtórzą ten sukces? Co do zaoferowania ma Samsung Galaxy S23+, w czym jest lepszy od zeszłorocznego S22 z plusem w nazwie?
Seria Samsung Galaxy S23 – najlepsze smartfony z Androidem
Premiera Samsunga Galaxy S23 w trzech wersjach odbyła się podczas wydarzenia Galaxy Unpacked. Jednocześnie poznaliśmy też nakładkę systemową One UI 5.1. Koreański producent zaprezentował trzy wersje swojego tegorocznego flagowca:
- Samsung Galaxy S23 z wyświetlaczem 6,1″
- Samsung Galaxy S23+ z wyświetlaczem 6,6″ (proporcje 19,5:9)
- topowy Samsung Galaxy S23 Ultra z wyświetlaczem 6,8″ i obsługą rysika S-Pen
Dwa pierwsze modele z powyższej listy łączy bardzo wiele. Mają taki sam zestaw aparatów, czy parametry ekranu (oczywiście, poza jego przekątną).
Model Ultra to szczytowe osiągnięcie Samsunga. Znajdziemy w nim między innymi ekran z wielką rozdzielczością, czy aparat fotograficzny z ogromną matrycą 200 MP.
Samsung Galaxy S23+ vs Galaxy S22+ – wygląd i wymiary
Zmiany wizualne są raczej kosmetyczne. Samsung Galaxy S23+ i ubiegłoroczny model Galaxy S22+ najłatwiej odróżnić patrząc na tył smartfona. W modelu na 2023 rok zrezygnowano z charakterystycznej wyspy, która otaczała trzy obiektywy aparatów i lampę LED. Design stał się nieco bardziej ascetyczny, choć ciężko mówić o rewolucji. Wymiary obu urządzeń są niemal identyczne, podobnie ich masa:
- Samsung Galaxy S23+: 157.8 x 76.2 x 7.6 mm, waga 196 g
- Samsung Galaxy S22+: 157.4 x 75.8 x 7.6 mm, waga 195 g
Wizualnych różnic nie znajdziemy na froncie. Oba urządzenia są niemal w całości wypełnione ekranem (w ubiegłorocznym modelu stanowi on 88,3% frontu, dziś jest to 88,9%). W górnej części mamy wcięcie na kamerę do zdjęć selfie. Drobną różnicę może stanowić rodzaj zastosowanego szkiełka ochronnego. Rok temu Samsung użył szybki Gorilla Glass Victus, w 2023 roku jest to Gorilla Glass Victus 2. Możemy więc spodziewać się jeszcze lepszej trwałości urządzenia.
Samsungi Galaxy S22+ i Galaxy S23+ są szklane zarówno z przodu, jak i z tyłu. Środek stanowi metalowy korpus wykonany z materiału o nazwie „Aluminium Armor”. Solidna obudowa została dodatkowo uszczelniona. Jest wodoodporna i pyłoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68.
Nowe kolory w Samsungu Galaxy S23+
Cała gama Samsunga Galaxy S23+ dostała nowe kolory:
- czarny
- kremowy
- lawendowy
- zielony
W dniu premiery poznaliśmy też dwie dodatkowe wersje kolorystyczne, określone mianem „ekskluzywnych”:
- szary
- jasno-żółty
Być może w przyszłości na rynku pojawią się również inne wersje kolorystyczne.
Który Samsung Galaxy S z „plusem” ma lepszy aparat?
Jeden z wiodących producentów smartfonów, jakim bez wątpienia jest Samsung, przyzwyczaił nas do stałego postępu. O ile w nieco tańszych urządzeniach czasem kolejna generacja przynosi pewne „cięcia”, nie ma o nich mowy w przypadku flagowców. „Galaktyki” zawsze dostają najnowsze dostępne aktualnie technologie. Nie inaczej jest w przypadku aparatu Samsunga Galaxy S23+.
Co ciekawe, identyczne parametry miał też aparat fotograficzny u poprzednika. Na zestaw obiektywów w obu generacjach składa się też: obiektyw szerokokątny (przysłona f/2.2 o kącie widzenia 120 stopni i matrycy 12 MP z Dual Pixel PDAF i funkcją Super Steady Video) oraz teleobiektyw z trzykrotnym zbliżeniem optycznym (matryca 10 MP, autofocus PDAF i przysłona f/2.4).
Galaxy S23+ i Galaxy S22+ mają kamerki selfie o identycznych parametrach: matryca 12 MP, obiektyw f/2.2, Dual-Pixel PDAF, HDR10+ i automatyczny HDR..
Zestaw aparatów w Samsungu Galaxy S23+:
- Główny obiektyw 50 MP z OIS
- Teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym 10 MP
- Aparat szerokokątny 120 stopni 12 MP
- Przednia kamerka 12 MP
Czym różnią się aparaty w S22+ i S23+?
Jeśli przyjrzymy się jednak nieco bliżej, zobaczymy pewne różnice. Oba smartfony nagrywają wideo w maksymalnej rozdzielczości 8K. W przypadku najnowszego modelu ilość klatek na sekundę wynosi 30. Poprzednik robił to z nieco mniejszą częstotliwością – 24 kl./s.
Pojawiło się też trochę różnic w oprogramowaniu. Część z nich zawdzięczamy zastosowaniu w nowym modelu mocniejszego procesora i GPU. Trochę zmian przyniosła n natomiast nowa nakładka systemowa (One UI 5.1 dla Androida 13). Zobaczymy je jednak również w Samsungach Galaxy poprzednich generacji, które w najbliższym czasie powinny dostać aktualizacje.
Zmiany polegają na możliwości szybkiego eksportu plików w formacie .RAW (bezstratne zdjęcia, bez kompresji). Nieco łatwiej jest też edytować odcień zdjęcia podczas robienia selfie – teraz znajdziemy taką opcję pod ikonką „Efekty”.
Ciężko powiedzieć, czy zdjęcia i filmy wykonane najnowszej generacji Samsungiem Galaxy S23+ będą zauważalnie lepsze, niż te z poprzednika. Aparat został usprawniony, choć największe różnice znajdziemy w jego oprogramowaniu i algorytmach AI odpowiedzialnych za poprawę jakości zdjęć (m.in. lepsza elektroniczna stabilizacja obrazu, czy redukcja szumów).
Samsung Galaxy S23+ vs Galaxy S22+ – specyfikacja
Samsung Galaxy S23+ bije poprzednika na głowę, jeśli chodzi o wydajność. Jednym z największych zarzutów stawianych Galaxy S22+ (a także poprzednim generacjom) było zastosowanie w nim autorskiego procesora Samsunga. Co gorsze, chipset Exynos 2200 znajdował się jedynie w europejskich wariantach Galaxy S22+. Pozostałe odmiany miały topowego Snapdragona. Układ Qualcomm był szybszy, bardziej energooszczędny i mniej nagrzewał obudowę, niż Exynos. W 2023 roku Samsung wreszcie wysłuchał próśb europejskich klientów i na całym świecie Galaxy S23+ otrzymuje ten sam układ.
Jakby tego było mało, Snapdragon 8 Gen2 został w Galaxy S23+ (oraz pozostałych wersjach S23) podkręcony. Zamiast taktowania 3,2 GHz mamy imponujące 3,6 GHz. Wprost przekłada się to oczywiście na wzrost wydajności układu.
Śmiało możemy stwierdzić, że Galaxy S23+ wyprzedzi nie tylko swojego poprzednika (także model w wersji globalnej, który posiadał Snapdragona 8 Gen1), ale też sporą część konkurencji. Tam znajduje się bowiem często bardzo szybki, ale niepodkręcony Snapdragon 8 Gen2. Najmocniejszy układ Qualcomm został podrasowany na potrzeby najnowszej „Galaktyki”, nie mówimy jednak tylko o CPU. Mocarny układ graficzny Adreno 740 również jest w Samsungu szybszy, niż w standardowej wersji.
W ślad za imponującymi osiągami procesora idą także wydajne pamięci o dużej przepustowości. Dysk wykonano w technologii UFS 4.0, a pamięć RAM to najwydajniejsze obecnie LPDDR5x. Co ciekawe, twórcą obu technologii jest Samsung. Nic dziwnego, że trafiły do flagowego smartfona. W tegorocznym modelu mamy 8 GB RAM i dysk 256 lub 512 GB. U poprzednika znajdowało się „tylko” 128 lub 256 GB na dane, a dysk wykonany był w nieco starszej technologii UFS 3.1.
Ekran Samsung Galaxy S23+ vs Galaxy S22
Gdy w marcu 2010 roku Samsung pokazał pierwszą generację modelu Galaxy S (I9000), recenzentom i klientom opadły szczęki. Furorę robiła piorunująca szybkość i rewelacyjny aparat, ale największą rewelacją okazał się ekran. 4-calowy Super AMOLED zachwycał głęboką czernią i efektownymi kolorami. Wszystkie kolejne generacje Samsunga Galaxy S także otrzymały ekrany AMOLED. Samsung stworzył tak udaną technologię, że korzystają z niej także konkurencyjne marki.
Samsung Galaxy S23+ wyposażono w ekran Dynamic AMOLED 2X, który wspiera HDR10+, ma funkcję Always-on Display i jest po prostu genialny. Takimi samymi parametrami może się pochwalić Galaxy S22+.
- Samsung Galaxy S23+ – 6,6 cala o proporcjach 19.3:9, rozdzielczość Full HD+ (2340×1080 pikseli),
- Samsung Galaxy S22+ – 6,6 cala o proporcjach 19.5:9, rozdzielczość Full HD+ (2340×1080 pikseli)
W nowej generacji zmieniły się delikatnie proporcje ekranu. Model z 2023 roku ma też wyższą maksymalną jasność – 1750 nitów. Oba ekrany mają wyświetlacz ze zmienną częstotliwością odświeżania – od 48 do 120 Hz.
Tam, gdzie trzeba, obraz może być więc maksymalnie płynny. W innych zastosowaniach niższa częstotliwość odświeżania pozwala oszczędzać baterię.
Samsung Galaxy S23+ vs Galaxy S22+ – bateria
Jednym ze wspomnianych już problemów Samsunga Galaxy S22+ był dość krótki czas pracy na baterii. Ogniwo o pojemności 4500 mAh nie było wystarczające dla dość prądożernego Exynosa 2200. Samsung Galaxy S23+ ma większą baterię (4700 mAh) oraz bardziej dopracowany procesor. Możemy więc liczyć na zauważalne wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu.
Samo ładowanie odbywa się z taką samą prędkością, jak w modelu S22+. Moc ładowania przewodowego wynosi 45W. Pozwoli to naładować w pół godziny 65% baterii. Nie jest to najlepszy wynik na rynku (niektóre chińskie smartfony z ładowaniem ponad 200W napełniają całe ogniwo w kilka minut), należy jednak uznać go za przyzwoity. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę wieloletnie opieranie się przed dodaniem szybkiego ładowania do topowych smartfonów. Nawet dziś podstawowy model Galaxy S23 ma „szybkie” ładowanie z mocą tylko 25W.
Zarówno Galaxy S22+, jak i tegoroczna nowość mają też funkcję ładowania bezprzewodowego oraz ładowanie zwrotne. To ostatnie przyda się do podładowania baterii w akcesoriach, jak smartwatch lub słuchawki TWS.
Oprogramowanie w Samsung Galaxy S23+ z gwarancją długiego wsparcia
Już jakiś czas temu Samsung zapowiedział bardzo długie wsparcie aktualizacjami nowych urządzeń. W przypadku Samsunga Galaxy S23+ mówimy o czterech dużych aktualizacjach oprogramowania. Samsung zapewnił też, że telefon będzie aktualizowany pod kątem zabezpieczeń aż przez pięć lat. Kupując dziś flagowy model (i wydając w związku z tym niemałe pieniądze) mamy więc pewność, że smartfon posłuży przez wiele lat. Można znaleźć tu pewne podobieństwa do podejścia Apple do kwestii oprogramowania.
Samsung Galaxy S23+ i Galaxy S22+ – pozostałe cechy
Funkcjonalność Samsunga Galaxy S23+ i jego poprzednika są zbliżone. Oba modele posiadają 32-bitowy dźwięk „Tuned by AKG” z głośnikami stereo. Oba modele mają nowoczesną łączność Wi-Fi 6e, dwuzakresowy GPS i NFC do płatności zbliżeniowych. Nie dziwi też obecność łączności 5G. Tegoroczny model posiada najnowszą wersję Bluetooth 5.3 z LE i A2DP (poprzednik miał BT 5.2). Galaxy S22+ i S23+ wspierają funkcję Samsung DeX, także bezprzewodowo, mają asystenta Bixby i złącze USB-C 3.2.
Specyfikacja Samsung Galaxy S23+ (S23 Plus)
- Wymiary: 157.8 x 76.2 x 7.6 mm, waga 196 gramów
- Ekran: Dynamic AMOLED 2X 6,6″, 2340 x 1080 pikseli (FullHD+), HDR10+, zmienne odświeżanie 48-120 Hz, zmienny odcień kolorów i kontrast, ochrona wzroku, Vision Booster, szkło ochronne Gorilla Glass Victus 2
- Aparat główny: 50 MP f/1,8, 23 mm, Dual Pixel AF z optyczną stabilizacją + 10 MP teleobiektyw z 3-krotnym zbliżeniem optycznym f/2,4, 70 mm, PDAF, + 12 MP szeroki kąt 120 stopni f/2,2, 13 mm, wideo do 8K w 30 kl./s
- Przednia kamera: 12 MP f/2,2 z PDAF, Super HDR (wideo 4K w 60 FPS z HDR)
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, podkręcony procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 @3,6 GHz (4 nm), GPU Adreno 740 o wyższym taktowaniu, Android 13 z nakładką Samsung One UI 5.1
- Pamięć wbudowana: 8 GB RAM LPDDR5x, 256 lub 512 GB na dane (dysk UFS 4.0), brak slotu na karty pamięci
- Bateria: 4700 mAh, szybkie ładowanie 45, szybkie ładowanie bezprzewodowe 15 W, ładowanie zwrotne, ładowanie 0-65% w 30 minut
- Funkcje: głośniki stereo, audio Tuned by AKG, 5G, Wi-Fi, 6e Bluetooth 5.3 LE A2DP, GPS, czytnik odcisków palca w ekranie, USB-C 3.2, NFC, wodoszczelna obudowa IP68, obudowa wykonana z użyciem materiałów z recyklingu
- Kolor: zielony, kremowy, czarny, lawendowy (kolory ekskluzywne: jasno-żółty, szary)
- Cena: od 5799 złotych
Cena Samsunga Galaxy S23+
Jeśli Samsung Galaxy S23+ ma jakieś minusy, możemy do nich zaliczyć jego cenę. Mamy do wyboru dwa warianty pamięciowe urządzenia:
- Samsung Galaxy S23+ 8/256 GB w cenie 5799 złotych
- Samsung Galaxy S23+ 8/512 GB w cenie 6299 złotych
Dla porównania podstawowa wersja Samsunga Galaxy S23 8+128 GB (z ekranem 6,1″) kosztuje 4599 złotych. Gamę zamyka Samsung Galaxy S23 Ultra z 12 GB RAM i dyskiem 1 TB. Kosztuje 8699 złotych.
Może zainteresują Cię także inne artykuły