Samsung Galaxy S23 FE dostanie ulepszoną wersję procesora Exynos 2200

21.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Samsung Galaxy S23 FE dostanie ulepszoną wersję procesora Exynos 2200
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jakiś czas temu odbyła się bardzo długo wyczekiwana premiera Samsunga Galaxy S23 FE. Model ma łączyć cechy flagowców z nieco niższą ceną. Aby to osiągnąć, producent z Korei Południowej wykorzystuje „podzespoły z recyklingu”, jak procesor ubiegłorocznego smartfona z górnej półki. Jak się jednak okazuje, i tak całkiem dobry chipset ma być w nadchodzącym modelu… jeszcze lepszy!

Samsung Galaxy S23 FE z procesorem Exynos 2200

W momencie zapowiedzi Samsunga Galaxy S23 FE, producent podał jego specyfikację. Fani marki mieli nieco skrzywioną minę, widząc, jaki procesor znajdziemy w Galaxy S23 FE. To dobrze znany Samsung Exynos 2200. Procesor wcześniej został użyty w europejskiej wersji Samsunga Galaxy S22. To flagowy układ, który jednak pod pewnymi względami odbiega od najmocniejszego Snapdragona 8 Gen 1 z tego samego okresu.

Niektóre wersje Galaxy S22 miały zresztą wspomnianego „Snapa” na pokładzie, na przykład odmiany dla Stanów Zjednoczonych. Europejscy klienci nie mogą przeboleć tego podziału. W Galaxy S23 FE sytuacja jest analogiczna – Snapdragon w USA, reszta dostaje Exynosa…

Exynos 2200 jest nieco wolniejszy od Snapdragona 8 Gen 1. Bardziej się nagrzewa, a bateria zapewnia nieco krótszy czas pracy.

Czy różnice są mocno widoczne? Nie. Czy w normalnym użytkowaniu jesteśmy w stanie rozpoznać, który procesor „siedzi” w telefonie? Też nie. Czy dla zagorzałych miłośników słabszy procesor jest do zaakceptowania? Oczywiście, że nie! Największym problemem jest bowiem fakt, że klienci zostali „podzieleni”. „Sąsiad zza miedzy” otrzymuje lepsze podzespoły – oto istota tego problemu.

Galaxy S23 FE (fot. Samsung)

Jest jednak pewna nadzieja! Dowiedzieliśmy się, że Exynos 2200 ma być w Samsungu Galaxy S23 FE lepszy niż we flagowcu z 2022 roku. Jeden z kanałów na YouTube w ramach testów nowego modelu, wykonał sporo testów benchmarkowych. Tak, tylko wyciskanie maksymalnej wydajności w sterylnych warunkach może pokazać większą różnicę między wspomnianymi już dziś procesorami. Jak się jednak okazuje, Galaxy S23 FE wypada w testach lepiej od flagowca sprzed roku. Mimo, że mają ten sam układ – Samsung najwyraźniej dopracował urządzenie.

Wydajność Samsunga Galaxy S23 FE w testach benchmarkowych

Jednym z wykonanych testów jest benchmark 3D Mark. Wykonano w nim dwa testy: Solar Bay Stress Test i Wild Life Extreme Stress Test. Mierzona w nich stabilność wynosi od 71 do 75%. Samsung Galaxy S22 uzyskuje w nich natomiast stabilność na poziomie 60 do 65%. Wzrost wyniku o 11-15% mówi sam za siebie.

Wyniki nie pozostawiają złudzeń – nowy model jest po prostu lepszy. Spójrzmy też na wyniki testu Galaxy S23 FE w benchmarku AnTuTu:

  • wydajność procesora – 329165 punktów
  • wydajność układu graficznego – 437040 punktów

Wyniki Galaxy S22 to:

  • wydajność procesora – 305069 punktów
  • wydajność układu graficznego – 312522 punktów

W modelu, który już za kilka dni trafi do sprzedaży, CPU jest więc o około 10% mocniejsze, ale GPU poprawiono aż o ponad jedną trzecią!

Co jest przyczyną wzrostu wydajności procesora w Galaxy S23 FE?

Sam chipset wykorzystany w urządzeniu to nie wszystko, co odpowiada za finalną wydajność. Widzimy to zresztą w porównaniach różnych telefonów, które mają ten sam procesor. Jest kilka powodów, dla których Galaxy S23 FE uzyskuje dziś lepsze wyniki benchmarkowe od S22:

  • bardziej dopracowane oprogramowanie
  • lepsza optymalizacja
  • poprawiona konstrukcja samego CPU
  • lepszy układ chłodzenia
Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE

Ostatecznie warto natomiast poczekać, aż więcej osób otrzyma możliwość przetestowania Galaxy S23 FE. Wtedy okaże się, jak jego wydajność wygląda w porównaniu zarówno z Galaxy S22, jak i flagowcami pracującymi pod kontrolą topowego dziś Snapdragona 8 Gen 2.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.