Samsung Galaxy S26 ma otrzymać 2-nanometrowy Exynos 2600 z własnym GPU

31.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Samsung Galaxy S26 ma otrzymać 2-nanometrowy Exynos 2600 z własnym GPU
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Do sieci trafiło ostatnio sporo doniesień dotyczących planów Samsunga. Dotyczą nowej wersji procesorów Samsung Exynos, przeznaczonych do Galaxy S26. Wygląda na to, że Koreańczycy nie chcą już być o krok z tyłu za konkurencją.

Samsung Exynos w Galaxy S26 lepszy od konkurencji?

Samsung jest jednym z wiodących producentów chipsetów. Ich procesory Samsung Exynos trafiają do bardzo popularnych smartfonów – różnych modeli Samsung Galaxy. Flagowe procesory nieco odstają jednak od tego, co obecnie proponuje konkurencja. Największymi rywalami są dziś Qualcomm i MediaTek. Ich układy (odpowiednio: Snapdragon i Dimensity) w najlepszych odmianach okazują się wydajniejsze i bardziej energooszczędne od chipsetów Samsung Exynos.

Układy Samsung Exynos o nazwie Thesis mają mieć zupełnie nowy, 2-nanometrowy proces technologiczny.

Start produkcji zaplanowano na rok 2025. Nowa technologia ma – zdaniem Koreańczyków – powalczyć o palmę pierwszeństwa z bardziej uznanymi dziś markami.

Procesorem, o którym mowa, ma być Samsung Exynos 2600. Dostaniemy go w Samsungu Galaxy S26, czyli tym, który trafi na rynek za dwa lata.

Autorski GPU w Samsung Exynos 2600

Dziś procesory Samsung Exynos mają zintegrowany układ graficzny dostarczany przez AMD. W 2025 roku ma się to jednak zmienić, a do flagowych chipów trafi własna jednostka GPU. Wcześniej zobaczymy jednak procesor Exynos 2500 – zadebiutuje w nadchodzącym Samsungu Galaxy S25. Premiera każdego kolejnego flagowca odbywa się na początku roku.

Samsung Galaxy S24 Ultra - wyświetlacz
Samsung Galaxy S24 Ultra

Konkurentami dla Exynosa 2600 będą m.in. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5, MediaTek Dimensity 9500 i Apple A19 Pro. Plany Samsunga są ambitne. Konkurencja jednak nie śpi, też zapewne zaprezentuje w przyszłości jakieś nowości w zakresie procesorów.

Już wkrótce poznamy natomiast możliwości innego, nowego procesora. Samsung Exynos W1000 trafi do zegarków z serii Galaxy Watch 7. To układ wykonany w 3-nanometrowym procesie, tak samo, jak przyszłoroczny Exynos 2500 dla Galaxy S25. Oferowane dziś procesory są natomiast wytwarzane w procesie 4-nanometrowym. Wyjątkiem jest tu Apple, których najnowsze CPU są wykonane w litografii 3 nm.

Telefony z serii Samsung Galaxy S24

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.