CES 2023: Samsung prezentuje nowe monitory, telewizory i projektory

06.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
CES 2023: Samsung prezentuje nowe monitory, telewizory i projektory
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy rok w branży technologicznej otwiera duże wydarzenie. Consumer Electronics Show jest miejscem wielu premier. Producenci pokazują tu zarówno gotowe produkty, prototypy, jak i same technologie. Samsung na CES 2023 w dużej mierze postawił na wyświetlanie obrazu. Na targach w Las Vegas poznaliśmy telewizory i monitory z wyświetlaczami OLED, MicroLED i Neo QLED. To oczywiście nie koniec nowości ci od koreańskiego producenta!

Samsung na CES 2023 pokazuje ekrany i monitory

Prezentacja Samsunga podczas targów w Las Vegas została nazwana First Look. Przedstawiciele największych mediów zostali na nią zaproszeni, a pozostałe osoby mogły poznać nowe produkty poprzez relację online. Samsung na CES 2023 przywiózł zarówno produkty dostępne dla przeciętnego klienta, jak i te wyposażone w supernowoczesne technologie.

Najnowsze telewizory Samsung OLED to jedna z bardziej przystępnych premier podczas targów.

Modele Samsung QD-OLED S95C i S90C trafią na rynek w kilku rozmiarach. Telewizory będą dostępne także z ekranem 77″, czyli aż o 12″ większą, niż w poprzedniku (np. serii S95B). Dzięki powiększeniu ekranu telewizora OLED i dodaniu nowych funkcji, Samsung dołącza do segmentu hi-end, co powinno ucieszyć najbardziej wymagających użytkowników.

Dotychczasową serię telewizorów OLED Samsung S95B zastąpią nowe modele S90C. Koreański producent zdecydował się nie tylko na lepsze algorytmy przetwarzania obrazu. Konstrukcja panelu OLED wreszcie została pozbawiona sporego zgrubienia w dolnej części. Zamiast tego mamy elektronikę zamkniętą w osobnej obudowie. Box jest nazwany Samsung One Connect, a nowość Samsunga na CES 2023 jest pierwszym telewizorem z takim rozwiązaniem.

Samsung na CES 2023
Telewizor 77″ Samsung z matrycą QD-OLED

Nowa matryca w telewizorach Samsung OLED

Matryca organiczna, która znajduje się w dwóch najnowszych telewizorach, posiada powłokę kropek kwantowych. QD-OLED może pracować w rozdzielczości 4K z odświeżaniem 144 Hz (także adaptacyjnym, dzięki FreeSync).

Panele microLED wkrótce trafią do sprzedaży?

Telewizory z matrycą microLED pojawiły się już na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas rok temu. Samsung na CES 2023 pokazał natomiast wersję, która może trafić na rynek. Rok temu, a także podczas późniejszych prezentacji widzieliśmy telewizory z przekątnymi 100″ i 114″. Ich cena wynosiła jednak kilkaset tysięcy złotych za sztukę. Model z matrycą o przekątnej 110 cali kosztuje obecnie niecałe 700 000 złotych. Tańszy wariant z matrycą 98″ kosztuje natomiast prawie 600 tysięcy złotych. Ciężko więc mówić o tym, by był to model przeznaczony dla „przeciętnego” konsumenta, nawet dość zamożnego.

Jednocześnie na tegorocznych targach koreański producent przedstawił też ekrany z mniejszą przekątną – szczególną uwagę przyciągały modele z matrycą microLED w rozmiarze 50 cali. Wygląda więc na to, że matryca microLED niedługo może trafić do sprzedaży w „akceptowalnej” cenie. Ta i tak z pewnością będzie jednak bardzo wysoka.

Samsung microLED
Telewizor Samsung microLED w dostosowanym do domu rozmiarze.

Dlaczego telewizory z matrycą microLED są interesujące?

Technologia microLED przebija najlepsze OLED-y pod wieloma względami. Chodzi głównie o kontrast, ostrość wyświetlanego obrazu, maksymalną i minimalną jasność oraz świetne nasycenie barw.

To parametry, które w każdym telewizorze są kluczowe, a microLED to obecnie światowy top. Osoby odwiedzające stoisko Samsunga na CES 2023 miały wręcz problem ze sfotografowaniem telewizorów microLED. Problemem była zbyt jasna matryca, której nie mógł zarejestrować typowy aparat fotograficzny.

Telewizor QLED, który może sam poprawić jakość dźwięku i obrazu

W świecie kina i muzyki często spotykamy się z remasterowanymi materiałami. Po latach od wydania filmu lub ścieżki zdjęciowej można nieco poprawić ich jakość. Samsung i jego najnowsze telewizory Neo QLED mogą samodzielnie wykonać taką operację, co jest dość nieszablonowym podejściem.

Telewizory Neo QLED, które Samsung pokazał na CES 2023 mają funkcję automatycznego HDR, która pozwala poprawić jakość starszych filmów.

W poprawie jakości filmu pomaga sztuczna inteligencja. Ta jest też użyta do remasteringu dźwięku. Samsung AI Sound Remastering oraz Samsung Q-Symphony to nowe technologie, które powinny uprzyjemnić oglądanie filmów, czy seriali. Algorytmy AI pozwolą m.in. sprawić, by głos aktorów lub lektora był wyraźniejszy.

Gamingowe monitory Samsung Odyssey

Samsung na CES 2023 pokazał także monitory dla wymagających graczy. Najlepszym z nich jest monitor Odyssey OLED G9. Ma przekątną 49″, odświeżanie 240 Hz, czas reakcji 0,1 ms i rozdzielczość aż 5120 x 1440 pikseli. Wyposażono go w nowoczesną matrycę QD-OLED.

Miłośnicy ogromnych monitorów do gier mogą wybrać model z matrycą 57″ – Samsung Odyssey Neo G9.

Samsung Odyssey Neo G9, bo o nim mowa, ma rozdzielczość równą połowie 8K (7640 x 2160 pikseli), odświeżanie 240 Hz i najnowsze złącze Display Port 2.1.

Monitor Samsung dla graczy
Już obecna generacja monitorów dla graczy Samsung Odyssey jest imponująca (fot. producenta).

Pozostałe nowości Samsunga na CES 2023

Na stoisku Samsung na CES 2023 królowały telewizory i monitory. Wśród nowości znalazło się jednak miejsce także dla projektorów 8K oraz nowoczesnych urządzeń smart home. Tymi ostatnimi możemy zarządzać dzięki najnowszej wersji oprogramowania Smart Things. Panel sterowania automatyką domową Samsunga może teraz obsługiwać więcej urządzeń i systemów.

Samsung podąża też za proekologicznymi trendami. Troskę o środowisko podkreślono podczas CES 2023 na kilka sposobów. Samsung między innymi zmniejszył rozmiar pilotów do sterowania urządzeniami. Ma to pozwolić zaoszczędzić nieco surowców.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.