Sami swoi. Początek – pierwsze zdjęcia prequela już dostępne! A na nich młodzi Kargul i Pawlak

30.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Sami swoi. Początek – pierwsze zdjęcia prequela już dostępne! A na nich młodzi Kargul i Pawlak
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ponadczasowy historia sporu Kargulów i Pawlaków doczeka się swojego prequela! Prace na planie “Sami swoi. Początek” już niebawem dobiegną końca, a my po raz pierwszy możemy zajrzeć za kulisy produkcji. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie genezę nadchodzącego filmu Żmijewskiego. 

Sami swoi. Początek – pierwsze zdjęcia prequela kultowej serii

“Sami swoi. Początek” to pełnometrażowy debiut reżyserski Artura Żmijewskiego (“Ojciec Mateusz”, “Na dobre i na złe”), w którym opowiada on historię Kargulów i Pawlaków, jakiej jeszcze nie znacie. Jak się okazuje, wieczny spór bohaterów kultowej, filmowej trylogii sięga jeszcze dalej – aż do czasów, kiedy zamieszkiwali oni Kresy Wschodnie. Wraz z tytułem cofamy się więc do 20-lecia międzywojennego, zagłębiając się w genezę wieloletniego sporu bohaterów oraz ich młodości. 

Sami swoi. Początek - kadr 1.

“Sami swoi. Początek” to brakujący element w opowieści opisanej na łamach filmowej serii: “Sami swoi”, “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”. Jak podkreśla producent tytułu, Tomasz Kubski:

To jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60-tych ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy, jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że mowa o opowieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Pierwowzorem postaci Pawlaka jest bowiem nie kto inny jak Jan Mularczyk – stryj Andrzeja Mularczyka, scenarzysty trylogii “Sami swoi” i jej nadchodzącego prequela. Historię swojego krewniaka zawarł on na łamach książki z 1983 roku pt. “Czyim ja żyłem życiem”. 

Sami swoi. Początek - kadr 2.

Sami swoi. Początek – obsada i twórcy 

Na pierwszym planie “Sami swoi. Początek” zobaczycie Adama Bobika i Karola Dziubę jako odpowiednio Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula. Na ekranie partnerują im m.in.: Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior oraz Adam Ferency.  

Reżyserem tytułu jest Artur Żmijewski pracujący ze scenariuszem autorstwa Andrzeja Mularczyka. Za jego koprodukcję odpowiadają TVN Warner Bros Discovery oraz NEXT FILM. 

Sami swoi. Początek - kadr 3.

Kiedy premiera?

Koniec prac na planie filmu “Sami swoi. Początek” planowany jest na czerwiec tego roku. Jego premiery można zaś wypatrywać w okolicach listopada 2024 roku. 

Źródło: NEXT FILM

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.