MonumentApp – rządowa aplikacja ułatwi zwiedzanie zabytków w Polsce

01.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
MonumentApp – rządowa aplikacja ułatwi zwiedzanie zabytków w Polsce
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze kilka lat temu niemal wszystkie rządowe serwisy i programy były źle oceniane przez Polaków. Były mało intuicyjne, powolne, a poznanie kosztu wdrożenia przyprawiało o zawrót głowy. Wiele zmieniło się jednak wraz z premierą i kolejnymi zmianami w aplikacji mObywatel. Produkt zbiera dobre opinie, jest przy tym niezwykle funkcjonalny. Teraz polskie władze dostarczą nam kolejną przydatną aplikację. MonumentApp ułatwi zwiedzanie zabytków i ich ochronę.

Aplikacja MonumentApp

Aplikacja mobilna MonumentApp powstała przy udziale Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Stosowne dokumenty ustalające współpracę i wspólny rozwój aplikacji podpisano w obecności Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotra Glapińskiego. Dlaczego zdecydowano się na taki krok?

Zdaniem polskich władz ponad 85% Polaków popiera ochronę zabytków. Jednak zaledwie co piąty mieszkaniec Polski zwiedza zabytki.

Wciąż jest to natomiast jedna z najpopularniejszych aktywności. Jedynie uczestnictwo w koncertach muzycznych jest częściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. Wynika z tego, że w Polsce jest wciąż sporo miejsca na promocję zawadzania zabytków. MonumentApp ma to ułatwić, korzystając z najnowszych technologii.

Aplikacja mobilna MonumentApp
Aplikacja mobilna MonumentApp

Poza aplikacją MonumentApp Polacy mogą skorzystać z serwisu na stronie internetowej spotkaniazzabytkami.pl. Dla fanów bardziej tradycyjnych form obcowania z dziedzictwem naszych przodków przeznaczony jest natomiast kwartalnik „Spotkania z zabytkami”.

MonumentApp to źródło inspiracji dla turystów

Aplikacja MonumentApp, a także serwis internetowy oraz kwartalnik, staną się ciekawym źródłem inspiracji. Turyści poznają dzięki nim interesujące miejsca swojej okolicy i w pozostałej części kraju. Wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, jest przekonany, że nowa aplikacja mobilna ułatwi poznanie zabytków.

Równolegle polskie władze chcą utworzyć Narodową Agencję Rewitalizacji Zabytków. Ma się ona zająć ochroną zabytków i kierowaniem funduszy niezbędnych do ich utrzymania i renowacji. Agencja utworzy także nowe produkty turystyczne.

Aplikacja mobilna MonumentApp
Aplikacja mobilna MonumentApp

Społecznościowy aspekt aplikacji mobilnej MonumentApp

Aplikacja MonumentApp ma być współtworzona przez samych użytkowników. Lokalne społeczności i turyści mogą w niej współtworzyć opisy zabytków, a nawet promować mniej znane atrakcje turystyczne. Ciekawą opcją jest tworzenie własnych map i tras wycieczek. Dzięki temu wycieczki turystyczne mogą być niezwykle atrakcyjne i ciekawe – w końcu zaplanują je sami turyści.

Informacje w aplikacji mobilnej mają być podane w przyjazny sposób. Jeśli dla kogoś taka dawka wiedzy byłaby niewystarczająca, może przejść na stronę spotkaniazzabytkami.pl. Tam znajdziemy dodatkowe informacje, które podane na ekranie smartfona mogłyby nieco przytłaczać.

Jak pobrać aplikację MonumentApp?

MonumentApp to aplikacja dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Możliwość pobrania obu wersji znajdziesz na stronie twórców. Aplikacja jest już dostępna, możemy z niej skorzystać podczas planowania wakacyjnych wycieczek.

Aplikacja mobilna MonumentApp
Aplikacja mobilna MonumentApp w App Store

Pobranie i korzystanie z programu są oczywiście darmowe.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.