Rozszerzona rzeczywistość – czym jest technologia AR?

09.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 minut
Rozszerzona rzeczywistość – czym jest technologia AR?
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Spis treści

Czym jest rzeczywistość rozszerzona?

Termin “ rozszerzona rzeczywistość” (ang. augmented reality, AR) funkcjonuje już od 1990 roku. Rozwój technologii sprawił, że do aplikacji rozszerzonej rzeczywistości ma już dostęp niemal każdy, pod warunkiem posiadania chociażby smartfona.

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzoną rzeczywistością nazywamy połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym. Działanie tej technologii opiera się o wykorzystanie kamery w telefonie, dzięki której na zarejestrowanym obrazie w czasie rzeczywistym nakładane są konkretne elementy (obiekty, teksty etc.).

Ograniczenia do wyświetlania obiektów praktycznie nie istnieją, a co za tym idzie technologia rozszerzonej rzeczywistości jako taka ma w sobie ogromny potencjał.

rozszerzona rzeczywistość

Czym różni się Augmented Reality od Virtual Reality?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to pojęcia zupełnie od siebie różne. Kluczowa różnica pomiędzy AR i VR, to obszar w którym działają obie technologie.

AR wykorzystuje świat rzeczywisty, w którym wyświetlane są elementy świata wirtualnego.
Wirtualna rzeczywistość (VR) to z kolei technologia, która w 100% wykorzystuje świat wirtualny generowany komputerowo.

Oprócz tego – różnice między AR i VR dotyczą urządzeń, które są wymagane do odbioru obu technologii. Do działania tej pierwszej wystarczy zwykle urządzenie mobilne (np. smartfon), a  VR wymaga specjalnych okularów (okulary VR) odtwarzających cyfrowy świat.

Praktyczne zastosowania rzeczywistości rozszerzonej

Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej w przemyśle ma spełniać inne zadania, niż na rynku konsumenckim i rozrywki. Często stosowane są okulary AR (które są zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu z telefonem trzymanym w ręce) – na przykład Google Glass, które umożliwiają wyświetlanie istotnych informacji bez odrywania wzroku od urządzenia przy którym wykonywana jest praca.

Wyświetlanie instrukcji, parametrów wybranych urządzeń, manipulowanie nimi, reagowanie na błędy w czasie rzeczywistym, a nawet prowadzenie szkoleń – to kluczowe zastosowanie AR w specjalistycznych warunkach.

Rzeczywistość rozszerzona w medycynie

Technologia, którą stosuje się na szeroką skalę w medycynie to głównie wirtualna rzeczywistość. Ta pozwala prowadzić zabiegi i operacje w świecie wygenerowanym przez komputer, a więc bez najmniejszego ryzyka w przypadku niepowodzenia. Oprócz VR znaczenie zaczyna mieć również rzeczywistość rozszerzona, która tak, jak w przypadku przemysłu – odgrywa ważną rolę podczas szkoleń.

Wyświetlanie wielu informacji w AR (z wykorzystaniem okularów augmented reality) są bezcennym wsparciem podczas wykonywania czynności medycznych. Znane jest zastosowanie AR do wyświetlania anatomii badanego na podstawie wcześniej wykonanego badania tomografii.

AR w reklamie i marketingu internetowym

Rzeczywistość rozszerzona ma nie tylko być wsparciem dla konsumentów. Jest to także potężne narzędzie, które można wykorzystać w ramach kampanii reklamowych. Jednym z przykładów tejże jest “Unbelievable” Pepsi Max, która w 2014 roku była wydarzeniem, obok którego trudno było przejść obojętnie – a to za sprawą wyświetlania na ogromnym ekranie umiejscowionym na jednym z przystanków w Londynie wydarzeń rodem z gier komputerowych.

Zobacz możliwości Augmented Reality:

Obecnie coraz częściej firmy z szeroko rozumianej branży modowej wykorzystują AR zachęcając klientów do zakupów. Sklepy odzieżowe wyposażone w ekrany, na których klienci mogą wirtualnie przymierzyć ubrania – to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Nie powinny również dziwić konfiguratory samochodów, które pozwalają wyświetlić model, jaki sobie wymarzyliśmy tuż pod domem – czy to nie jest zachęcające? 

Najciekawsze aplikacje rzeczywistości rozszerzonej

  • IKEA Place

Bo w końcu – kto nie lubi raz na jakiś czas przearanżować mieszkania? Za pomocą aplikacji IKEA Place możesz przekonać się właściwie na własnych oczach, czy ten stół, który oglądasz już od tygodnia rzeczywiście będzie pasował do wnętrza. Nie musisz też biegać z miarą, aby sprawdzić, czy Twoja wymarzona szafa na pewno nie będzie za duża.

rozszerzona rzeczywistość ikea
Żródło zdjęcia: ikea.pl
  • iScape

To aplikacja przeznaczona dla osób, które chcą stworzyć piękny ogród/taras dekorując go roślinami. W iScape dla użytkownika przygotowano mnóstwo roślin. Każdą z nich można “zasadzić” i przekonać się, jak prezentuje się konkretna kompozycja. Wszystko to dzięki rozszerzonej rzeczywistości!

  • Air Measure

Banalna, ale wielce przydatna aplikacja. Być może zdarzyło Ci się, że potrzebujesz zmierzyć jakiś obiekt “na szybko”, a pod ręką nie ma odpowiedniego narzędzia. Telefon na szczęście towarzyszy nam cały czas, a dzięki Air Measure możesz wykonać pomiar, jaki Cię interesuje w każdej chwili. Rozszerzona rzeczywistość sprawia, że możemy mieć miarę zawsze w kieszeni!

  • Google

Aplikacja Google wykorzystuje technologię AR do wyświetlania obiektów, które wyszukuje użytkownik we własnej przestrzeni. Istnieje raczej niewielka szansa, że spotkasz się z rekinem z bliska (poza zoo oczywiście), a dzięki Google – po wpisaniu frazy “żarłacz biały” możesz nawet sprawdzić, czy ten zmieściłby się do Twojego łóżka. Liczba haseł, które pozwalają na wyświetlenie ich w AR jest ograniczona, ale będzie stale powiększana.

Gry AR

  • Minecraft Earth

Kto nie zna Minecrafta? Pikselowa grafika i budowanie świata z sześciokątów to hit na platformy PC i mobilne. Twórcy postanowili przenieść grę do rzeczywistości. Dzięki technologii AR w Minecraft Earth możliwe jest nie tylko tworzenie budowli samodzielnie, ale też udostępnianie ich znajomym.

  • Jurassic World Alive

Gady sprzed milionów lat możesz w końcu podziwiać nie tylko na ekranie telewizora. Jurassic World Alive zmusza do eksplorowania świata, w którym można spotkać dinozaura. W grze nie brakuje elementów rywalizacji – a to za sprawą bitew PvP realizowanych z graczami w czasie rzeczywistym.

  • The Walking Dead: Our World

Gra stworzona na podstawie kultowego już serialu o tej samej nazwie. Gracz musi stawić czoła kolejnym grupom zombie, a pomocne do tego okazać się mogą karabiny maszynowe i snajperskie. W The Walking Dead: Our World można grać ze znajomymi dzięki wbudowanemu trybowi wieloosobowemu.

  • Witcher: Monster Slayer

Najsłynniejszy pogromca potworów powraca w nowym wcieleniu. Rozwijając ideę z Pokemon GO tworzy nową jakość. Trzeba będzie przemierzać świat w poszukiwaniu bestii, które terroryzują okolicę i pokonać je korzystając z wiedźmińskich zdolności.

rozszerzona rzeczywistość Witcher

Technologia AR a 5G

Funkcjonowanie rozszerzonej rzeczywistości na szeroką skalę jest możliwe, ale niezbędny do tego jest dostęp do sieci 5G. Głównym powodem jest fakt, że tylko 5G oferuje wystarczającą przepustowość danych i minimalne opóźnienia. Istotna jest również możliwość podłączenia wielu urządzeń jednocześnie bez spadków wydajności.

W sytuacji, kiedy następuje komunikacja pomiędzy kilkoma użytkownikami – stabilne łącze jest niezbędne (szczególnie w branży medycznej) – a to zapewni sieć 5G.

Przyszłość AR – czego można się spodziewać?

Rozwój rozszerzonej rzeczywistości jest w pewnym stopniu uwarunkowany przez sektor technologiczny w ogóle. Prawdą jest, że typowy konsument nie może sobie pozwolić na wyświetlanie obrazu rozszerzonej rzeczywistości przez kilka godzin bez przerwy ze względu na niewystarczająco wydajne baterie w smartfonach. Na ten moment nawet najlepsze telefony nie zapewnią długiej pracy na jednym naładowaniu podczas generowania treści augmented reality.

Z kolei upowszechnienie rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle wymaga od technologii rozwoju sieci 5G, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał AR. Oprócz utworzenia dedykowanej aplikacji istotne jest również wyposażenie pracowników w odpowiednie urządzenia, które umożliwią podgląd obrazu w rozszerzonej rzeczywistości (np. specjalne okulary AR, Google Glass).

Kluczem do sukcesu AR jest zdecydowanie stały rozwój technologii – a ten obserwujemy niemal codziennie, zatem z ogromnym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że technologia rozszerzonej rzeczywistości będzie powszechnie wykorzystywana w wielu sektorach rynku – być może już wkrótce.

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.