Search icon

Rosyjski laptop Bitblaze Titan BM15 to imponujący pokaz (nie)mocy technologicznej

17.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Rosyjski laptop Bitblaze Titan BM15 to imponujący pokaz (nie)mocy technologicznej
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Po ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę, wiele krajów nałożyło sankcje na Rosję. Jedne są bardziej dotkliwe, inne mniej. Wszystkie powodują jednak problemy, z którymi mieszkańcy Rosji próbują sobie radzić. Ostatnio bardzo problematyczne stało się kupienie elektroniki, w tym komputerów. Rozwiązaniem ma być tu rosyjski laptop.

Teoretycznie to nic trudnego – wystarczy złożyć niezbędne komponenty w całość, dodać stosowne oprogramowanie i wysłać produkt do sklepów. Rosjanie najwyraźniej mają jednak spore problemy, skoro do produkcji całkiem drogiego laptopa wykorzystają części znane nam bardziej ze świata smartfonów.

Promobit Bitblaze Titan BM15

Ze względu na nałożone na Rosję sankcje, nie kupisz tam procesora Intela lub AMD. Z tego względu rosyjski laptop korzysta z autorskiego układu Baikal-M z rdzeniami Cortex A75. Taktowanie 1,5 i 28-nanometrowy proces technologiczny – tylko tyle udało się osiągnąć rosyjskim inżynierom. To wydajność zbliżona do tej spotykanej w smartfonach i to raczej z niskiej półki cenowej. Nie pomoże tu 16 GB RAM DDR4. Układ graficzny to Mali-T628 MP8, pracuje z taktowaniem 750 MHz. Laptop zaopatrzono ponadto w dysk o pojemności 512 GB.

Rosyjski laptop Bitblaze Titan BM15 wyposażono w autorski procesor Baikal-M z rdzeniami Cortex A75.

Jakie będzie jego oprogramowanie? Z pewnością nie będzie to Microsoft Windows, ani macOS od Apple. Producenci sprzętu raczej będą musieli wybierać spośród mniej popularnych systemów operacyjnych. Być może na komputerze znajdzie się Alt Linux lub Astra Linux, co nie jest dobrą wiadomością dla przeciętnego użytkownika.

Brak „normalnego” systemu operacyjnego, czy słabe podzespoły sprawią, że komputer nada się tylko do podstawowych zadań – przeglądania rosyjskiego Internetu, tworzenia dokumentów tekstowych, korzystania z kalkulatora lub grania w gry retro. Nowych gier i tak nie udałoby się pobrać ze względu na sankcje…

Ten rosyjski laptop ma podzespoły rodem ze smartfona za 500 zł

Ekran i obudowa prezentują się nieźle

Na tle przestarzałych komponentów i nietypowego systemu operacyjnego dobrze wyglądają natomiast inne elementy sprzętu. Promobit, czyli producent sprzętu, da swoim klientom wybór rodzaju obudowy. Ta będzie aluminiowa lub tytanowa. Czy to nie jest jednak przerost formy nad treścią w tak mało wydajnym komputerze?

Z kolei ekran IPS ma wielkość 15,6″ i rozdzielczość Full HD, co jest obecnie standardem.

Bateria o pojemności 6600 mAh pozwoli na korzystanie z komputera przez kilka godzin. W urządzeniu znalazło się miejsce dla niezbędnych złącz, jak HDMI, USB-C, USB 3.0, czy minijack. Jest też Wi-Fi i Bluetooth.

Rosyjski laptop pozwoli uruchomić gry
Rosyjski laptop pozwoli uruchomić gry.

Pewnym szokiem może być natomiast cena urządzenia. Producent planuje przeznaczyć na rynek 1000 sztuk tego laptopa. Jego ceny wahają się w granicach 100-120 tysięcy rubli. W przeliczeniu na złotówki otrzymujemy od 7000 do ponad 8500 złotych za rosyjski laptop. To bardzo wygórowana cena, choć przedstawiciele rządu i biznesmeni w Rosji nie narzekają raczej na brak gotówki.

nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.