Rosyjska wyszukiwarka Yandex – najważniejsze funkcje

21.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Rosyjska wyszukiwarka Yandex – najważniejsze funkcje
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie tylko Google, nie tylko Microsoft Bing. Yandex to rosyjska wyszukiwarka, która w FR wiedzie prym. Zresztą, nie tylko w Rosji jest niezwykle popularna. Korzystają z niej wszystkie państwa, które niegdyś wchodził w skład Związku Radzieckiego. Czym zasłużyła sobie na tak wielkie uznanie?

Czym jest Yandex?

Kto stoi za Yandex? Co to jest i jakie usługi oferuje? W głowach osób, które korzystają z Google powstaje wiele pytań, bo to gigant z Mountain View dostarcza nam potrzebnych rozwiązań, ale rosyjska wyszukiwarka nie ustępuje mu pod względem funkcjonalności.

yandex

Yandex jest największą firmą technologiczną w Rosji, a z ich wyszukiwarki w FE korzysta więcej osób niż z Google.

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1993 roku. Dwóch przyjaciół, znających się jeszcze z czasów szkolnych, rozpoczęło prace nad własnym silnikiem do przeszukiwania witryn internetowych. Start nie należał do najłatwiejszych, jednak po 2000 roku wyszukiwarka zaczęła generować coraz większe zyski. To pozwoliło firmie na dalszy rozwój i wejście na kolejne rynki. I tak rosyjska wyszukiwarka trafiła najpierw do Ukrainy, a z czasem też do Białorusi, Kazahstanu, Turcji i Uzbekistanu.

Jak podaje The Moscow Time, wyszukiwarka stanowiła 60% wyszukiwań w ostatnim kwartale 2021 roku w FE. Zyski pochodzą z reklam, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania – rzecz dobrze nam znana. A teraz najważniejsze – Yandex to nie tylko wyszukiwarka, ale cała paleta usług.

Najważniejsze funkcje Yandex

Yandex to przede wszystkim wyszukiwarka internetowa. Użytkownik może skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego i ograniczyć wyniki do konkretnego miasta, języka i czasu. Nie ma problemu z wyszukiwaniem obrazów, filmów i najświeższych wiadomości.

rosyjska wyszukiwarka

Na tym jednak możliwości się nie kończą, co nie powinno nikogo dziwić, skoro rosyjska wyszukiwarka zrzuciła w FE z piedestału Google. Tak powstały mapy, poczta czy tłumacz.

Yandex Mail

Yandex Mail to bezpłatna poczta, która działa na tej samej zasadzie co Gmail. Wraz z założeniem konta otrzymujemy dostęp do dysku z 10 GB przestrzenią. Skrzynkę możemy personalizować, a wiadomości segregować.

yandex mail

Mapy Yandex

Mapy to rzecz nam dobrze znana, a te od Yandex oferują wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. Dzięki nim wyznaczymy trasę, sprawdzimy natężenie ruchu i zaplanujemy podróż komunikacją miejską. Możemy też wyświetlić zdjęcia z danego miejsca czy włączyć widok satelitarny.

mapy yandex

Opinie i oceny

W mapach możemy opiniować i oceniać odwiedzone miejsca – zupełnie jak w Google Maps – jednak obecnie ta funkcja służy innym celom. Po ataku Rosji na Ukrainę jest to najlepszy sposób na przekazywanie obywatelom Rosji informacji o faktycznych wydarzeniach. Ze względu na panującą w FE dezinformację wielu mieszkańców nie ma pojęcia, co naprawdę dzieje się poza granicami ich państwa.

Przeglądarka Yandex

Firma zaproponowała użytkownikom również przeglądarkę, która współpracuje z oprogramowaniem Kaspersky. Skorzystamy z niej na komputerach z Windowsem i MacOS, nie zabrakło także wersji mobilnej dla Androida oraz iOS.

przeglądarka yandex

Narzędzia do analizy

Yandex Metrica jest narzędziem do analizy danych ruchu sieciowego. Co ciekawe, jest to narzędzie w pełni bezpłatne i to bez względu na to, jak duży jest ruch. Świetnym dopełnieniem jest tutaj Yandex App Metrica, czyli narzędzie do analizy i monitorowania aplikacji.

Tłumacz Yandex

Szybkie i wygodne tłumaczenia oferuje Yandex Translate. W tłumaczu znajduje się 200 języków, możemy też zdać się na automatyczne wykrywanie języka. Przetłumaczymy nie tylko tekst, ale też strony, dokumenty oraz obrazy.

yandex translate

Czy to wszystkie najważniejsze funkcje Yandex? Na pewno te najpopularniejsze, ale oprócz nich warto zwrócić uwagę na aplikację Yandex Navigator, Yandex Disc czy Yandex Taxi (możliwość zamówienia licencjonowanej taxówki w ponad 100 miastach).

Czym różni się Yandex od Google?

Wyszukiwarka przede wszystkim gwarantuje znacznie lepszą obsługę języka rosyjskiego niż Google. Została w pełni przygotowana w oparciu o rosyjskie zwyczaje, więc i wyniki wyszukiwania są bardziej precyzyjne. Pewnych różnic można dopatrywać się też w samym interfejsie. Ten od Google stawia na minimalizm, podczas gdy rosyjska wyszukiwarka już na stronie głównej dostarcza użytkownikowi wielu informacji.

Zauważalne są też pewne różnice w odniesieniu do SEO. Yandex indeksuje nowe strony wolniej, ma inny system geotargetowania. Ponadto rosyjska wyszukiwarka bardzo rygorystycznie podchodzi do unikatowych treści, a za naruszenie zasad nakłada dotkliwe kary.

Jak popularna jest rosyjska wyszukiwarka Yandex?

Wyszukiwarka Yandex w ujęciu ogólnoświatowym nie zajmuje zbyt wysokiego miejsca. W deskoptowej wersji korzysta z niej zaledwie 1,29% użytkowników.

Trzeba przyznać, że Yandex w Rosji dominuje rynek. Nie dzieje się to bez przyczyny. Raz, że rosyjska wyszukiwarka została znacznie lepiej przygotowana do pracy z tym specyficznym językiem, a dwa – Rosjanie po prostu z zasady nie lubią tego, co przychodzi z zachodu. W końcu stworzyli nawet VKonakte, czyli swój odpowiednik Facebooka.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.