Rosyjscy hakerzy prowadzą cyberwojnę również z Polską. Kolejne strony zaatakowane

21.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Rosyjscy hakerzy prowadzą cyberwojnę również z Polską. Kolejne strony zaatakowane
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach działania mające na celu zaszkodzenie politycznym przeciwnikom często prowadzone są w Internecie. W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się między innymi o ataku przeprowadzonym na rządowe strony w Polsce. Poinformowali o tym autorzy ataku – rosyjscy hakerzy.

Rosyjscy hakerzy zaatakowali polskie strony internetowe

Najczęściej o skutecznie przeprowadzonym cyberataku wiedzą jedynie jego autorzy oraz ofiary. W niektórych sytuacjach osoby, które hakerzy wzięli na celownik, nie są nawet świadome ich nielegalnego działania. Ma to na celu między innymi wyłudzanie pieniędzy lub szpiegowanie osoby trzeciej. W tym wypadku było inaczej, a rosyjscy hakerzy poinformowali o swoich dokonaniach. Prawdopodobnie za hakerami stoi rosyjski wywiad, a cale zajście ma duże zdarzenie propagandowe.

Opis działań cyberprzestępców pojawił się w ich mediach społecznościowych – na profilu Telegram.

Rosyjscy hakerzy przeprowadzili atak na niektóre polskie i fińskie strony administracji publicznej. Czy Rosjanie zdecydowali się na wyszukany i zaawansowany sposób zaszkodzenia władzom Polski i Finlandii? Nie. Hakerzy przeprowadzili atak metodą DDOS. Polega na wielokrotnej próbie wejścia na stronę korzystając z wielu źródeł i różnych adresów IP. Celem ataku jest przeciążenie serwerów zaatakowanych stron, które w efekcie przestają działać.

rosyjscy hackerzy

Atak ma powiązania z wojną prowadzoną przez Rosjan w Ukrainie. Prawdopodobnie do jego przeprowadzenia wykorzystano zainfekowane wcześniej komputery osobiste osób trzecich, najpewniej nieświadomych całego zajścia.

Zwiększona aktywność hakerów, Polska wprowadza stopień alarmowy CRP

W ostatnim czasie służby notują nawet o kilkadziesiąt procent większą aktywność hakerów w sieci, niż zwykle. Z tego względu w Polsce wciąż utrzymywany jest wysoki stopień alarmowy CRP. Dotyczy ewentualnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Szczególną ochroną i monitoringiem objęte są dziś polskie strony rządowe, ale także systemy związane z administracją.

Dopóki trwa wojna w Ukrainie, a sytuacja polityczna na świecie jest napięta, możemy się spodziewać kolejnych prób ataków hakerskich.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.