Rodzaje zewnętrznych nośników danych – różnice i zalety

07.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Rodzaje zewnętrznych nośników danych – różnice  i zalety
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zewnętrzne nośniki danych to w dużym skrócie urządzenia do przechowywania danych. Pozwalają na gromadzenie wszelkiego rodzaju plików: zdjęć, filmów, muzyki, które otworzymy na dowolnym urządzeniu wyposażonym w odpowiednie złącze – najczęściej USB lub gniazdo kart pamięci.

Wyróżniamy dwa rodzaje nośników danych – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Oba pełnią tę samą funkcję, jednak do codziennego zastosowania i otwierania danych w dowolnym miejscu najlepiej sprawdzą się zewnętrzne nośniki danych.

Obok nich możemy wyróżnić również wewnętrzne nośniki danych. Te jednak charakteryzują się zdecydowanie mniejszą mobilnością, która w przypadku zewnętrznych nośników jest ich ogromną zaletą.

Do czego służą nośniki danych? Gdzie są wykorzystywane?

Najważniejszą funkcją, jaką pełni komputerowy nośnik danych jest przechowywanie zapisanych na nim plików w miejscu, które przede wszystkim będzie bezpieczne i uniemożliwi dostęp niepowołanych osób.

Cyfrowe nośniki danych są w stanie pomieścić nawet kilka terabajtów (kilka tysięcy gigabajtów) danych. Dzięki temu przechowamy na nich niemal nieograniczone ilości zdjęć, filmów, dokumentów.

Nośniki danych sprawdzą się również do zapisywania na nich archiwalnych zdjęć – można je zatem nazwać cyfrowym wirtualnym albumem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je do przechowywania kopii zapasowych (służbowych lub prywatnych).

Rodzaje nośników danych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nośników danych. Są to przede wszystkim:

  • pendrive’y
  • dyski zewnętrzne HDD i SSD
  • karty pamięci SD i microSD
  • dyski sieciowe (NAS)
  • płyty Blu-Ray lub odchodzące w zapomnienie CD/DVD.

Choć każdy z nich pełni tę samą funkcję – magazynowanie danych, to różnice między nimi będą wynikać głównie z ich zastosowania.

Pendrive

Najpopularniejszy rodzaj cyfrowego nośnika danych, który charakteryzuje się pamięcią typu Flash. Niewielki rozmiar pendrive’ów jest jednocześnie ich zaletą i wadą. Nie zajmują dużo miejsca, ale łatwo je zgubić.

Nagrywanie plików na pendrive przebiega, szybko ze względu na stosowany w nich na szeroką skalę standard USB 3.0. Poza tym, niechciane pliki można z niego bez problemu usunąć, a więc jest to uniwersalne urządzenie.

Najpopularniejsze pojemności pendrive’ów to ok. 256GB, ale znajdziemy modele z nawet 1TB przestrzeni na pliki.

rodzaje nośników danych pendrive

Dysk zewnętrzny (HDD i SSD)

Zewnętrzne dyski HDD i SSD to rozwiązania dla osób, którym zależy na przechowywaniu dużych archiwów plików. Urządzenia te są wyposażone w porty USB 3.0, które pozwolą na podłączenie do dowolnego komputera, ale także szybkie przesyłanie plików.

Różnica między dyskiem HDD, a SSD to przede wszystkim prędkość zapisu danych. Na SSD jest ona dużo wyższa – nawet do 1000MB/s, a samo urządzenie pracuje  bezgłośnie.

Przestrzeń na pliki w zewnętrznych dyskach HDD może wynosić nawet 20TB, z kolei w SSD obecnie to ok. 8TB.

rodzaje nośników danych dysk zewnętrzny

Karta pamięci microSD i SD

Tego rodzaju zewnętrzne nośniki danych z uwagi na swoje minimalistyczne rozmiary (24x32x2,1mm dla karty SD) mają zastosowanie w aparatach fotograficznych i kamerach, oraz niektórych smartfonach lub tabletach.

Do przenoszenia danych z karty SD na komputer może być potrzebny specjalny adapter SD podłączany przez USB. W znacznej części laptopów czytnik kart SD jest wbudowany.

Karty pamięci SD i microSD są w stanie pomieścić zwykle do 256, 512GB danych, choć pojawiają się już modele o pojemności nawet 1TB. Z uwagi na wysoką cenę nie są jeszcze popularne.

rodzaje nośników danych karta pamięci

Dyski sieciowe NAS

Dysk sieciowy lub serwer NAS – to zewnętrzny nośnik danych, który pozwala na dostęp do przechowywanych na nim plików zdalnie. Wymusza to oczywiście stałe podłączenie do sieci.

Dyski sieciowe NAS umożliwiają dostęp do zapisanych plików zdalnie i można je porównać do osobistej chmury (czyli serwisu w rodzaju Google Drive, Dropbox, czy OneDrive).

Dzięki temu możliwe jest zapisywanie lub pobieranie plików z wielu urządzeń jednocześnie.

Z uwagi na możliwość zainstalowania wewnątrz NAS kilku dysków, pojemności serwerów NAS sięgają kilku terabajtów. To pozwala zapisywać na nim bardzo dużo danych i kopii zapasowych.

rodzaje nośników danych serwer nas

Płyty CD, DVD, Blu-Ray

Zastosowanie płyt CD i DVD jest obecnie ograniczone z uwagi na stosunkowo niewielkie pojemności – CD do 900MB, a DVD maksymalnie 8GB. Istotnie na ich małą użyteczność wpływa fakt jednorazowego zapisu, a także dużej podatności na uszkodzenia – kilka rys na powierzchni jest w stanie całkowicie zniszczyć nośnik.

Płyty CD i DVD powoli odchodzą w zapomnienie za sprawą usuwania napędów w nowych laptopach. Obecnie znacznie częściej trzeba zaopatrzyć się w dodatkowy odtwarzacz płyt, podłączany do laptopa poprzez USB.

Płyty Blu-Ray z kolei są stale wykorzystywane do zapisywania plików wideo w wysokiej rozdzielczości – nawet kilkaset gigabajtów pojemności.

rodzaje nośników danych płyty CD, DVD, Blu-ray

Dyski w chmurze (alternatywa)

Dyski chmurowe to najpopularniejsze w ostatnim czasie rozwiązanie do przechowywania danych. Umożliwiają dostęp do zapisanych plików z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu. Z kolei szeroka oferta dostawców dysków w chmurze pozwala dopasować plan najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Ranking najlepszych dysków internetowych
Rodzaje dysków internetowych
Przechowywanie danych w chmurze. Najlepsze dyski internetowe

Dyski w chmurze są niemal w 100% pozbawione ryzyka uszkodzenia naszych danych (ale tylko w przypadku znanych marek i wersji płatnych). Nie ryzykujemy również zgubieniem fizycznego nośnika z plikami.

W tego rodzaju usługach należy wyróżnić najpopularniejsze: Dysk Google, Apple iCloud, Dropbox, czy Onedrive.

Może Cię zainteresować

TEMATYKA:
Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.