„Ród smoka” przebije „Grę o tron”, przynajmniej jeśli chodzi o koszty produkcji

26.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
„Ród smoka” przebije „Grę o tron”, przynajmniej jeśli chodzi o koszty produkcji
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Miłośnicy sagi „Gra o tron” z pewnością czekają już na premierę kolejnego serialu z tego uniwersum. „Ród smoka” będzie kolejną wielką produkcją, która trafi do oferty HBO Max. Po coraz gorszych ocenach widzów na temat kolejnych sezonów „Gry o tron”, twórcy chcą odmienić ten trend. Ma w tym pomóc ogromny budżet. Prequel Gry o Tron będzie opowiadał o wydarzeniach sprzed pierwszego sezonu popularnej serii.

Smoki znacznie podnoszą budżet odcinka?

Jednym z głównych powodów znacznego wzrostu kosztu nakręcenia pojedynczego odcinka jest spora ilość animowanych komputerowo postaci smoków. Efekty specjalne w dzisiejszych serialach w stylu „Rodu smoków” lub „Władcy pierścieni” odgrywają ogromną rolę. I choć smoki, które licznie pojawią się na ekranach, pożerają sporą część budżetu, ten i tak będzie niższy od konkurencyjnych produkcji.

ród smoka

Sequel Gry o tron jest dwukrotnie droższy od pierwowzoru. Do serialu „Władca pierścieni”, a nawet 4 sezonu „Stranger Things” sporo mu jednak brakuje.

O czwartym sezonie Stranger Things z budżetem wyższym od „Gry o tron” informowaliśmy niedawno. Jak się okazuje, 40 milionów za odcinek wystarczyło nie tylko na pobicie kultowej serii HBO (średnio 10 milionów dolarów na jeden odcinek „Gry o tron”), ale także kręconego właśnie „Rodu smoka”. Koszt całego sezonu ma tu bowiem wynieść około 200 milionów dolarów, co daje 20 milionów na każdy epizod.

Choć najnowszy sezon Stranger Things, który zadebiutował na plaformie Netflix w maju 2022 roku, został liderem pod względem kosztów produkcji, ten stan nie potrwa długo. Wkrótce rekord przejmie „Władca pierścieni”. Przedstawiciele Amazon Prime Video poinformowali bowiem, że koszt każdego odcinka ma wynieść nawet 58-65 milionów dolarów.

Prequel Gry o tron będzie drogi w produkcji, ale konkurencja odjechała HBO

HBO zdecydowało się o znacznym, bo dwukrotnym podniesieniu budżetu związanego z kręceniem swojej serii ze świata „Gry o tron”. Dlaczego wydatki są jednak wciąż sporo mniejsze, niż w hitowych produkcjach Amazona i Netflixa? Prawdopodobnie HBO korzysta ze swojego sporego doświadczenia – aż osiem sezonów „Gry o tron” powstawało w latach 2011-2019.

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto narzekałby w którymś z sezonów na braki w efektach specjalnych, czy inne widoczne oszczędności. Jedyne głosy krytyki dotyczyły raczej samej fabuły, czy rozciągających się przesadnie dialogów. Problemem okazała się także zbyt duża ilość poruszonych w serialu wątków. Nawet fani serii w pewnym momencie mogli mieć bowiem problem z kojarzeniem wszystkich faktów i pojawiających się (czasem tylko na chwilę) postaci.

Kiedy premiera „Rodu smoka”?

To, czy budżet 20 milionów dolarów na jeden odcinek „Rodu smoka” okaże się wystarczające, ocenią sami widzowie. Okazja do tego będzie już za niecałe cztery miesiące.

Premiera „Rodu smoka” na HBO została zaplanowana na 22 sierpnia 2022 roku. Serię zobaczymy też w platformie streamingowej VOD HBO Max.

smok

Zobacz także inne ciekawe artykuły o nowościach na VOD

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.