Search icon

Premiera serialu Ród smoka – godny następca (a właściwie prequel) Gry o tron

19.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Premiera serialu Ród smoka – godny następca (a właściwie prequel) Gry o tron
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Serial “Ród smoka” to, obok “Pierścieni władzy”, niekwestionowanie jedna z głośniejszych nadchodzących premier. Na kilka dni przed debiutem VOD poznaliśmy jego ostateczny zwiastun. Pojawiły się też pierwsze opinie na temat prequela “Gry o tron”. Czy zdoła zachować poziom wyznaczony przez kultowy tytuł?

Ród smoka – ostateczny zwiastun

Odliczanie do premiery “Rodu smoka” powoli dobiega końca. Z tej okazji platforma HBO Max podzieliło się ostatecznym, oficjalnym zwiastunem tytułu. Prezentuje się on następująco:

“Ród smoka” zapowiada się jako godny następca “Gry o tron”. Rozwijając znaną widzom historię, przenosi ich 200 lat wstecz względem fabuły pierwotnej produkcji. Obrazuje tym samym czasy świetności rodu Targaryenów, będące też okresem wielkich sporów i walki o władzę. 

Ich efektem okazała się wojna domowa, lepiej znana jako “Taniec Smoków“. Przypomnijmy, że zarzewiem konfliktu na szerszą skalę stał się spór pomiędzy pretendentami do Żelaznego Tronu: Daemonem (Matt Smith) i Rhaenyrą (Milly Alcock i Emma D’Arcy).

Serial zapowiada się naprawdę widowiskowo, a obecnych na ekranie 17 smoków daje twórcom jeszcze więcej możliwości do zrobienia wizualnego efektu “wow”. Dostępność w 4K HDR oraz wysoki budżet produkcji z pewnością też nie zaszkodzą w jego odbiorze.

“Ród Smoka” oparto na książce George’a R. R. Martina pt. “Ogień i krew”. Autor na tym jednak nie poprzestał, dokładając swoją cegiełkę przy pracach nad scenariuszem. Pełnił też rolę producenta wykonawczego.

Aktorzy i twórcy 

W rolach głównych pojawią się: 

  • Paddy Considine (Viserys Targaryen), 
  • Matt Smith (Daemon Targaryen), 
  • Olivia Cooke (Alicent Hightower),
  • Emma D’Arcy (Rhaenyra Targaryen), 
  • Steve Toussaint (Corlys Velaryon), 
  • Eve Best (Rhaenys Targaryen), 
  • Sonoya Mizuno (Mysaria), 
  • Fabien Frankel (Criston Cole),
  • Rhys Ifans (Otto Hightower). 

Pierwszy sezon ma składać się z dziesięciu odcinków, spośród których pierwszy wyreżyserował Miguel Sapochnik. Pozostałe powstały z kolei według wizji reżyserskiej Grega Yaitanesa, Clare Kilner oraz Geety V. Patel.

Gra o tron: Ród smoka to też kolejna okazja do współpracy z kompozytorem Raminem Djawadi, którego muzyka do pierwotnej serii odniosła ogólnoświatowy sukces.

Ród smoka – pierwsze recenzje

Ci, którzy mieli już okazję rzucić okiem na prequel “Gry o tron”, nie kryją swojego zachwytu. Ich zdaniem wyraźnie dostrzegalna jest inspiracja, jaką serial czerpie z pierwowzoru, a sam tytuł określany jest mianem godnego spadkobiercy legendarnej produkcji. 

Nie brakuje też odniesień do innej wyczekiwanej premiery. “Ród smoka” ma zawiesić “Pierścieniom władzy” poprzeczkę niebagatelnie wysoko. 

Ród smoka – kiedy premiera?

“Ród smoka” zadebiutuje w Polsce 22 sierpnia w HBO Max. 

Źródło: Deadline, materiały prasowe

nano google news

Przeczytaj również:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.