Revolut konkuruje już z największymi bankami – co to jest i jak działa?

03.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 11 Minuty
Revolut konkuruje już z największymi bankami – co to jest i jak działa?
Przeczytasz w 11 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Branża FinTech (technologie finansowe) dynamicznie się rozwija, a w efekcie powstają kolejne propozycje szybszego i tańszego operowania pieniędzmi. Jednym z takich rozwiązań jest Revolut, który podbił serca użytkowników z całego świata. Ta rewolucyjna aplikacja do obsługi finansów konkuruje z największymi bankami, ale czy warto przechowywać tam wszystkie swoje pieniądze? Podpowiadamy jak używać Revoluta i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej.

Spis treści:

Co to jest Revolut? Jak działa?

Revolut to brytyjski startup, który rozpoczął działalność w 2015 roku. Zaoferował opłacalne i innowacyjne rozwiązania w kwestii zarządzania pieniędzmi. Szybko zdobył dużą popularność i uznanie użytkowników.

Revolut to usługa funkcjonująca jak bank, w pełni zarządzana przez aplikację mobilną.

Jak powstał pomysł na stworzenie aplikacji Revolut?

Wszystko zaczęło się od wakacji jednego z założycieli, który w czasie wizyty w Las Vegas płacił brytyjską kartą oraz sporadycznie wypłacał trochę gotówki z bankomatu. Po powrocie podliczył wszystko i zauważył, że dodatkowe opłaty związane z przewalutowaniem podniosły koszty jego wycieczki o niemal 20%.

Wtedy narodził się pomysł na założenie Revoluta, który miał oferować korzystniejsze rozwiązania. Celem twórców było przede wszystkim obniżenie kosztów przy płatnościach międzynarodowych, a także uproszczenie zasad.

Obecnie Revolut umożliwia:

 • Założenie konta z wirtualną kartą wielowalutową,
 • Wymianę walut bez naliczania dodatkowych prowizji,
 • Oszczędzanie,
 • Łatwe dzielenie konta
 • A nawet inwestowanie w kryptowaluty.

Dołączyć można bezpłatnie, nie trzeba płacić za posiadanie konta.

Czy Revolut jest bankiem?

Revolut nie powstał jako bank. Początkowo funkcjonował jako usługa płatności cyfrowych, która z prawnego punktu widzenia jest instytucją pieniądza elektronicznego.

Sytuacja zmieniła się w 2018 roku, kiedy startup otrzymał licencję bankową na Litwie. Od tego czasu może prowadzić działalność na terenie Unii Europejskiej i rywalizować z tradycyjnymi bankami. W 2020 roku Revolut zachęcał swoich klientów do przenoszenia środków na konta w Revolut Bank, gdzie zostały objęte systemem gwarantowania depozytów.

Czy Revolut jest bezpieczny?

Revolut oferuje szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo konta i podczas transakcji. Pozwalają nie tylko na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy, ale są też istotne w przypadku ochrony danych.

 • Revolut gwarantuje bezpieczeństwo i poufność danych, w tym niepublicznych danych osobowych. Przechowywane i przetwarzane są na odpowiednio zabezpieczonych serwerach i szyfrowane
 • Jednorazowe wirtualne karty do płatności w Internecie zapewniają większe bezpieczeństwo transakcji.
 • Łatwa blokada karty po jej utracie możliwa jest z poziomu aplikacji.
 • Geolokalizacja zapewnia automatyczną blokadę karty, jeżeli będzie używana w innym miejscu niż jest jej właściciel.

Rejestracja w Revolut

Konto w Revolut można otworzyć dosłownie w kilka minut bezpośrednio ze smartfona. Nie trzeba mierzyć się ze stosem formularzy ani czekać na kuriera.

Chcąc dokonać rejestracji:

 1. Wchodzimy na stronę revolut.com i wpisujemy swój numer telefonu.
 2. Po chwili otrzymujemy SMSa z linkiem do aplikacji, którą należy pobrać i zainstalować.
 3. Następnie trzeba ją uruchomić i uzupełnić wymagane dane, a także potwierdzić swoją tożsamość.

Jak wygląda potwierdzenie tożsamości w Revolucie?

W celu weryfikacji trzeba będzie zrobić zdjęcie swojego dowodu osobistego lub paszportu oraz własnej twarzy.

To może być najsłabszy punkt w tej procedurze, bo jak wiemy przesyłanie skanu swojego dowodu osobistego nie jest zalecane przez speców od bezpieczeństwa.

A po zatwierdzeniu tożsamości…

Po zatwierdzeniu tożsamości przez Revolut można:

 • od razu zasilić konto,
 • robić przelewy,
 • korzystać z karty wirtualnej lub ewentualnie zamówić jej fizyczny odpowiednik.

Jak korzystać z Revoluta?

Korzystanie z Revoluta przy pomocy aplikacji jest proste. Jedną z jej zalet jest ułatwienie użytkownikowi zarządzania finansami. Mamy dostęp do statystyk i możemy ustawić limity, które pomogą ograniczyć nasze wydatki.

Jednak na początek sprawdźmy, jakie są dostępne metody doładowania konta, co oferują karty wirtualne i fizyczne, jak wygląda wymiana walut oraz płacenie za granicą.

Jak doładować konto Revolut?

Tradycyjny przelew bankowy na konto Revolt

Najbardziej znana metoda, gdzie wystarczy zrobić zwykły przelew na numer konta w Revolut. Zazwyczaj na pieniądze trzeba poczekać od kilku sekund do nawet dwóch dni roboczych.

Zasilenie konta przy użyciu przelewu bankowego jest bezpłatne, jednak mogą zostać naliczone opłaty przez banki realizujące przelew.

W przypadku lokalnych kont zasilanych polskim złotym niestety opłaty przez banki realizujące przelew będą naliczane.

Chcąc doładować konto przelewem (lub otrzymując wypłatę od pracodawcy w Polsce) trzeba posługiwać się litewskim formatem IBAN zaczynającym się od „LT”. Taki przelew nie będzie traktowany jako krajowy tylko zagraniczny, a to wiąże się ze sporą prowizją. Chcąc uniknąć pułapki w formie dodatkowej opłaty trzeba wykonać przelew transgraniczny w euro.

Karta płatnicza lub kredytowa a zasilanie konta Revolut

Chcąc zasilić konto przy pomocy karty, należy najpierw dodać ją do aplikacji i dopiero wtedy można przesłać pieniądze. W niektórych przypadkach Revolut może naliczać niewielką prowizję, jednak zawsze poinformuje o jej wysokości przed zatwierdzeniem transakcji.

Decydując się na regularne zasilanie konta przy użyciu karty, można włączyć funkcję automatycznych wpłat. Kiedy saldo spadnie poniżej wyznaczonego poziomu, konto zostanie zasilone automatycznie.

Trzeba pamiętać, że dla każdej waluty obowiązuje dzienny limit automatycznego zasilenia, jednak w razie potrzeby można dodać więcej środków ręcznie. Niestety nowi użytkownicy nie będą mogli od razu skorzystać z tej usługi.

Apple Pay i Google Pay

Wystarczy wybrać tę metodę doładowania i możemy wpłacić pieniądze przy pomocy karty podpiętej do Google Pay lub Apple Pay. W ten sposób zasilimy konto Revolut bez dodawania karty do aplikacji.

Środki z kont innych użytkowników

Prośbę o pieniądze można skierować do dowolnego użytkownika Revolut. System automatycznie wyśle powiadomienie wybranej osobie. Wystarczy w sekcji Płatności wybrać kontakt z literą R obok nazwy. Dla osób, które nie mają aplikacji Revolut zostanie wygenerowany unikalny link do dokonania płatności.

W tym przypadku, podobnie jak w zasilaniu konta kartą, Revolut również może pobrać niewielką opłatę, o której poinformuje przed dokonaniem transakcji.

Wymiana walut

Revolut zawsze udostępnia rzeczywisty kurs wymiany walut, jednak obowiązują limity. Za wymianę walut Revolut nalicza 0,5% prowizję od nadwyżki po przekroczeniu 5000 złotych.

W dni powszednie transakcje wymiany walut w Revolucie są bezpłatne.*

*Wyjątek stanowią mniej popularne waluty, takie jak bat tajlandzki czy hrywna ukraińska, do których doliczana jest opłata w wysokości 1%.

Natomiast w weekendy transakcje wymiany walut obarczone są opłatą wynoszącą 1%. Za wymianę THB lub UAH w weekendy doliczana jest opłata w wysokości 2%.

Chcąc korzystać z bezpłatnych transakcji wymiany walut bez limitu trzeba przejść na plan Revolut Premium lub Revolut Metal.

Płacenie za granicą

Revolut umożliwia dokonywanie płatności za granicą na korzystniejszych warunkach niż banki. Najłatwiej płacić w walucie lokalnej, dlatego warto mieć pod ręką korzystny kurs wymiany.

Gotówkę można wypłacać bez dodatkowych obciążeń. A zdecydowanie opłaca się mieć gotówkę przy sobie podczas pobytów zagranicznych, kiedy przykładowo karta płatnicza ulegnie uszkodzeniu

Każdy może za darmo podjąć 800 złotych miesięcznie z zagranicznych bankomatów.

Po przekroczeniu tej kwoty Revolut nalicza prowizję w wysokości 2% od każdej wypłaty.

Karta fizyczna Revolut

karta fizyczna Revolut

Do wyboru mamy wirtualne oraz karty fizyczne. Chcąc zamówić kartę fizyczną trzeba:

 1. Przejść w aplikacji do zakładki Karty i wybrać Dodaj kartę.
 2. Potem wystarczy ustawić kod PIN i wybrać metodę dostawy, za którą już trzeba zapłacić.
 3. Karta powinna zostać wysłana już w następnym dniu roboczym.

Karta wirtualna Revolut

Jeżeli nie chcesz czekać na kartę fizyczną, możesz skorzystać z karty wirtualnej. Jest gotowa do użycia natychmiast po jej wygenerowaniu i działa podobnie do tradycyjnej karty.

Dostęp do wirtualnej karty Revolut jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Revolut.

Płatności online nie będą problemem, a w sklepie można płacić zbliżeniowo za pomocą telefonu.

Jednorazowa karta wirtualna do płatności w Internecie

Revolut jednorazowa wirtualna karta
Źródło: www.revolut.com

Revolut umożliwia również wygenerowanie jednorazowej karty wirtualnej, która przydaje się w przypadku jednorazowej płatności w Internecie. Czym różni się od zwykłej karty wirtualnej?

Po dokonaniu transakcji dane karty jednorazowej zostają automatycznie zmienione, co chroni nas przed wykorzystaniem karty przez oszustów w przypadku ewentualnego wycieku danych.

Ile kosztuje korzystanie z Revoluta?

Revolut oferuje klientom cztery plany do wyboru. Przyjrzyjmy się czym się charakteryzują i który z nich warto wybrać.

Revolut wersje
Źródło: www.revolut.com

Revolut Standard

To darmowy plan, w którym znajdzie się kilka dodatkowych funkcji płatnych. Jeżeli nie chcesz ponosić nadprogramowych kosztów to spotkasz się z kilkoma ograniczeniami.

Co mamy za darmo w Revolut Standard?

 • bezpłatne konto
 • pierwsza karta
 • karta wirtualna
 • bezpłatne przelewy krajowe i w euro
 • natychmiastowe przelewy do innych użytkowników Revolut z całego świata
 • wypłaty z bankomatów: do pięciu wypłat lub do 800 złotych na miesiąc
 • bezpłatna wymiana walut do 5000 złotych na miesiąc w dni powszednie
 • efektywna roczna stopa procentowa do 0,15%

Za co musimy zapłacić w Revolut Standard?

 • przelewy do innego kraju w dolarach – koszt 15zł
 • przelewy do innego kraju w pozostałych walutach (nie licząc złotych i euro) – 25zł 
 • wymiana karty – 25zł
 • dostawa karty – wysokość opłat różni się w zależności od tego, gdzie Revolut wysyła kartę
 • karta niestandardowa, którą można samemu zaprojektować – 5 funtów
 • natychmiastowe przelewy, płatności lokalne przy użyciu karty kredytowej – prowizja 6%
 • opłata za obrót kryptowalutami wynosi 2,5%
 • opłata za obrót towarami to 1,5%

Revolut Plus

Miesięczny koszt to 15 zł, ale oferuje więcej niż wersja Standard.

 • wypłaty z bankomatów do 800 złotych na miesiąc
 • bezpłatna wymiana walut do 5000 złotych na miesiąc w dni powszednie
 • karta z możliwością personalizacji
 • priorytetowa obsługa klienta przez całą dobę
 • konto Junior dla dwójki dzieci + dostęp do dodatkowych funkcji
 • ochrona zwrotów za zakupy i bilety (do 1000 funtów na rok)
 • efektywna roczna stopa procentowa do 0,3%

Revolut Premium

Zapłacimy za niego już 30 zł miesięcznie. Co otrzymamy dodatkowo?

 • wypłaty z bankomatów do 1600 złotych na miesiąc
 • bezpłatna wymiana walut bez limitu w dni powszednie
 • zagraniczne ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie od opóźnienia lotu i opóźnionego bagażu
 • bezpłatny dostęp do lóż na lotniskach dzięki SmartDelay (za loty opóźnione o ponad godzinę) dla maksymalnie dwóch osób
 • efektywna roczna stopa procentowa do 0,65%
 • opłata za obrót kryptowalutami wynosi 1,5%
 • opłata za obrót towarami to 0,25%

Revolut Metal

Jest najdroższym wyborem i kosztuje 50zł miesięcznie. Oferuje znacznie więcej niż poprzednie plany, jednak z pewnością nie wszystkim potrzeba aż tylu dodatkowych usług.

 • wypłaty z bankomatów do 3000 złotych na miesiąc
 • ekskluzywna karta Revolut Metal
 • bezpłatna wymiana walut bez limitu w dni powszednie
 • bezpłatny dostęp do lóż na lotniskach dzięki SmartDelay (za loty opóźnione o ponad godzinę) dla maksymalnie czterech osób
 • udział własny — najem samochodu (w trakcie 31 dni podróży)

Czy można kupować kryptowaluty w Revolucie?

Revolut umożliwia zakup, sprzedaż i wymianę kryptowalut z poziomu aplikacji.

Wszystko jest naprawdę bardzo proste. Do otwarcia rachunku wystarczy dosłownie kilka kliknięć. Otrzymujemy też dostęp do licznych narzędzi analitycznych, takich jak wyświetlanie kursów w czasie rzeczywistym i możliwość ustawienia alertów cenowych.

Warto zwrócić uwagę na ograniczenia: można wydać maksymalnie do 15.000 euro na jedną transakcję wymiany i zrealizować do 30 wymian dziennie.

Ta konkretna usługa nie podlega nadzorowi FCA (Financial Conduct Authority, czyli Urząd ds. Postępowania Finansowego). Trzeba też pamiętać, że inwestycja w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, a ich wartość może w każdej chwili ulec gwałtownej zmianie.

Ale kupowanie kryptowalut w Revolut nie jest idealne – przeczytasz o tym poniżej w akapicie „Wady Revoluta”

Dodatkowe funkcje Revolut, które warto znać

Wśród dodatkowych funkcji Revoluta znajdziesz:

 • Ubezpieczenie podróżne
 • Ubezpieczenie urządzenia
 • Rachunek maklerski
 • Rachunki grupowe
 • Sejfy (osobisty lub grupowy do wspólnego oszczędzania)
 • Konto junior
 • Revolut Shopper (wyszukiwanie zniżek online)
 • Kredyty gotówkowe
 • Noclegi
 • Revolut Rewards (zniżki na zakupy i zwroty pieniędzy)
 • Darowizny

Ubezpieczenie podróżne

Revolut ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne Revolut wyróżnia się wykorzystywaniem geolokalizacji. Obejmie tylko te dni, w których przebywa się za granicą (trzeba mieć włączoną lokalizację), a koszt może być mniejszy niż 1 funt za dzień. Znajdziemy też wiele opcji dostosowania ubezpieczenia do potrzeb, jak dodawanie towarzyszy podróży czy ubezpieczenie sportów zimowych, nawet po dotarciu na miejsce. Ubezpieczenie podróżne dostępne jest gratis w planie Premium i Metal.

Nowa funkcja w Revolut – rezerwacja noclegów
Revolut Stays – konkurencja dla Booking i Airbnb

Ubezpieczenie urządzenia

Revolut zapewnia, że oferowane przez niego ubezpieczenie urządzenia jest średnio o 50% tańsze niż ubezpieczenia świadczone przez sieci komórkowe w Europie. Obejmuje ochronę od codziennych wypadków: upadków, stłuczeń, pęknięć ekranu, zalania czy awarii nieobjętych gwarancją.

Jednak Revolut nie świadczy ubezpieczenia od kradzieży lub zgubienia. Co istotne, do ubezpieczenia kwalifikują się tylko urządzenia mające nie więcej jak 6 miesięcy i posiadają numer IMEI.

Usługę można aktywować w niej niż minutę i w prosty sposób zgłosić roszczenie przez aplikację. Ceny zaczynają się od 0,90 funta tygodniowo, a płacąc za cały rok z góry można oszczędzić nawet 13%.

Rachunek maklerski

Obecnie usługi obrotu giełdowego dostępne są dla zarejestrowanych rezydentów Wielkiej Brytanii. Chcąc rozpocząć korzystanie z transakcji giełdowych można otworzyć konto transakcyjne. Dostępne jest we wszystkich planach, jednak wymagane jest ukończenie 18 lat oraz aplikacja Revolut w wersji 7.3 lub nowsza.

Rachunki grupowe

Przydadzą się podczas dzielenia wydatków i regulowania ich wspólnie z innymi użytkownikami Revoluta. W jednym miejscu można łatwo kontrolować dodawanie, dzielenie i rozliczanie wydatków przez każdego z członków grupy. Rachunki grupowe przydadzą się podczas urlopu z przyjaciółmi, a powiadomienia o konieczności zapłaty ułatwią życie współlokatorom.

Sejfy

Revolut sejfy

Sejf osobisty pomaga ustalić cele finansowe i terminy ich osiągnięcia. Śledzenie postępów w oszczędzaniu ułatwia zachowanie kontroli nad pieniędzmi. Środki można przechowywać w różnych walutach, kryptowalutach i towarach. Użytkownik może też włączyć opcję zaokrąglenia każdej płatności kartą do najbliższej liczby całkowitej, a różnica zostanie automatycznie odłożona do wybranego sejfu.

Sejf grupowy to oszczędzanie wraz z przyjaciółmi i rodziną. Dzięki temu znacznie szybciej uskładamy na konkretny cel.

Konto junior

Konto przeznaczone dla dzieci, z kartą i aplikacją. Rodzic może mieć wszystko pod kontrolą, otrzyma powiadomienia o wydatkach i z łatwością zablokuje lub odblokuje kartę dziecka w razie nagłej potrzeby. Konto Junior ma pomagać w nauce zarządzania pieniędzmi przez najmłodszych.

Revolut Shopper

Revolut Shopper

Przydatne rozszerzenie do przeglądarki internetowej (Chrome), które automatycznie wyszuka korzystne zniżki online, jednak dostępność ofert będzie różnić się w zależności od kraju. Można otrzymać do 42% zwrotu pieniędzy za zakupy w wybranych sklepach. Dane użytkownika mogą być chronione dzięki kartom jednorazowym.

Kredyty gotówkowe

Revolut zapewnia, że udziela kredytów do 50.000 złotych dla klientów indywidualnych. Bez ukrytych opłat, zbędnych formalności i zapisów drobnym drukiem. Chętni poznają całkowity koszt kredytu przed podjęciem decyzji. Roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 14.42%.

Noclegi

Noclegi to usługa turystyczna, która w przyszłości może stanowić konkurencję dla Booking.com. Umożliwia szybką rezerwację pokoju w hotelu lub noclegu w innych miejscach. Użytkownicy mogą otrzymać do 10% zwrotu kosztów.
Jednak na razie funkcja jest dostępna wyłącznie dla klientów Revolut z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wkrótce ma zostać rozszerzona na USA i wszystkie kraje UE.

Revolut Rewards

Revolut zniżki i zwroty pieniędzy

Funkcja Rewards pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki spersonalizowanym zniżkom na zakupy i zwrotom pieniędzy. Oferta jest dobrana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika i regularnie aktualizowana. Wystarczy podczas wybranych zakupów zapłacić kartą Revolut i otrzymujemy rabat lub zwrot pieniędzy, który można śledzić w aplikacji.

Darowizny

Revolut daje możliwość wspierania wybranej przez użytkownika organizacji dobroczynnej. Oprócz przekazania jednorazowej darowizny można przesyłać końcówki każdej transakcji kartą lub też ustawić przelewy cykliczne. Nie można jednak przekazywać środków w kryptowalucie.

Wady Revoluta, o których trzeba pamiętać

Oczywiście nie ma rozwiązań pozbawionych wad i Revolut również posiada kilka mankamentów, o których warto wiedzieć przed założeniem konta.

Darmowa wersja ma liczne ograniczenia

Plan Standard nie zapewni nam ochrony zakupów, ubezpieczenia, zwrotów kosztów biletów na wydarzenia, ani też gwarancji otrzymania zwrotu do 90 dni od zakupu.

Darmowe wypłaty z bankomatów są tylko do pięciu wypłat lub do 800 złotych na miesiąc, a powyżej tego limitu naliczana jest prowizja w wysokości 2%. Dodatkowo należy liczyć się z dodatkową opłatą za wymianę walut w weekend, która wynosi 1% (2% w przypadku walut mniej popularnych).

Trzeba również pamiętać, że za każdą wypłatę z bankomatu Revolut pobiera opłatę w wysokości 2%. Mając konto darmowe nie mamy też co liczyć na priorytetową obsługę klienta przez całą dobę.

Revolut nie posiada swoich stacjonarnych oddziałów

Dla preferujących tradycyjne rozwiązania ta oferta może okazać się zbyt nowoczesna. Wiele osób narzeka również na brak infolinii. Obsługa klienta odbywa się przez czat, co może być kłopotliwe w przypadku utraty smartfona. Niektórzy po prostu wolą zadzwonić i szybko wszystko wyjaśnić zamiast pisać wiadomości.

Tutaj najpierw trzeba zmierzyć się z botem, który następnie może przekierować na rozmowę z pracownikiem. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to troszkę potrwać. W Internecie krążą też historie o wielomiesięcznych przeprawach z botem.

Konta Revolut nie przyjmują depozytów czekowych ani gotówkowych. Niektórym może też doskwierać nieobecność blika.

Może również zdarzyć się niespodziewane zawieszenie konta i to nie zawsze słuszne. Algorytmy dbające o bezpieczeństwo czasami niepoprawnie oceniają zagrożenie i automatycznie blokują dostęp do konta, przez co możemy zostać bez dostępu do wszystkich pieniędzy dopóki nie wyjaśnimy sprawy (a teraz ponownie spójrz na akapit wyżej o miesięcznych przeprawach z botem żeby wyjaśnić sprawę).

Kupowanie kryptowalut też nie jest do końca idealne, bo to tak naprawdę „zakup ekspozycji na kryptowaluty”. Oznacza to, że wysyłanie kryptowalut jest możliwe tylko pomiędzy użytkownikami Revolut. Nie można przesłać kupionego bitcoina poza platformę, np. bezpośrednio do portfela innego użytkownika. Firma jednak zapewnia, że pracuje nad tym i w przyszłości powinna pojawić się taka możliwość. 

Czy warto korzystać z Revoluta?

Revolut to interesujące rozwiązanie, wygodne konto bankowe dla osób, które chcą przechowywać wiele różnych walut w jednym miejscu i często robią przelewy międzynarodowe.

Najbardziej skorzystają tu osoby często płacące w różnych walutach, jak podróżnicy czy klienci zagranicznych sklepów internetowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest karta wirtualna oraz jednorazowe karty płatnicze. Nałożone limity nie powinny być mocno odczuwalne dla większości użytkowników.

Osoby wymagające nieco większej swobody, powinny zdecydować się na jeden z płatnych planów. Dzięki temu dodatkowe opłaty za przekroczenie limitów nie będą zaskoczeniem, a samo korzystanie z konta znacznie wygodniejsze.

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.