Search icon

Jak zresetować MacBooka do ustawień fabrycznych?

06.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak zresetować MacBooka do ustawień fabrycznych?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W połowie stycznia tego roku firma Apple zaprezentowała nowe komputery – 14-calowe i 16-calowe MacBooki Pro oraz Maca mini z układami Apple Silicon. Jeśli planujecie zakup nowego Maca, a nie wiecie, jak przygotować swój stary komputer do sprzedaży, to nie mogliście lepiej trafić. W tym poradniku przeczytacie, jak wyzerować MacBooka, jak zresetować MacBooka do ustawień fabrycznych oraz jak wyczyścić dane z Maca. W zasadzie wszystkie czynności sprowadzają się do jednej nieskomplikowanej procedury.

Resetowanie MacBooka do ustawień fabrycznych

Zerowanie MacBooka, czyli procedura przywrócenia ustawień fabrycznych w komputerach z systemem macOS Monterey lub macOS Ventura jest wręcz dziecinnie prosta.

Nieco bardziej skomplikowany jest reset MacBooka, czy w ogóle komputera Mac, z systemem Big Sur lub starszym, ale dla posiadaczy takich komputerów mamy wskazówkę, która umożliwi obejście tej procedury. O tym jednak na końcu.

Zanim przejdziemy do opisu sposobu resetowania, podpowiemy, jak sprawdzić, jaki system operacyjny jest zainstalowany na Macu.

Jak sprawdzić wersję macOS?

Najłatwiejszym sposobem jest otwarcie znajdującego się w lewy górnym rogu ekranu menu „jabłko”, które oznaczone jest logo firmy Apple, a następnie wybranie opcji Ten Mac.

Na ekranie pojawi się okno zawierające podstawowe informacje o komputerze, w tym o zainstalowanej wersji systemu operacyjnego.

sprawdzanie aktualnej wersji systemu na macbooku

Jak wyzerować MacBook?

Przejdźmy teraz krótkiego poradnika, po przeczytaniu którego będziecie wiedzieć, jak wyzerować Maca.

W przypadku dwóch ostatnich wersji systemu operacyjnego nieco inny jest jedynie początek, ponieważ w najnowszym macOS Ventura zupełnie przeprojektowane zostały ustawienia systemowe. Układ przypomina ten znany z iPadów i iPhone’ów. W przypadku tych drugich niewielka różnica wynika jedynie z wielkości ekranu, a co za tym idzie – innym sposobie wyświetlania, ale nawet nazwy poszczególnych funkcji są takie same.

Zerowanie MacBooka z macOS Ventura

Na komputerze z systemem macOS Ventura należy kolejno:

  • Otworzyć menu „jabłko”.
  • Następnie wybrać pozycję Ustawienia systemowe.
zerowanie macbooka - ustawienia
  • Z lewej strony wybrać opcję Ogólne.
  • W głównym oknie wybrać Przenieś lub wyzeruj.
przenieś lub wyzeruj maca
  • W ostatnim kroku pierwszego etapu kliknąć Wymaż zawartość i ustawienia.
wymaż ustawienia macbooka

Zerowanie MacBooka z macOS Monterey

Z kolei na Macu z systemem macOS Monterey należy:

  • Otworzyć menu „jabłko”.
  • Następnie wybrać pozycję Preferencje systemowe.
  • Z paska menu, znajdującego się przy górnej krawędzi ekranu, wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia.

Dalsza procedura jest taka sama dla macOS Monterey i macOS Ventura

Kolejne czynności są już takie same niezależnie od wersji systemu operacyjnego, o ile jest to macOS Monterey lub Ventura. Aby kontynuować procedurę resetowania Maca, po kliknięciu opcję Wymaż zawartość i ustawienia należy wykonać kolejno następujące czynności:

  • Wpisać hasło używane do logowania się na komputerze (nie hasło do Apple ID).
zerowanie maca - wprowadź hasło
  • Utworzyć kopię zapasową systemu w aplikacji Time Machine lub pominąć ten krok klikając Dalej.
resetowanie macbooka - wykonaj backup

To bardzo ważny krok. Jeśli kupiliście lub planujecie kupić nowego Maca i chcecie mieć na nim te same dane, to zdecydowanie zalecamy wykonanie takiej kopii. Można ją zapisać na zewnętrznej pamięci masowej, na przykład na dysku lub nawet na pendrive, ale przed tym należy upewnić się, czy dysponujemy wystarczającą ilością wolnej pamięci.

Następnie:

  • Kliknąć Dalej w oknie przedstawiającym informację o tym, które dane zostaną wymazane.
wymaż zawartość maca
  • W kolejnym oknie wpisać hasło Apple ID.
wyloguj się z apple id
  • Wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia.
potwierdz wymazywanie danych
Źródło: Apple

Po wybraniu tej opcji rozpocznie się proces przywracania ustawień fabrycznych MacBooka. Na początku pojawi się czarny ekran, a następie widoczny będzie pasek postępu. Kolejno, w razie potrzeby, można połączyć z komputerem akcesoria Bluetooth, na przykład mysz czy klawiaturę oraz należy podłączyć komputer do Internetu. Ta druga czynności jest niezbędna do aktywacji Maca.

W tym celu należy podłączyć przewód sieciowy do gniazda Ethernet lub w prawym górnym rogu wybrać odpowiednią sieć Wi-Fi. Po chwili pojawi się informacja, że Mac został aktywowany.

aktywowanie maca
Źródło: Apple

Należy kliknąć Uruchom ponownie lub poczekać aż stanie się to samoczynnie. Zerowanie MacBooka zakończone.

Po ponownym uruchomieniu się komputera pojawi się Asystent ustawień, który umożliwia jego konfigurację. Można z niego skorzystać lub po prostu wyłączyć komputer. Z tej drugiej opcji skorzystać należy wtedy, gdy sprzedajecie swój stary sprzęt.

Jak wyzerować MacBook z systemem Big Sur lub starszym?

Na początku wspomnieliśmy, że procedura związana z zerowaniem MacBooka z systemem starszym niż macOS Monterey jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku modeli z macOS Big Sur, Catalina, Mojave, High Sierra czy jeszcze starszych systemów należy skorzystać z narzędzi dyskowych, które dostępne są w aplikacji Odzyskiwanie.

Nie zalecamy korzystania z tej funkcji mniej zaawansowanym użytkownikom, ponieważ nie jest ona tak przyjazna, jak opisane wyżej sposoby zerowania Maca.

Na szczęście system macOS Montery zainstalować można wielu starszych komputerach, na przykład MacBookach Pro, MacBookach Air i iMacach z 2015 roku, Macach mini z 2014 roku czy Macach Pro z 2013 roku oraz wszystkich nowszych.

Jeśli zatem chcecie wyzerować taki komputer, to po prostu zaktualizujcie system operacyjny. Warto to robić przy każdej okazji, ale niestety wiele osób tego nie wie. Nowe wersje systemów operacyjnych zawierają dodatkowe funkcje oraz poprawki błędów i łatki dotyczące luk bezpieczeństwa, więc między innymi chronią przed utratą danych czy awarią oprogramowania. Przy każdej aktualizacji należy też pamiętać o kopii zapasowej.

Na koniec dodajmy, że jeśli jednak zdecydujecie się na samodzielny reset starszego MacBooka, to na stronach wsparcia technicznego Apple znajduje się wiele poradników, które są bardzo pomocne. Powodzenia!

nano google news

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.