Jak dodać, udostępnić i usunąć relację na Facebooku?

02.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak dodać, udostępnić i usunąć relację na Facebooku?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Facebook to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych, na której chętnie dzielimy się historiami ze swojego życia prywatnego i zawodowego. W ramach portalu mamy możliwość publikować posty, zrzeszać się w grupach, jak również dodawać i udostępniać relacje, które widoczne są w profilu przez 24 godziny. Relacje te możemy dodawać z poziomu platformy, jak również crosspostować z naszymi kontami na innych profilach należących – jak Facebook – do grupy Meta. O tym, jak dodać, udostępnić oraz usunąć relację na Facebooku, podpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Czym są relacje na Facebooku?

To krótkie filmiki bądź zdjęcia, które wrzucamy do sieci na 24 godziny. Po tym czasie nasza aktywność znika dla Odbiorców i zapisuje się w Archiwum. Gdy jest dostępna, wyświetlana jest w górnej części strony głównej w aplikacji i przeglądarce, a także w Messengerze nad wiadomościami.

Aplikacja Facebooka umożliwia nam dodawanie naklejek oraz nakładek tekstowych do naszych relacji. Zdjęcia widoczne są około 5 sekund (w ramach jednej tzw. kafelki) a filmiki mogą trwać do 20 sekund. Jeśli nagranie przekroczy limit czasu, zostanie automatycznie pocięte na kilka dwudziestosekundowych części. Ich zaletą jest to, że po wyświetleniu przez danego użytkownika niejako znikają z nowości i pokazują się wyłącznie nowe treści.

Z racji tego, że widoczne są jako pierwszy element po otwarciu portalu – zarówno w aplikacji na telefonie, jak również na komputerze – to doskonałe miejsce, by podzielić się ważnymi dla nas momentami ze swoimi znajomymi i obserwującymi.

Gdy materiał nie został wyświetlony przez użytkownika, to wokół zdjęcia profilowego twórcy pojawia się niebieska obwódka. Obserwujący Cię użytkownicy mogą również odpowiadać na Twoje relacje w prywatnym okienku oraz dodawać polubienia do danej relacji. Taka reakcja widoczna będzie tylko dla Ciebie.

relacje na fb

Jakie treści są zwykle w relacjach?

W relacjach znajdziemy zarówno treści prywatne, spersonalizowane, jak również te firmowe. Relacje bowiem dostępne są zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak również dla marek. To więc doskonałe miejsce do dzielenia się swoimi przemyśleniami i propozycjami.

By jednak nasza treść była atrakcyjna dla odbiorców, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych elementach, które uatrakcyjnią nasz przekaz.

  • Do naszych relacji możemy dodać dźwięk podkreślający przekaz umieszczony na zdjęciu bądź grafice. Oczywiście gdy nasza relacja jest tzw. relacją mówioną, można z muzyki zrezygnować bądź podłożyć delikatny podkład muzyczny. Warto jednak uważać, by nie zagłuszyć muzyką naszej narracji.
  • Zawsze zwracajmy uwagę na estetykę treści. Jeżeli mamy do przekazania ważny komunikat, nie nadużywajmy naklejek czy gifów, które mogą odciągać uwagę od przekazu.
  • Zachęcajmy swoich obserwujących do wchodzenia z nami w interakcję. Może to być zachęcenie do skomentowania bądź dodanie klikalnego linka, przekierowującego do strony www.
  • Rozważmy także dodanie napisów, gdy nasza relacja jest mówiona. Wielu użytkowników bowiem przegląda relacje bez włączania głosu. Taka forma pozwoli im zapoznać się z treścią naszej relacji.
Więcej porad dla twórców znajdziesz też w artykule:
Jak zacząć nagrywać na TikToku? Poradnik dla początkujących TikTokerów

Jak dodać relację na FB?

Dodanie relacji do Facebooka jest bardzo proste. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji mobilnej, która umożliwia nagranie relacji, a także wgranie istniejących już treści z galerii naszego telefonu.

Gdy chcemy więc dodać relację wystarczy:

  • kliknąć „Utwórz relację”,
  • następnie wybrać zdjęcie bądź wideo,
  • dodać do niego opis bądź naklejki.

Dodatkowo w górnym rogu będziesz mógł przejść do ustawień prywatności relacji i ustawić, kto będzie mógł ją zobaczyć.

Z kolei wgrywanie relacji z poziomu komputera stacjonarnego jest nieco uboższe. W tym wypadku możesz wgrać gotowy plik lub utworzyć relację tekstową, a także wzbogacić ją o link przekierowujący na stronę zewnętrzną.

jak dodać relację na fb

Jak udostępnić relację?

Utworzoną relację możesz również udostępnić na innych profilach. Jeśli korzystamy z Instagrama (również należącego jak Facebook do Grupy Meta) możliwe jest udostępnianie stories między profilami (tzw. crosspostowanie).

Dodatkowo Facebook poza udostępnianiem stworzonej relacji umożliwia nam dzielenie się w relacji również postami z aktualności. Jak to zrobić? Należy odnaleźć post, który chcemy udostępnić w swojej relacji i kliknąć „Udostępnij”, a następnie wybrać „Udostępnij w swojej relacji teraz”. Należy jednak pamiętać, że jeżeli oryginalny post zostanie usunięty, udostępniony przez nas post również zostanie usunięty z relacji oraz archiwum relacji.

W relacjach możemy również udostępniać wydarzenia publiczne a także udostępniać relację innych użytkowników (jeśli wyrazili oni na to zgodę). Wówczas należy wejść w daną relację i skorzystać z opcji „Udostępnij”, gdy taka jest możliwa (najczęściej ma to miejsce w przypadku relacji marek, które prowadzą otwartą komunikację).

Jak usunąć relację na Facebooku?

Czasem zdarza się też tak, że udostępniona przez nas treść się zdezaktualizuje lub po prostu nie chcemy się nią dalej dzielić. Co zrobić w takim wypadku?

Należy wejść w swoją relację i wybrać znak trzech kropek, które przeniosą nas do menu, w którym pojawi się opcja edytowania ustawień prywatności, możliwość zapisania zdjęcia lub wideo z relacji bądź jego zarchiwizowania, a także opcja usunięcia relacji. Należy więc wybrać tę ostatnią opcję.

Wówczas pojawi nam się komunikat z pytaniem, czy chcemy usunąć daną relację. Facebook zachęci nas do archiwizacji relacji, a nie jej trwałego usuwania. Gdy jednak nadal jesteśmy zdecydowani na usunięcie, kliknięcie przycisku „usuń” kończy sprawę.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.