Google I/O 2024 pod znakiem AI – wszystkie nowości i zapowiedzi

15.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Google I/O 2024 pod znakiem AI – wszystkie nowości i zapowiedzi
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niemal dokładnie w połowie maja 2024 roku odbyła się konferencja Google I/O. Była idealnym momentem, aby zaprezentować sporo nowości. I w rzeczywistości tak było, a główne zapowiedzi dotyczyły wprowadzania sztucznej inteligencji do kolejnych produktów i usług Google. Zapraszamy do podsumowania wydarzenia Google I/O 2024.

Google I/O 2024

Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia wiele osób przewidywało, że może być ono przełomowe. Google widzi w końcu, że konkurencja coraz mocniej (i z większym zainteresowaniem użytkowników) korzysta ze sztucznej inteligencji. Dziś trudno natomiast powiedzieć, aby podobne rozwiązania (np. Google Gemini) wyznaczały standardy.

W związku z tym Google być może obawia się też, że straci pozycję niekwestionowanego lidera na rynku wyszukiwarek internetowych. Wystarczy zresztą porównać, jaką odpowiedź otrzymamy po wpisaniu pytania do Google, a jaką od chatbota ChatGPT lub podobnych rozwiązań spod znaku Microsoftu.

Nowy, lepszy sposób działania wyszukiwarki Google

Wsparcie sztucznej inteligencji sprawi, że wyszukiwarka Google ma działać jeszcze lepiej. Google prezentuje między innymi możliwość wyszukiwania przy pomocy materiałów wideo. Możemy w ten sposób na przykład pokazać jakiś problem, a Google postara się znaleźć dla niego rozwiązanie. Dzięki Gemini poprawi się też jakość wyszukiwania przy pomocy obrazu, czy mowy. Google chce sprawić, aby wyszukiwanie było czymś więcej, niż po prostu wpisaniem tekstu w odpowiednim polu.

Za wszystko ma odpowiadać właśnie Gemini – sztuczna inteligencja Google. Potrafi analizować tekst, zdjęcia, wideo, kod programistyczny i więcej. Najnowszy model Gemini 1.5 Pro może pracować z kontekstem 2 miliona tokenów.

Oprócz tego wyszukiwarka Google przedstawi nam podsumowanie dotyczącego zapytania, które może być na tyle wyczerpujące, że nie będzie potrzeby przechodzenia na inne strony internetowe.

Obecnie najnowsze sposoby wyszukiwania z Google mają być dostępne w Stanach Zjednoczonych (AI Overviews).

Nowe wersje systemu operacyjnego Android zintegrują się z Gemini

Jedną z najważniejszych zapowiedzi jest integracja sztucznej inteligencji z Androidem. Najpopularniejszy system operacyjny na świecie, który kontroluje wiele smartfonów i tabletów, dostanie wsparcie Gemini. Nie znamy jeszcze listy zmian, funkcji, czy nowości wprowadzonych przez integrację Androida z Gemini. Google informuje jednak o jeszcze „lepszym” wyświetlaniu reklam, a także pomocy dla osób niepełnosprawnych (np. niewidomych, niesłyszących). Zapewne AI w Androidzie pozwoli też na sterowanie różnymi funkcjami przy pomocy komend głosowych, czy na zamianę tekstu na mowę.

Sztuczna inteligencja Gemini Nano może też ostrzegać użytkownika smartfona przed scamem i innymi zagrożeniami w sieci. Będzie też zupełnie nowe narzędzie do wykrywania oszustw, czy prób wyłudzenia naszego hasła, kodu PIN lub innych wrażliwych danych.

Gemini Agents zastąpi Asystenta Google?

Ciekawą zapowiedzią jest wprowadzenie narzędzia Gemini Agents. Gemini to sztuczna inteligencja Google, odpowiedź na duże modele językowe Open AI (np. GPT-4). Gemini Agents ma być natomiast wirtualnym, inteligentnym asystentem. Użytkownik ma dostać możliwość uzyskania wsparcia od asystenta, wpisując jakiś tekst lub na podstawie zdjęcia. Podczas konferencji jako przykład podano zlecenie zwrotu towaru na podstawie jego zdjęcia. Wydaje się to niezłym rozwiązaniem, choć z oceną przydatności mechanizmów musimy poczekać do momentu wprowadzenia ich na rynek.

Google I/O 2024 nowości

Gemini Live

Jedną z nowości opisano jako Gemini Live. Ciężko nazwać to konkretnym narzędziem, a raczej nową cechą sztucznej inteligencji spod znaku Gogle. Wirtualny asystent z Gemini powinien stać się bardziej „ludzki”. Oznacza to, że rozmowy z chatbotem będą bardziej naturalne, a także że wejdzie on z użytkownikiem w lepsze interakcje.

To dobra wiadomość. Dziś „pogawędki” z Asystentem Google mogą być źródłem cennej wiedzy, ciężko nie zauważyć jednak, że nie mają zbyt wiele wspólnego z naturalnością. Być może niedługo rozmowy z Google Gemini Live staną się przyjemne, a może staną się naszą codziennością?

Google Imagen 3 – generatywna AI do tworzenia grafik i wideo

Kolejna zapowiedź dotyczy generatywnej sztucznej inteligencji o nazwie Imagen 3. Zdaniem Google jest to najbardziej zaawansowany model tego typu. Celem jest zamiana poleceń tekstowych, czy po prostu słów, na obrazy, grafiki, a nawet filmy wideo. W tworzeniu tych ostatnich ma pomóc model Veo, którego możliwości wydają się przewyższać to co pokazało OpenAI z modelem Sora.

Sztuczna inteligencja Gemini w Zdjęciach Google

Kolejnym miejscem, gdzie zawita AI, są Zdjęcia Google. Już teraz Google daje nam tam sporo możliwości, wystarczy przecież wspomnieć tylko o opcji wyszukiwania za pomocą obrazów (jako dodatek do „Circle to Search”, czy „Magicznej Gumce” do wymazywania niechcianych obiektów ze zdjęć. Gemini w Zdjęciach Google mogłoby między innymi przeszukać naszą galerię w celu wyszukania jakiejś informacji. Moglibyśmy m.in. opisać wygląd jakiegoś pojazdu (np. kolor, markę) i poprosić o podanie jego numeru rejestracyjnego. Gemini powinno znaleźć tę informację w naszych zdjęciach.

Funkcja wyszukiwania czegoś z naszej galerii ma się nazywać „Ask Photos”.

Prawdopodobnie opcja ta nie ograniczy się do galerii zdjęć w naszym telefonie, ale również do całej usługi Zdjęcia Google. Wyszukiwanie powinno więc działać również dla zdjęć przechowywanych w chmurze.

Gemini trafi też do Google Workspace

Wiele nowości pokazanych podczas konferencji Google I/O dotyczy dodania Gemini do kolejnych narzędzi. Jednym z nich jest też Google Workspace, choć początkowo jedynie w wersji korporacyjnej (dla firm). Sztuczna inteligencja pomoże tam w tworzeniu podsumowań spotkań, może też wesprzeć pracowników m.in. w pisaniu maili (podpowiadając im odpowiedź i tworząc różne szablony).

Kolejne zastosowania Circle to Search

Już jakiś czas temu Google zaprezentowało Circle to Search. To nowy, prosty sposób na rozpoczęcie wyszukiwania. Nowością ma być natomiast wykorzystanie funkcji także do rozwiązywania zadań matematycznych. Jeśli mamy je w jakimś miejscu na ekranie, kilkoma ruchami możemy więc poprosić o podanie wyniku.

Gemini Nano trafi do Google Chrome

Również przeglądarka internetowa Google Chrome otrzyma inteligentne wsparcie. Tym razem mowa natomiast o Gemini Nano – nieco „odchudzonej” wersji produktu Google. Pozwoli na generowanie treści tekstowych bezpośrednio w oknie przeglądarki. Może się to przydać na wiele sposobów – np. pisząc maile, posty w social mediach, czy komentarze i opinie w sieci. Gemini Nano nie będzie przy tym zbyt dużym obciążeniem dla naszego sprzętu. Nowość trafi do Chrome w wersji na komputery stacjonarne.

Projekt Astra – czy Google nie przekracza cienkiej granicy, zza której nie ma powrotu?

Obok, a raczej równolegle z doniesieniami o sztucznej inteligencji i jej kolejnych zastosowaniach, często toczy się dyskusja na temat bezpieczeństwa. Niektórzy mają przed oczami wizję świata niczym z filmu „Matrix”, co kiedyś wydawało się nierealne, dziś zostawia jednak pewne pole do przemyśleń. Podczas wydarzenia Google I/O 2024 technologiczna firma z Mountain View przedstawiła „Projekt Astra”. Sztuczna inteligencja Google Gemini miałaby integrować się z kamerami. Eksperyment polega po prostu na tym, aby Gemini „oglądało sobie świat”, próbując lepiej poznać zasady, jakimi się kieruje.

Oczywiście, dzięki temu sztuczna inteligencja Google może zdobyć sporo cennej wiedzy. Czy nie jest to jednak o jeden krok za daleko? Może nie oznaczałoby to przejęcia władzy nad ludźmi przez AI, mam jednak pewne wątpliwości co do naszej prywatności.

Podczas konferencji Google I/O 2024 twórcy nowego oprogramowania zapowiedzieli jednak, że podchodzą do rozwoju AI w sposób jak najbardziej odpowiedzialny. Google pracuje też teraz nad narzędziem pozwalającym oznaczać w jakiś sposób treści stworzone przez sztuczną inteligencję.

Telefony Google Pixel

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.