Długie reklamy na YouTube, bez możliwości pomijania. Wyjście jest tylko jedno

26.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Długie reklamy na YouTube, bez możliwości pomijania. Wyjście jest tylko jedno
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Większość serwisów internetowych utrzymuje się z reklam, które wyświetlają użytkownicy. Nie inaczej jest w przypadku największej platformy z treściami wideo na świecie. Obejrzenie reklamy na YouTube jest alternatywą dla płatnej subskrypcji konta Premium. Władze serwisu właśnie postanowiły, że reklamy będą znacznie dłuższe. Na szczęście – nie wszyscy je zobaczą. Są też dobre wiadomości dotyczące ostatnich zmian.

30-sekundowe reklamy na YouTube – kto je zobaczy?

Przede wszystkim musimy uspokoić naszych czytelników. Dość długie, 30-sekundowe reklamy na YouTube pojawiły się (póki co…) tylko w aplikacji YouTube na telewizorach smart. Być może jest to początek większych zmian. Celem jest zachęcenie użytkowników do kupna płatnej wersji dostępu – YouTube Premium.

Obecnie reklamy na YouTube na telewizorach smart są znacznie dłuższe, ale pojawiają się też rzadziej.

Nie ma natomiast możliwości pominięcia takiej reklamy. Całkiem długie przerwy reklamowe pojawiają się także między filmami YouTube Shorts.

YouTube próbuje walczyć z blokowaniem reklam

Do niedawna blokowanie reklam na YouTube było dość proste. Wystarczyła instalacja wtyczki typu AdBlock, aby nie widzieć reklam. Takie rozwiązanie nie do końca jest w interesie twórców, czy samej platformy. Zostawmy jednak na chwilę aspekty „moralne” blokowania reklam na YouTube. Dziś taki proceder jest coraz trudniejszy. Google, czyli właściciel serwisu, nie chce, aby użytkownicy to robili. Coraz częściej widzimy więc plansze z informacją o tym, że blokowanie reklam jest niedozwolone. YouTube sugeruje nam wtedy wyłączenie blokady lub… wykupienie płatnej wersji. Tam w końcu nie ma żadnych reklam – to jedyny akceptowany przez platformę sposób na ominięcie reklam. Osoby próbujące robić to w inny sposób często narzekają na różne problemy, na przykład opóźnienia w uruchomieniu filmu. Google informuje też, że może zablokować nam dostęp do platformy.

Blokujesz reklamy na YouTube? YouTube może zablokować Twoje konto.

Wróćmy jednak do kwestii „moralności” blokowania reklam na YouTube i w innych serwisach. Warto zastanowić się nad tym, z czego żyją twórcy treści publikowanych w Internecie. Często ich wynagrodzeniem są właśnie pieniądze z reklam. W ten sposób zarabiają również same serwisy, gdzie możemy obejrzeć treści. Powiedzenie, że blokowanie reklam jest więc wobec nich nieuczciwe, jest więc w zupełności prawdziwe.

youtube premium za darmo
Reklamy na YouTube – oglądamy je lub musimy wykupić konto YouTube Premium

Prosty wybór – YouTube Premium lub reklamy

Wygląda na to, że obecnie mamy tylko dwie opcje. Albo oglądamy reklamy na YouTube, albo płacimy za płatne konto Premium. Jak się jednak okazuje, nie jest ono wcale takie drogie. W porównaniu z większością serwisów VOD lub streamujących muzykę YT Premium okazuje się tańsze.

Ile kosztuje YouTube Premium? Mamy dostępne trzy pakiety:

  • YouTube Premium za 25,99 złotych miesięcznie
  • YouTube Premium dla rodziny (5 kont w jednym pakiecie) – 46,99 złotych miesięcznie
  • opcja dla studentów – YouTube Premium za 14,99 złotych

Kupując konto dla kilku członków rodziny nie zapłacimy więc przesadnie. Poza brakiem reklam (w legalny i dopuszczalny sposób!) mamy jednak kilka innych korzyści. Funkcje aplikacji lub strony www YouTube, które są dostępne jedynie dla użytkowników płatnej wersji:

  • możliwość odtwarzania przy zablokowanym ekranie
  • oglądanie w tle
  • odtwarzanie w trybie offline, możliwość pobrania filmików do pamięci urządzenia
  • zmiana kadru – zmniejszenie lub wielkości okna z filmem
  • dostęp do usługi YouTube Music Premium (aplikacja działa w podobny sposób do m.in. Spotify lub Tidala)
  • dodawanie filmów do kolejki oglądania
  • lepsza jakość wideo

Moim zdaniem osoby, które często oglądają treści w serwisie YouTube nie powinny się zbyt długo zastanawiać. Ciężko wskazać sensowne alternatywy dla serwisu YouTube. Mamy tam też mnóstwo mniej lub bardziej ciekawych treści, a także muzykę, czy nawet pełnometrażowe filmy. W YouTube coraz częściej oglądamy też materiały szkoleniowe, webinary, czy nawet… transmisję z obraz Sejmu RP! Niecałe 26 złotych miesięcznie nie wydaje się więc być przesadzoną cenę.

Są też sposoby na dostęp do YouTube Premium za darmo. Taką promocję dostaną nowi użytkownicy przez pierwszy okres (miesiąc lub dwa). Nierzadko konto YT Premium dostaniemy też wraz z wykupieniem innej usługi – na przykład pakietu telewizyjnego, dostępu do Internetu, czy telefonii komórkowej.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.