Ministerstwo Zdrowia pozwoli na rejestrację do lekarza przez Internet

30.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ministerstwo Zdrowia pozwoli na rejestrację do lekarza przez Internet
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Okres pandemii w znacznym stopniu przyspieszył cyfrowy rozwój Polski. Wśród nowoczesnych rozwiązań znalazły się między innymi elektroniczne rejestracje na szczepienia, czy teleporady lekarskie. Teraz Ministerstwo Zdrowia planuje zrobić kolejny krok w kierunku ograniczenia kolejek i podniesienia wygody pacjentów. Rejestracja do lekarza przez Internet – to kolejny projekt ustawy, który trafia pod rozważania polskich władz.

Rejestracja do lekarza przez Internet

W zależności od lekarza i konkretnej placówki, rejestracja wygląda różnie. Czasem niezbędne jest zapisanie się na konkretny termin na wiele miesięcy przed terminem wizyty. Innym razem decyduje to, kto pierwszy danego dnia dodzwoni się do rejestracji, tuż po godzinach otwarcia linii telefonicznej.

Rejestracja do lekarza przez Internet ma być rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale także bardziej sprawiedliwym dla pacjentów.

Nowe rozwiązanie mogłoby też pomóc ograniczyć kolejki do lekarzy. Zamiast czekać w wieloosobowej kolejce, pacjenci przychodziliby po prostu na ustaloną przez system godzinę.

Kiedy rejestracja do lekarza przez Internet

Elektroniczna Rejestracja Centralna – rejestracja do lekarza przez Internet

Nowy system nazwano wstępnie Elektroniczna Rejestracja Centralna. Rozwiązanie, poza ułatwieniem życia pacjentom, będzie też usprawnieniem dla szpitali, przychodni i innych placówek zdrowotnych. Zamiast poświęcać czas na umawianie wizyt, czy przekładanie ich, pracownicy służby zdrowia będą mogli pomagać pacjentom, czy zająć się bardziej niezbędnymi czynnościami.

Projekt zmienia Ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia i Ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W myśl nowych przepisów rejestracja do lekarza przez Internet odbywałaby się w Internetowym Koncie Pacjenta. Dziś z tej platformy korzysta już ponad 16 milionów osób, a 25% z nich korzysta z dedykowanej aplikacji na smartfony. Aplikacja mojeIKP pozwala na wygodną obsługę serwisu.

Pierwszym etapem będzie wprowadzenie internetowej rejestracji do wybranych usług placówek medycznych. Gdy próba się powiedzie, Ministerstwo Zdrowia planuje umożliwić w ten sposób rejestrację do kolejnych lekarzy, na zabiegi, czy planowe przyjęcia do szpitala. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że rejestracja do lekarza przez Internet to ogromne przedsięwzięcie. Placówki zdrowia będą musiały wysłać do systemu swoje godziny przyjęć, czy wpisać tam już umówione na przyszłość wizytę.

Kiedy elektroniczna rejestracja w IKP?

Ciężko dziś wskazać na konkretną datę, kiedy w Internetowym Koncie Pacjenta umówimy wizytę. Rejestracja do lekarza przez Internet jest póki co projektem ustawy. Musi przejść następnie konsultacje społeczne i głosowanie w Sejmie. Jeśli proces przebiegnie sprawnie, być może e-rejestracja do pierwszych placówek pojawi się jeszcze w 2023 roku.

Ministerstwo Zdrowia proponuje: elektroniczna rejestracja do lekarza przez internet

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.