Rolki na Instagramie – czy Reels przebije TikToka?
Z Instagrama korzystają miliony użytkowników i wciąż jest to jedno z medium numer jeden na świecie. Aby utrzymać się na piedestale, Instagram podpatruje od swojej konkurencji niektóre projekty jak np. InstaStories, będące odpowiednikiem filmików na Snapchacie. Dziś lider ten przygotował nową funkcjonalność o nazwie “Reels” zapożyczone od popularnego TikToka. Ta nowa forma instagramowego contentu jest już dostępna w 50 krajach. W poniższym materiale możesz zapoznać się z InstaReels i wypróbować, ponieważ podpowiemy Ci, jak to zrobić.
- Instagram Reels, czyli Rolki – co to jest?
- Jak zrobić Rolki na Instagramie? Jak dodać muzykę do rolki?
- Jak przeglądać Instagram Reels?
- Rolki na Instagramie – jakie mają możliwości?
- Ostatnie nowości: Zamiana tekstu na mowę w Instagram Reels
- Rolki na Instagramie vs TikTok – co jest lepsze?
- Reposty z TikToka na Instagram Reels
Instagram Reels, czyli Rolki – co to jest?
Instagram Reels to inaczej “Rolki”, z których może korzystać każdy użytkownik Instagrama. Ich światowa premiera odbyła się 5 sierpnia 2020 roku, a w Polsce dostępne są od 27 października 2021 roku. Dzięki rolkom możesz nagrywać maksymalnie 60-sekundowe filmy z wybranym przez siebie podkładem muzycznym.
Jak zrobić Rolki na Instagramie? Jak dodać muzykę do rolki?
Wystarczy tylko kilka kroków, aby stworzyć swoją rolkę na Instagramie:
- Wejdź w aplikację i kliknij ikonkę nagrywania.
- Wybierz poniżej przedstawioną ikonę, po czym zostaniesz przeniesiony do rolek udostępnionych przez innych. Przesuwając filmiki w górę, odkryjesz nowe materiały – muzykę, która jest w nich odtwarzana możesz użyć do stworzenia swojej rolki.
- Jeśli chcesz wybrać muzykę z filmiku wystarczy, że oglądając go, klikniesz w poniżej przedstawiony kafel i wybierzesz hasło “Użyj dźwięku”.
- Teraz możesz nagrać swoją rolkę, korzystając z funkcji przedstawionych po lewej stronie.
- Do wyboru masz cztery funkcje:
- audio – wybierzesz inny utwór z listy,
- time – pozwala na wydłużenie filmiku do 60 sekund lub skrócenia go do 15 s.,
- speed – spowolnienie lub przyspieszenie filmu,
- czasomierz – możesz nagrać rolkę bez użycia rąk.
- Po zatrzymaniu nagrywania, pokazuje się jeszcze jedna opcja – Algin (wyrównaj), dzięki której uzyskasz płynne przejście pomiędzy nagrywanymi klipami.
- Po nagraniu rolki kliknij “Podgląd” i jeśli nagrana rolka Ci się podoba, wybierz “Dalej”.
- Teraz wystarczy już tylko udostępnić. Dodatkowo możesz oznaczyć innych użytkowników, dodać lokalizację, nadać nazwę nagranemu materiałowi i wybrać dokładne miejsce wyświetlania filmu, np. na profilu lub Stories.
Jak przeglądać Instagram Reels?
Instagram Reels przegląda się poprzez kliknięcie ikonki nagrywania. Wówczas wystarczy, że będziesz przesuwać obejrzany filmik do góry, aby pojawił się następny.
Oglądając rolkę możesz:
- udostępnić materiał,
- przejść na konto osoby udostępniającej rolkę,
- polubić, dodać komentarz, wysłać do znajomego i dodać ją do swojej relacji,
- remiksować rolkę, dodając swój materiał,
- wyszukać podobne tematy klikając w hashtag ustawiony pod filmikiem,
- zapisać dźwięk użyty w rolce i wykorzystać go do swojego filmiku.
Opcję udostępnienia InstaReels znajdziesz klikając trzy kropki znajdujące się pod opcją wysłania jej do swojego znajomego z Instagrama. Wystarczy:
- Kliknąć kafel “Udostępnij…”.
- Wybrać kafel Instagrama lub innego medium. możliwe jest również udostępnienie materiału smsem lub poprzez Messengera.
Rolki na Instagramie – jakie mają możliwości?
Rolki na Instagramie dają mnóstwo możliwości, do których można zaliczyć:
- efekty AR, czyli nakładanie anonimowych efektów do filmu w czasie rzeczywistym. Korzystają z nich nie tylko użytkownicy prywatni, ale także wielkie korporacje, dzięki którym zyskują milionowe zasięgi,
- czasomierz – możliwość dostosowania długości filmiku i opóźnienie nagrywania o 3 sekundy lub 10
- przyspieszenie lub spowolnienie filmu, lub dźwięku,
- wybór utworu lub stworzenie własnego,
- możliwość dodania materiału ze swojego telefonu,
- pobranie rolki na swój telefon,
- dodanie daty i lokalizacji,
- retusz – efekt wygładzenia, którego intensywność można kontrolować,
- Collabs – umożliwia współtworzenie rolek z innymi użytkownikami, którzy muszą być otagowani przez autora materiału,
- Superbeat – pozwala na automatyczną edycję Rolki, aby dopasować ją do podkładu muzycznego i dodanie tekstu piosenki, który pojawi się w materiale w rytm utworu,
- możliwość dodania Rolki z poziomu przeglądarki internetowej.
Ostatnie nowości: Zamiana tekstu na mowę w Instagram Reels
Zamiana tekstu na mowę to ostatnia nowość w świecie InstaReels, która może być traktowana jako kolejny trend w sieci społecznościowej.
Aby zamienić tekst na mowę w Instagram Reels, należy:
- Otworzyć Instagram i przejść do aparatu Rolki.
- Nagrać i przesłać wideo, i dodać do niego tekst.
- Stuknąć w dymek tekstowy i przejść do menu oznaczonego trzema kropkami.
- Wybrać zamianę tekstu na mowę i opcję głosową.
- Kolejny etap to już tylko opublikowanie rolki jak zwykle.
Rolki na Instagramie vs TikTok – co jest lepsze?
Porównując InstaReels i TikTok można odnieść wrażenie, że oba media społecznościowe nie różnią się od siebie zbyt mocno. W końcu Instagram wprowadził w Rolkach funkcję “Remix”, która działa identycznie jak “Duety” na TikToku. To samo tyczy się zamiany tekstu na mowę, nowych możliwości wyszukiwania, funkcji “Odpowiedzi” czy nagrywania filmików trwających minutę. TikTok ostatnio wprowadził możliwość nagrywania filmików 3-minutowych.
Z pewnością TikTok posiada o wiele obszerniejszą bazę efektów i filtrów. Dodatkowo stanowi niezależną sieć społecznościową.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze, ponieważ po pierwsze zarówno TikTok jak i Instagram Reels oferują właściwie to samo. Być może osoby, które wcześniej zrezygnowały z Instagrama wrócą do niego, ponieważ daje duży wachlarz możliwości – oprócz Rolek, także Insta Stories i publikowanie zdjęć. A może jednak TikTok jest bardziej oryginalny dla swoich użytkowników?
Reposty z TikToka na Instagram Reels
Twórcy Instagram Reels stworzyli zasadę, która mówi o unikaniu repostowania filmów z innych platform. Co to oznacza? Chodzi o niepodbijanie popularności innych niż Instagram Reels sieci społecznościowych, zajmujących się tworzeniem krótkich filmików, jak np. na TikToku. Zwłaszcza tych, które posiadają logo innej firmy lub jej znak wodny.
Dla wielu użytkowników, którzy chcą dzielić się tymi samymi filmikami na różnych portalach, nie jest to zbyt dobra wiadomość, jednak jest to z pewnością problem, który można ominąć. Wystarczy znaleźć i zainstalować aplikację, która usunie logo z filmiku nagranego np. na TikToku.
Jeśli algorytmy Instagrama zauważą, że na filmiku dodanym do Instagram Reels widnieje logo lub znak wody innej firmy, wtedy filmik nie będzie zbyt popularny, ponieważ Instagram do tego nie dopuści. Po prostu jego popularność nie będzie podbijana.
Może Cię zainteresować: