Recenzujemy iPhone 13 mini. Małe zmiany na lepsze
We wrześniu 2021 roku firma Apple zaprezentowała iPhone’y serii 13. W teorii różnic w porównaniu do poprzedniej generacji jest niewiele. Dotyczą one przede wszystkim procesora, aparatu, czasu pracy na baterii oraz pojemności pamięci masowej. W modelach Pro nowością jest technologia ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu.
Postanowiliśmy przetestować dla Was iPhone’a 13 mini. Sprawdziliśmy między innymi jaki jest czas pracy na baterii i jakie robi zdjęcia. Czy warto kupić iPhone’a 13 mini?
- iPhone 13 mini – co nowego?
- Wydajność, płynność działania
- Czas pracy na baterii
- Jakie zdjęcia robi iPhone 13 mini?
- Pozostałe funkcje i nowości
- Czy warto kupić nowego iPhone?
- iPhone 13 mini – ocena końcowa
iPhone 13 mini – co nowego?
Jeśli chodzi o stronę wizualną, to różnice pomiędzy serią dwunastek i trzynastek są niewielkie. Na pierwszy rzut oka tak naprawdę trudno je od siebie odróżnić. Nie oznacza to jednak, że są identyczne.
Dzięki takiej zmianie możliwe było wykorzystanie obiektywów z większymi matrycami, co powinno wpłynąć na lepszą jakość zdjęć.
Różnic nie jest dużo, ale niektóre są znaczące i mogą wpłynąć na wybór smartfona. Warto je poznać, aby dokonać świadomego zakupu, ponieważ dla części osób iPhone serii 12 będzie w zupełności wystarczający, a na pewno tańszy.
Wydajność, płynność działania
Wszystkie iPhone’y serii 13 zostały wyposażone w układ A15 Bionic, który według testów porównawczych jest o około 10% bardziej wydajny niż układ w iPhone’ach 12. Różnica pozornie jest spora, ale w codziennym użytkowaniu nie będzie raczej odczuwalna. Oba telefony będą działać absolutnie płynnie i bez zacięć.
Apple iPhone 13 mini – warianty kolorystyczne
Czas pracy na baterii
W iPhone 13 mini znacznie poprawiono czas pracy na baterii. Jego poprzednik krytykowany był głównie za zbyt małą pojemność akumulatora, co według analityków było istotną przyczyną słabszej niż oczekiwano sprzedaży tego modelu. Apple posłuchało głosu rynku i wyraźnie ulepszono ten aspekt urządzenia.
Jak deklaracje producenta wypadają w praktyce?
W codziennym użytkowaniu oznacza to, że iPhone 13 mini powinien wytrzymać cały dzień, bez konieczności uzupełniania energii. Ja, podobnie jak w przypadku iPhone 12, nowy telefon ładuję zazwyczaj codziennie rano.
Skoro jesteśmy przy ładowaniu, zgodnie z duchem czasu, Apple nie dołącza ładowarki, a jedynie kabel USB-C na Lightning. Jeśli mamy inną kostkę ładowarki w domu, to nie ma problemu, aby z niej skorzystać. Jeśli jednak chcemy dokupić nową, to warto zdecydować się na zasilacz o mocy 20 watów, który pozwoli na szybkie ładowanie telefonu. Naładowanie baterii do pełna trwa nieco ponad godzinę.
iPhone 13 mini obsługuje również ładowanie indukcyjne w standardzie Qi o mocy 7,5 W.
Akumulator MagSafe
Przydatnym dodatkiem do iPhone’a jest power bank wspierający technologię MagSafe. To zewnętrzna bateria, która łączy się ze smartfonem za pomocą magnesów.
Takie akcesorium pozwala na w pełni prawdziwe bezprzewodowe ładowanie. Dzięki magnetycznemu połączeniu nie ma żadnych przewodów. Po podłączeniu takiego power banka do telefonu, zestaw można wszędzie ze sobą zabrać, a ładowanie nie zostanie przerwane.
Jakie zdjęcia robi iPhone 13 mini? Porównanie z iPhone 12
iPhone 13 mini, podobnie jak iPhone 13, wyposażony jest w system dwóch aparatów z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym o rozdzielczości 12 megapikseli. Nowością jest automatyczna stabilizacja matrycy. Stabilizowanie obrazu odbywa się na poziomie matrycy (niwelowanie drgań poprzez odpowiednio korekcyjne ruchy matrycy). Takie rozwiązanie stosowane jest w profesjonalnych aparatach fotograficznych.
Poniżej znajdują się zdjęcia, które wykonane zostały iPhonem 13 mini oraz iPhone 12. W obu przypadkach obejrzeć można zdjęcia wykonane obiektywem szerokokątnym, ultraszerokokątnym oraz z 5-cio krotnym przybliżeniem. Na pierwszym zdjęciu iPhone 13 mini, na drugim iPhone 12.
Obiektyw szerokokątny (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Obiektyw ultraszerokokątny (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Zdjęcie wykonane z 5-krotnym przybliżeniem (zoom cyfrowy) (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Style fotograficzne
Wraz z iPhone’ami 13 wprowadzono tak zwane Style fotograficzne. Dzięki tej funkcji zmieniać można kolory na zdjęciu, a odcień skóry pozostaje naturalny.
Dostępnych jest pięć stylów: standardowy, bardzo kontrastowy, żywy, ciepły oraz zimny (w takiej kolejności są umieszczone w galerii).
Są także inne funkcje, na przykład tryb portretowy, tryb nocny, selfie w trybie nocnym, inteligentny HDR 4 oraz Deep Fusion. Co ważne można korzystać z nich zarówno w przypadku tylnych jak i przedniego obiektywu.
Tryb nocny. Obiektyw szerokokątny (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Tryb nocny. Obiektyw ultraszerokokątny (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Aparat przedni (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Aparat przedni. Tryb portretowy (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Aparat przedni. Wieczór (iPhone 13 mini, iPhone 12)
Kolejną nowością jest Tryb filmowy. Dzięki niemu w nagrywanym wideo automatycznie stosowane są tak zwane przeostrzenia. Polegają one na zmianie ostrości na poszczególne obiekty, aby zwrócić uwagę na dany fragment nagrywanego obrazu.
Co więcej, ostrość oraz poziom rozmycia zmienić można w postprodukcji, czyli już po nagraniu filmu. Pomysł jest dobry, ale działanie funkcji musi jeszcze zostać nieco dopracowane, aby sprawdzało się w przypadku nagrywania filmów przez amatorów, które uwieczniają codzienne życie, a nie tylko profesjonalistów.
iPhone 13 – pozostałe funkcje i nowości
Wyświetlacze iPhone’ów 13 i 13 mini charakteryzuje się dużo większą jasnością. Ekran osiąga jasność na poziomie 800 nitów. W przypadku poprzedniej generacji wartość ta wynosi 625 nitów. Różnica jest zauważalna.
Warto także dodać, że zmianie uległa pojemność pamięci masowej. Podstawowe wersje smartfonów mają 128GB pamięci, a nie 64 jak było to w przypadku poprzedniej generacji.
Trochę o podobieństwach. Wielkość i rozdzielczość wyświetlaczy w trzynastkach jest taka sama jak w przypadku dwunastek.
Czy warto kupić nowego iPhone?
Przed podjęciem decyzji zakupowej warto rozważyć czy nowości, które wprowadzone zostały w iPhone’ach serii 13 są istotne dla przyszłego użytkownika. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim dłuższy czas pracy na baterii, lepsze aparaty oraz większą pojemność pamięci masowej.
Bateria to często wymieniany słaby punkt iPhone’ów, więc każda poprawa w tym zakresie jest mile widziana i przyda się każdemu. Jednak od czasu wprowadzenia akcesoriów MagSafe problem ten można rozwiązać za pomocą magnetycznego power banka.
Jeśli smartfon służy przede wszystkim do robienia zdjęć lub nagrywania wideo to zdecydowanie warto wybrać serię 13. Apple postawiło na funkcje fotograficzne i filmowe, i to właśnie w tym aspekcie wprowadzono najwięcej nowości.
Uwagę zwrócić należy także na pojemność pamięci masowej, która w końcu została zwiększona w podstawowym modelu (z 64 GB na 128 GB). Jeśli porówna się ceny iPhone’ów serii 12 i 13 z pamięcią o pojemności 128 GB to różnice w cenie są niewielkie i wynoszą około 300 złotych.
Osobiście uważam, że wyświetlacz iPhone’a 13 mini jest trochę za mały, ale ocena zależna jest od indywidualnych preferencji. Z drugiej strony smartfon jest bardzo poręczny i bez problemu można obsługiwać je jedną dłonią. Przed zakupem modelu mini warto zobaczyć go na żywo i sprawdzić czy taka wielkość ekranu jest odpowiednia.
Podsumowując, rozważając między iPhonem 12, a 13 warto wybrać tego drugiego. Posiadacze poprzedniej generacji nie muszą zmieniać swojego telefonu, jeśli robienie zdjęć i nagrywanie wideo nie jest dla nich najważniejsze.
iPhone 13 mini – ocena końcowa
- dobry czas pracy na baterii
- jeszcze lepsze zdjęcia, szczególnie w trybie nocnym
- 128GB pamięci w podstawowym wariancie (o 64 GB więcej niż w modelach serii 12)
- świetna płynność działania
- jeden z niewielu kompaktowych telefonów na rynku…
- …ale ekran może być zbyt mały do oglądania filmów
- stosunkowo niewielkie zmiany pomiędzy generacjami (poza baterią)
- wciąż obecny notch
- stosunkowo wysoka cena