Reboot “Z Archiwum X” – nowa obsada i reżyser hitów Marvela. Czy to może się udać?

04.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Reboot “Z Archiwum X” – nowa obsada i reżyser hitów Marvela. Czy to może się udać?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kultowe “Z Archiwum X” najprawdopodobniej doczeka się swojej kolejnej odsłony. Twórca serialu zdradził, że w planach jest jego reboot, mający kłaść nacisk na nowe podejście do tematu i ukazanie różnorodności. To szansa na nowe otwarcie czy ryzyko strącenia legendy z piedestału? 

Reboot “Z Archiwum X” powstanie

Klasyczny serial sci-fi z Gillian Anderson i Davidem Duchovnym w obsadzie emitowany był w latach 1993-2002 i w tym czasie doczekał się kolejnych 9 sezonów. Przy okazji zdobył też rzesze fanów, którzy do paranormalnych doświadczeń dwojga agentów FBI powracają z sentymentem aż do dzisiaj (obecnie w formacie VOD, na platformie Disney+, gdzie dostępny jest serial). 

Niektórzy niezmiennie dostrzegają potencjał tkwiący w tytule, czego najlepszym dowodem są słowa jego twórcy – Chrisa Cartera. 30-lecie od premiery serialu stało się dla niego sposobnością do obwieszczenia światu nowiny – “Z Archiwum X” nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego słowa:

Właśnie rozmawiałem z młodym człowiekiem […], Ryanem Cooglerem, który zamierza ponownie wziąć na warsztat »Z Archiwum X« z różnorodną obsadą. Będzie miał dużo pracy, ponieważ poruszyliśmy wiele tematów.

Nazwisko Cooglera możecie kojarzyć m.in. z dwoma tytułami z uniwersum Marvela: “Czarna Pantera” oraz “Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. Czy wróży to dobrze nadchodzącej produkcji?

Reboot “Z Archiwum X” – za i przeciw

Pomysł, jakim jest reboot “Z Archiwum X” spotyka się z dość sceptycznym nastawieniem fanów serii. Wielu uważa, że miała ona już swój czas i miejsce. Co więcej, wykorzystała je w pełni, zajmując słuszne miejsce obok klasyków, do których powraca się z sentymentem. Wcześniejsze, nieudane próby wskrzeszenia tytułu nie pomagają też w entuzjastycznym spojrzeniu na tego typu kroki. 

Przypomnijmy, że w 2020 roku ogłoszono powstanie komediowego serialu animowanego pt. “The X-Files: Albuquerque”, którego los stoi obecnie pod znakiem zapytania. Swojego udziału w ewentualnym reboocie odmówiła też Gillian Anderson, która zamknęła ten rozdział w swoim życiu. 

Odmiennego zdania jest jej serialowy partner, David Duchovny, którego udział w rozwinięciu serii jest niewykluczony. Wtóruje mu, rzecz jasna, Chris Carter, który wciąż dostrzega aspekty fabularne, warte podniesienia na łamach kontynuacji “Z Archiwum X”:

Uważam, że »Z Archiwum X« zdecydowanie ma jeszcze w sobie więcej życia, jest więcej historii do opowiedzenia – z Gillian albo bez niej. Jest mi przykro, że ona odchodzi, nigdy nie rozważałem tak naprawdę robienia serialu bez niej, zatem czy to jest koniec? To na pewno jest koniec czegoś, ale nie wiem, czy to nie jest także początek czegoś nowego. Na pewno będziemy musieli zrobić burzę mózgów i zastanowić się, co dalej.

Z Archiwum X - serial

Z Archiwum X – gdzie obejrzeć reboot? Kiedy premiera?

Pierwotna seria debiutowała na łamach FOX. W przypadku powstania jej kontynuacji premiery należałoby jednak wypatrywać w bibliotece Hulu, u nas zaś – w zasobach serwisu Disney+, gdzie znajdziecie też oryginalne “Z Archiwum X”. 

Kiedy jednak, i czy w ogóle, do tego dojdzie, pozostaje wciąż niewiadomą – podobnie jak znacząca reszta informacji na temat ewentualnego reboota.

Źródło: Collider, TVLine, materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.