Porównanie realme Note 50 vs Tecno Spark 20C. Który kupić?

25.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Porównanie realme Note 50 vs Tecno Spark 20C. Który kupić?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zapraszamy do porównania dwóch naprawdę tanich urządzeń. Który model wybrać – realme Note 50, czy Tecno Spark 20C? W dzisiejszym artykule zestawimy ze sobą najważniejsze cechy obu urządzeń – ich specyfikację, wygląd, czy oferowane funkcje.

Porównanie specyfikacji Tecno Spark 20C vs realme Note 50

Porównanie Tecno Spark 20C vs realme Note 50 zaczynamy od szybkiego sprawdzenia ich specyfikacji. Oba urządzenia należą do najtańszych smartfonów na rynku, mimo to są jednak całkiem nowoczesne i mają atrakcyjny design.

Możliwości obu smartfonów należy uznać za podstawowe. Smartfony pod wieloma względami okazują się też podobne (ekran, aparat, bateria).

 realme Note 50Tecno Spark 20C
Ekran6,74”, IPC LCD, 90 Hz, rozdzielczość HD+6,56”, IPS LCD, 90 Hz, rozdzielczość HD+
WydajnośćOśmiordzeniowy procesor Unisoc T612 1,8 GHz, 4 GB RAM, Android 13Ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G36 2,2 GHz, 4 lub 8 GB RAM, Android 13
Bateria5000 mAh, ładowanie 10 W5000 mAh, ładowanie 18 W
Obudowaz tworzywa sztucznego, uszczelniona (IP54)z tworzywa sztucznego
Aparat13 MP z PDAF, przednia kamerka 5 MP50 MP z PDAF, przednia kamerka 8 MP

Wygląd i rozmiary, obudowa

W przypadku porównania realme Note 50 vs Tecno Spark 20C pod względem designu, oba wypadają nad wyraz dobrze. W każdym z nich zobaczymy stylistykę wzorowaną nieco na najnowszych iPhone. Charakterystyczny układ trzech aparatów z flagowego telefonu Apple jest tu jednak nieco “udawany”. Żaden z porównywanej dwójki nie ma bowiem trzech obiektywów. Zabieg stylistyczny możemy jednak uznać za całkiem udany, a smartfony prezentują się nowocześnie. Z przodu zobaczymy jednak dość spore ramki wokół ekranu. Tecno Spark 20C wygląda przy tym nieco lepiej ze względu na wycięcie w ekranie na aparat – ma kształt okrągłej “dziurki”. W realme Note 50 mamy natomiast nieco przestarzałą dziś “łezkę”.

Tecno Spark 20C ma rozmiar 163.7 x 75.6 x 8.6 mm, natomiast gabaryty realme Note 50 to 167.2 x 76.7 x 8 mm. Ten drugi jest więc nieco większy, ma też jednak bardziej okazały wyświetlacz (różnica 0,14”).

Nie jest żadną niespodzianką, że oba smartfony są mocno plastikowe. Miłym zaskoczeniem w przypadku realme Note 50 jest natomiast uszczelniona obudowa (certyfikat IP54).

Polska premiera Tecno Spark 20C

Który tani smartfon ma lepszy aparat fotograficzny?

Pod względem możliwości fotograficznych oba telefony spełniają oczekiwania. Te nie mogą być jednak zbyt wygórowane, co jest oczywiste biorąc pod uwagę cenę obu modeli. Zapomnijmy więc o stabilizacji obiektywu, a nawet o czymś więcej niż jeden aparat z tyłu. Owszem, oba modele wyglądają, jakby miały z tyłu trzy “oczka”. Poza obiektywami głównymi mamy tam jednak lampy błyskowe i dodatkowy “czujnik głębi”. Nie ma więc opcji zbliżenia optycznego, czy zrobienia zdjęcia przy szerokim polu widzenia. Aparat w Tecno Spark 20C ma natomiast większą matrycę – 50 MP względem 13 MP w realme Note 50. Oba aparaty mają autofocus PDAF. Co ciekawe, efekty w postaci zdjęć są w obu przypadkach całkiem niezłe. Przy niezłym oświetleniu zdjęcia wyjdą atrakcyjne.

realme Note 50

Porównanie możliwości kręcenia filmów realme Note 50 vs Tecno Spark 20C również zakończy się wynikiem remisowym. W obu smartfonach maksymalna jakość wideo to 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Wyświetlacz: realme Note 50 vs Tecno Spark 20C

Porównanie ekranów Tecno Spark 20C vs realme Note 50 wypada remisowo. Każdy z nich ma bowiem wyświetlacz IPS LCD pracujący w rozdzielczości HD+ (720p). Częstotliwość odświeżania obrazu to w obu przypadkach 90 Hz.

Wyświetlacz w realme Note 50 ma przekątną 6,74”, u konkurenta znajdziemy nieco mniejszy ekran 6,6”.

Tecno Spark 20C - wyświetlacz i wygląd

Bateria i ładowanie

realme Note 50 vs Tecno Spark 20C – który ma lepszą baterię? W każdym z nich akumulator ma pojemność 5000 mAh. Przewaga Tecno Spark 20C leży natomiast w szybkości ładowania – ogniwo napełnimy z mocą 18 W. W realme Note 50 moc jest bardzo niska, wynosi zaledwie 10 W. W żadnym z nich nie mówimy jednak o zbyt szybkim ładowaniu.

W tej cenie nie powinno dziwić, że jedną opcją ładowania jest podłączenie kabla USB typu C. Czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku jest podobny. Bez większego wysiłku możemy osiągnąć nawet dwa dni działania bez korzystania z ładowarki.

Czy budżetowe smartfony oferują wystarczającą wydajność? Tecno Spark 20C vs realme Note 50

Opisywane dziś smartfony nie grzeszą wydajnością… W Tecno Spark 20C za działanie odpowiada dość podstawowy procesor – MediaTek Helio G36 z taktowaniem do 2,2 GHz. Procesor realme Note 50 jest natomiast… jeszcze słabszy. Unisoc Tiger T612 ma osiem rdzeni, z których najmocniejsze rozpędzają się zaledwie do 1,8 GHz. Sytuacji nie poprawia obecność jedynie 4 GB pamięci RAM. W Tecno Spark 20C możemy natomiast nieco dopłacić i wybrać wariant z 8 GB RAM.

Wszystkie wersje Tecno mają pamięć na dane o pojemności 128 GB. W realme Note 50 użytkownik ma natomiast do dyspozycji skromne 64 GB. Na szczęście producenci dają nam możliwość rozbudowania pamięci poprzez karty microSD.

realme Note 50 - funkcje

Porównanie Tecno Spark 20C vs realme Note 50 pod względem zainstalowanego oprogramowania kończy się rezultatem remisowym. Oba budżetowe telefony mają Androida 13 z nakładkami producenta. Nie jest to więc najnowszy system. Zwykle jest to bardzo zła wiadomość, ale w kontekście kosztujących poniżej 500 złotych modeli jesteśmy w stanie wiele wybaczyć.

Jakie dodatkowe funkcje w nich znajdziemy?

Tecno Spark 20C posiada nieco lepsze wyposażenie. Mamy w nim między innymi głośniki stereo z dźwiękiem DTS. Kolejną funkcją, której zabrakło u konkurenta jest NFC. Tylko Tecno Spark 20C posłuży nam więc do płatności zbliżeniowych telefonem, a to spora zaleta.

Poza tym zestawienie funkcji w realme Note 50 vs Tecno Spark 20C pokazuje, że mają całkiem dużo do zaoferowania. W każdym z modeli znajdziemy gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, czy slot na karty pamięci. Oba telefony oferują też funkcję Dual SIM, choć jedynie z obsługą sieci LTE (bez łączności 5G).

Producenci dają nam opcję łączności bezprzewodowej. Oba modele oferują Bluetooth, Wi-Fi i lokalizację satelitarną. Nie są to jednak najnowsze moduły, co akurat nie dziwi w przypadku niedrogich telefonów. W każdym z porównywanej dwójki znajdziemy skaner linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania z boku obudowy. To całkiem wygodne rozwiązanie, choć możliwość dotknięcia ekranu powoli staje się standardem. Zapewne na taką opcję w niedrogich telefonach musimy jednak jeszcze trochę poczekać.

Tecno Spark 20C - funkcje

Cena

Oba porównywane dziś smartfony są naprawdę niedrogie. Mówimy o jednych z najtańszych telefonach dostępnych na rynku, które – mimo pewnych braków – zapewniają wszystkie podstawowe funkcjonalności. Porównanie cen realme Note 50 vs Tecno Spark 20C kończy się jednak zwycięstwem tego pierwszego. Budżetowy model realme zadebiutował w cenie 399 złotych. Producent szybko zdecydował się jednak na sporą obniżkę ceny. Dziś w Komputroniku możesz więc kupić realme Note 50 za… 299 złotych! Patrząc na tak niski koszt zakupu możemy chyba wybaczyć wszystkie niedogodności związane ze specyfikacją tego modelu, prawda?

Tecno Spark 20C również jest naprawdę tanim urządzeniem. Wersję z 4 GB RAM i pamięcią 128 GB kupimy za jedyne 399 złotych (przecena z 449 zł). Mocniejszy wariant z 8 GB RAM i pamięcią wbudowaną 128 GB kupimy natomiast za 499 złotych (cena przed promocją – 549 złotych).

W przypadku obu modeli cena jest ich mocnym atutem. Ciężko znaleźć dla nich konkurencję, a telefonów za podobne pieniądze musielibyśmy raczej szukać wśród urządzeń używanych.

Który model wybrać? realme Note 50 vs Tecno Spark 20C

Jakim rezultatem zakończy się porównanie Tecno Spark 20C vs realme Note 50? Każdy z tej dwójki to z pewnością model wart każdej wydanej złotówki. Budżetowe smartfony oferują podstawowe możliwości, nie powinniśmy mieć wobec nich wygórowanych oczekiwań. Tecno Spark 20C jest urządzeniem o około 100 złotych droższym, co stanowi jednak spory procent ceny. Za dodatkową “stówkę” otrzymujemy nieco lepszą wydajność, dwukrotnie więcej pamięci wbudowanej, głośniki stereo i NFC. Jeśli te funkcje są dla Ciebie ważne, warto dopłacić.

Grafiki: realme, Tenco

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.