Realme GT Neo 5 z rekordowo szybkim ładowaniem o mocy 240 W i (prawie) najlepszymi podzespołami

31.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Realme GT Neo 5 z rekordowo szybkim ładowaniem o mocy 240 W i (prawie) najlepszymi podzespołami
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze kilka lat temu o szybkim ładowaniu mówiliśmy w przypadku mocy 15, 18, czy 20 W. Dziś wartości te wzrosły nawet dziesięciokrotnie. Pod tym względem królują chińscy producenci – Oppo, Vivo, Xiaomi, czy realme. Ostatni z wymienionych wkrótce pokaże najnowszy telefon, w którym spodziewamy się zobaczyć naprawdę szybkie ładowanie. Realme GT Neo 5 będziemy mogli naładować nawet z mocą 240 W. Dotyczy to jednak jednego z wariantów, które trafią na rynek.

Zapowiedź Realme GT Neo 5 – znamy coraz więcej danych

Jednymi z najchętniej kupowanych smartfonów chińskiego producenta są te z serii GT Neo. Już od kilku generacji gwarantują niezłe osiągi w atrakcyjnej cenie. Nie bez znaczenia pozostaje też charakterystyczny design, szczególnie w wersjach z paskami nawiązującymi do wyścigów. Najnowszy model, czyli Realme GT Neo 5, zaoferuje jeszcze więcej, niż poprzednicy. Na pokładzie znajdziemy m.in. super-szybkie ładowanie.

Realme GT Neo 5 ze świetną specyfikacją

Już na pierwszy rzut oka biorąc do ręki Realme GT Neo 5 zauważymy wysokiej klasy wyświetlacz. Wykonano go w technologii OLED i ma przekątną 6,7″. Rozdzielczość to więcej, niż standardowe Full HD+ – w przypadku tego telefonu wynosi 2772 x 1240 pikseli. Mamy też odświeżanie z adaptacyjną częstotliwością, maksymalnie 144 Hz. W rolnej części ekranu znajduje się optyczny czytnik odcisków palca. W wycięciu na górze jest natomiast aparat do selfie, który wykona zdjęcia w rozdzielczości 16 MP.

Główny aparat Realme GT Neo 5 ma 50.3 MP i optyczną stabilizację obrazu.

Zastosowany obiektyw ma jasność f/1.9, a matryca do uznany sensor Sony IMX 890. Taką samą matrycę znajdziemy m.in. w świetnym pod względem zdjęć Oppo Find X6 Pro. Sensor charakteryzuje się dużymi pikselami – sam rozmiar matrycy jest spory. Powinno to pozwolić na wykonanie naprawdę dobrej jakości zdjęć.

To oczywiście nie jedyny aparat znajdujący się na wyraźnej wyspie z tyłu urządzenia. Pozostałe „oczka” to obiektyw szerokokątny oraz do zdjęć z bliska (makro).

(Prawie) najnowszy procesor i (prawie) najlepsza pamięć

Producent Realme GT Neo 5 chce zaoferować jak najwięcej w jak najniższej cenie. Z tego względu wykorzystuje sprawdzoną, choć nie najnowsze podzespoły. Sercem smartfona jest chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1. Choć jest nieco wolniejszy od Snapdragona 8 Gen 2, pozostaje jednym z topowych procesorów. Jego najszybszy rdzeń rozpędza się do 3.00 GHz, są też rdzenie energooszczędne. Wbudowany układ graficzny Adreno 730 pozwoli na uruchomienie każdej gry, zapewne także przez najbliższe lata.

Realme GT Neo 5 ma Snapdragona 8 plus

Będzie sporo wersji pamięciowych nowego smartfona. Pamięć operacyjna to 6, 8 lub 12 GB RAM LPDDR5. I tu – podobnie jak w przypadku procesora – na rynku jest już szybsza pamięć (LPDDR5x), zastosowane rozwiązanie wciąż zapewnia świetne osiągi. Tak samo jest w przypadku dysku UFS 3.1 (flagowe smartfony mają dziś pamięć na dane UFS 4.0), który może mieć pojemność 128 lub 256 GB.

Klienci otrzymają smartfon Realme GT Neo 5 z najnowszym systemem operacyjnym Android 13 i nakładką Realme UI 4.

Nikt nie powinien być zawiedziony także funkcjami związanymi z łącznością. Realme GT Neo 5 ma nowoczesne Wi-Fi w standardzie 6 oraz Bluetooth 5.2. Nie zabrakło też łączności zbliżeniowej NFC. Niestety, nie jest to dziś oczywiste, szczególnie w smartfonach pochodzących z Chin. Obecność NFC w specyfikacji oznacza możliwość swobodnego płacenia telefonem.

poprzednik realme GT Neo 5
Poprzednik – realme GT Neo 3.

Smartfon ma także głośniki stereo. Być może jego obudowa będzie wodoszczelna.

Większa bateria, czy szybsze ładowanie?

Aby zmieścić moduły szybkiego ładowania i pobijać kolejne rekordy, producenci czasami decydują się na zmniejszenie samego ogniwa. Tak jest też w przypadku Realme GT Neo 5. Podstawowy wariant ma baterię o standardowej pojemności 5000 mAh. I tak naładujemy go bardzo szybko, bo z mocą grubo ponad 100 W. Druga odmiana ma nieco mniejszą baterię, ale ładowanie jest imponująco szybkie. Dostępne będą warianty:

  • realme GT Neo 5 BLP985 – bateria 5000 mAh i ładowanie 120 W
  • realme GT Neo 5 BLP987 – bateria 4600 mAh i ładowanie 240 W

Prawdopodobnie napełnimy baterię 4600 mAh w realme GT Neo 5 w mniej, niż 15 minut.

W celu uzyskania tak szybkiego ładowania producenci dzielą baterię na kilka części. Realme GT Neo 5 ma (w obu wersjach) baterie dwukomorowe.

Warto dodać, że realme GT Neo 3 (poprzednik) posiadał w jednej z wersji ładowanie o mocy 150 W.

Kiedy premiera Realme GT Neo 5?

Data premiery Realme GT Neo 5 nie została oficjalnie potwierdzona. Patrząc natomiast na wszelkie doniesienia, możemy spodziewać się debiutu na początku 2023 roku. Wtedy też poznamy pełną specyfikację i ceny urządzenia.

Może zainteresują Cię też te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.