Reakcja świateł na filmy, gry lub muzykę – czego potrzebujesz od Philips Hue?

05.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Reakcja świateł na filmy, gry lub muzykę – czego potrzebujesz od Philips Hue?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Philips Hue to inteligentne oświetlenie, które daje użytkownikom wiele możliwości, a przy tym jego instalacja oraz obsługa są łatwe i intuicyjne. Można między innymi przyciemniać, rozjaśniać oraz zmieniać kolor światła za pomocą aplikacji lub asystenta głosowego. Jest także możliwość automatyzacji domowego oświetlenia oraz sterowanie nim spoza domu. Światła Hue można także zintegrować z domowym systemem rozrywki za pomocą aplikacji Hue Sync. Na tej efektownej funkcji skupimy się w tym artykule.

Spis treści:

Czy warto mieć inteligentne oświetlenie? Zobacz:
10 rzeczy, które przekonały mnie do oświetlenia Philips Hue

Jak działa aplikacja Hue Sync?

Aplikacja Hue Sync umożliwia połączenie źródeł światła z komputerem lub telewizorem, dzięki czemu efekty świetlne dostosowywane są do wyświetlanego obrazu i efektów dźwiękowych lub odtwarzanej muzyki.

Współpracuje ona ze wszystkimi źródłami światła Hue, które podłączyć można do mostka Hue Brigde 2. generacji.

Warto przy tej okazji wspomnieć o funkcji Philips Hue + Spotify, dzięki której światła zsynchronizować można z muzyką odtwarzaną z aplikacji Spotify. Światła świecą w rytm muzyki, ale pod uwagę brane jest także tempo, gatunek oraz poziom głośności.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule:
Philips Hue Spotify
Philips Hue i Spotify – połączenie muzyki i światła

Czego potrzebujesz, aby korzystać z możliwości Hue Sync?

W przypadku synchronizacji oświetlenia z komputerem lub telewizorem, wymagany zestaw jest nieco inny. Szczegółowe listy znajdziesz poniżej.

Synchronizacja oświetlenia z komputerem

Aby skorzystać z funkcji synchronizacji oświetlenia z komputerem:

  • Niezbędny jest komputer z systemem Windows lub Mac z zainstalowaną aplikacją Hue Sync.
  • Dodatkowo potrzebny jest mostek Hue Bridge 2. generacji.
  • Źródło światła Hue.

Aplikację Hue Sync na komputer możesz pobrać poniżej:

Synchronizacja oświetlenia z telewizorem

Przy synchronizacji oświetlenia z telewizorem potrzebny jest:

  • Źródło światła Hue
  • Mostek Hue Bridge 2 generacji
  • Urządzenie Play HDMI Sync Box
  • Smartfon lub tablet z aplikacją Hue Sync.

Pobrać ją można ze sklepu dedykowanego dla poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych:

Play HDMI Sync Box – co to jest?

Sterwnik Philips Hue Play HDMI Sync Box to niewielkie urządzenie, które przypomina dekoder telewizyjny. Posiada cztery porty HDMI, do których podłączyć można urządzenia, z którymi zsynchronizowane ma być domowe oświetlenie Hue. Może to być na przykład konsola do gier albo dekoder. Do piątego gniazda HDMI podłączyć należy telewizor, na którym odtwarzane będą multimedialne treści.

Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem mobilnej aplikacji Hue Sync. Do sterowania użyć można posiadanego pilota do telewizora. Sync Box kompatybilny jest ze standardami 4K, Dolby Vision i HDR10+, dzięki czemu wyświetlany obraz nie traci jakości, mimo tego, że do zestawu dołączone jest dodatkowe urządzenie.

Czy Hue Sync współpracuje z Ambilight?

Warto też dodać, że funkcja Hue Sync współpracuje z telewizorami Ambilight. Zsynchronizowanie takiego telewizora z innym oświetleniem dodatkowo wzmacnia efekt.

Światło emitowane przez diody telewizora Ambilight może tworzyć jedną całość z pozostałym inteligentnym oświetleniem w pomieszczeniu.

Czy Hue Sync współpracuje z usługami streamingowymi?

Ze względu na systemy zabezpieczeń, tak zwane Digital Right Management (DRM), których celem jest uniemożliwienie wykorzystywania elektronicznych danych do celów innych niż są przeznaczone, funkcja Hue Sync nie współpracuje ze wszystkimi usługami streamingowymi.

Warto wspomnieć, że działa z serwisem streamingowym Netflix. Synchronizacja nie działa jednak z aplikacjami Netflixa wbudowanymi w telewizory, dlatego oglądanie odbywać się musi na innym urządzeniu z HDMI.

Jakie źródła światła współpracują z Hue Sync?

Jak już wspomniano, funkcja Hue Sync współpracuje ze wszystkimi źródłami światła, które połączyć można z nowym mostkiem Hue.

Do urządzeń, które zapewnią najciekawszy efekt zaliczyć można przede wszystkim: taśmę oświetleniową LED i lampy Hue Play.

Taśma oświetleniowa LED na telewizor

Pasek LED Philips Hue to taśma, która wyposaży każdy telewizor w oświetlenie znane z telewizorów Philips Ambilight.

  • Dzięki zastosowaniu technologii gradientowej kolory płynnie przechodzą jeden w drugi.
  • Posiada także funkcję cieniowania barw, co sprawia, że światło dopasowuje się do wyświetlanego obrazu.
  • Efekt świetlny widoczny jest na ścianie za telewizorem.

W ofercie znajdują się taśmy do zamontowania na telewizorach z ekranem o przekątnej 55 cali i większych:

W zestawie znajdują się między innymi uchwyty do montażu na telewizorach. Pamiętaj, że takie paski LED Hue wymagają dokupienia urządzenia Philips Hue Play HDMI sync box oraz mostka Hue Bridge. Niezbędne będzie także pobranie aplikacji Hue Sync.

Lampy Hue Play

Zestaw dwóch podłużnych lamp Hue Play – lampy pełnią funkcję podobną do tej, którą oferuje opisana wyżej taśma. Jest możliwość postawienia ich na przykład na podłodze, na szafce lub za telewizorem. Oświetlają ścianę światłem, które zsynchronizowane jest z obrazem i dźwiękiem.

W zestawie znajdują się akcesoria do montażu oraz zasilacz. Pamiętaj, że aby skorzystać z tej funkcji w lampach Hue Play musisz mieć mostek Hue Bridge.

Źródła zdjęć: Philips

Mogą Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.