Search icon

Rdzeni nigdy dość. AMD Ryzen Threadripper 7000 będzie ich mieć aż 96!

11.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Rdzeni nigdy dość. AMD Ryzen Threadripper 7000 będzie ich mieć aż 96!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Stacje robocze to komputery do profesjonalnych zastosowań. Posiadają często zdecydowanie wyższą wydajność, niż domowe PC-ty, nie są jednak tak uniwersalne. Ostatnio w sieci pojawiły się informacje o planach AMD na stworzenie superprocesora. AMD Ryzen do profesjonalnych zastosowań zdecydowanie różni się od sprzętu, który możemy spotkać na co dzień w naszych komputerach.

Ryzen do profesjonalnych zastosowań – Threadripper 7000

AMD Ryzen Threadripper 7000 – to pełna nazwa układu. Procesor będzie oparty na najnowszej architekturze Zen 4. Produkcja w 5-nanometrowym procesie technologicznym oznacza możliwość osiągnięcia świetnej wydajności połączonej z energooszczędnością.

AMD Ryzen do profesjonalnych zastosowań ma 96 rdzeni i aż 192 wątki!

Takie procesory wymagają zastosowania podstawki SP5, czyli najnowszego socketu dla stacji roboczych. Prawdopodobnie nowy procesor AMD spotkamy w gotowych stacjach roboczych.

AMD Ryzen
fot. AMD

Obecnie najwydajniejszym procesorem tego typu jest AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX. Nie znamy jeszcze polskich cen układu. Nieco słabszy model – Ryzen Threadripper 3960X kosztuje niemal 8 tysięcy złotych. Oba modele oferują jednak starszy typ mikroarchitektury Zen 3.

Kiedy premiera Ryzena 7000 Pro?

Cena zakupu najmocniejszego procesora AMD dla stacji roboczych z pewnością będzie pięciocyfrowa. Na jego premierę wciąż musimy jednak trochę poczekać. Producent na pewno nie wprowadzi tego modelu do oferty w tym roku. Pojawi się w 2023 i to raczej pod koniec przyszłego roku. Obecnie trwają przygotowania do produkcji.

Do czego można wykorzystać stacje robocze? Jako najmocniejsze odmiany komputerów sprawdzają się między innymi w projektach badawczych i naukowych, a także między innymi do produkcji filmów, efektów specjalnych, itp.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne nowości

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.