Ranking AnTuTu – najwydajniejsze smarfony 2024. Czy to koniec dominacji Snapdragona?

05.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Ranking AnTuTu – najwydajniejsze smarfony 2024. Czy to koniec dominacji Snapdragona?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kupując nowy smartfon zwracamy uwagę na różne właściwości. Czasem chodzi o atrakcyjną cenę, dobry aparat lub stylowy wygląd. Jeżeli natomiast kogoś interesują najmocniejsze smartfony, może sięgnąć po wyniki testów benchmarkowych. Tak się składa, że właśnie je poznaliśmy. Które modele telefonów i jakie procesory zdobią ranking AnTuTu?

Najmocniejsze smartfony w AntuTu 2024

Wyniki rankingu dla niektórych mogą być dość zaskakujące. Oczywiście, mówimy o światowej czołówce w kwestii wydajności czy mocy obliczeniowej. Każdy z telefonów z pierwszej dziesiątki, czy nawet dwudziestki jest po prostu piekielnie szybki. Możliwe, że przewagę konkretnego modelu widzimy też jedynie właśnie w wynikach testów benchmarkowych (lub zobaczą je naprawdę wymagający użytkownicy). W zestawieniu najwydajniejszych smartfonów z Androidem 2023 roku w TOP 10 dominowały telefony z mocarnym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 okazał się tak dobry, że do dziś możemy go uznać za jeden z najmocniejszych układów na rynku. Okazuje się jednak, że w tym roku Qualcomm musi ustąpić miejsca innemu producentowi mobilnych chipsetów.

Najmocniejsze smartfony w połowie 2024 roku pracują pod kontrolą systemu Android 14 z wykorzystaniem procesorów MediaTek Dimensity 9300 i 9300+.

Jeszcze w kwietniowym rankingu wygrywał układ Qualcomm Snapdragon Gen 3, znajdujący się w gamingowym smartfonie ASUS ROG Phone 8 Pro. Dziś jest na trzecim miejscu, a czołówka rankingu wygląda następująco:

Najmocniejsze smartfony w rankingu AnTuTu na maj 2024:

  1. miejsce: Vivo X100s (Dimensity 9300+)
  2. miejsce: Oppo Find X7 (Dimensity 9300)
  3. miejsce: ASUS ROG Phone 8 Pro (Snapdragon 8 Gen 3).
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra

Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce rankingu są jeszcze trzy modele z procesorem MediaTek Dimensity 9300: Vivo X100 Pro (5 miejsce), iQOO Neo 9 Pro (7. miejsce) i Vivo X100 (9. miejsce). Nowy iQOO Neo 9s z MediaTek Dimensity 9300+ zająć szóste miejsce. Pozostałe pozycje w zestawieniu najmocniejszych smartfonów zajęły natomiast modele z flagowym Snapdragonem 8 Gen 3: iQOO 12 (4. miejsce), vivo X Fold3 Pro (8. miejsce), iQOO 12 Pro (9. miejsce) i zamykający pierwszą dziesiątkę vivo X100 Ultra.

Ten ostatni jest zresztą ciekawostką – najmocniejszy i najdroższy model w serii vivo X100 przegrywa pod względem wydajności z odmianami „Pro” i podstawowym X100, które mają procesory Dimensity.

Najmocniejsze smartfony z Androidem - wyniki AnTuTu maj 2024
Najmocniejsze smartfony z Androidem – wyniki AnTuTu maj 2024

Wszystkie modele w tym zestawieniu mają 16 GB RAM DDR5x i pamięć wewnętrzną UFS 4.0. W większości występują z 1 TB miejsca na dane, choć niektóre smartfony mają 512 GB (nie ma to większego znaczenia dla wyników wydajności). Jak widać, MediaTek i ich procesory Dimensity 9300/9300+ wyszły na prowadzenie i aktualnie dominują nad chipsetami Qualcom. Sytuacja ta może się natomiast zmienić, ale dopiero w październiku 2024 roku. Wtedy na rynek trafią pierwsze smartfony z nowym, 3-nanometrowym chipsetem Snapdragon 8 Gen 4.

Najwydajniejsze smartfony klasy średniej – ranking AnTuTu (maj 2024)

Wyniki najmocniejszych smartfonów w testach benchmarkowych są ciekawe. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup topowego, a przez to także drogiego, telefonu z górnej półki. Rozwiązaniem może być jednak wybór telefonu ze średniej półki cenowej. Także one zapewniają często więcej, niż wystarczającą wydajność.

Możemy zresztą sprawdzić to w majowych wynikach benchmarka AnTuTu. Wyniki w przedziale od prawie 900 tysięcy do 1,4 miliona punktów jeszcze do niedawna były osiągalne jedynie w topowych modelach z najwyższej półki. Tym razem pierwsze miejsca należą do smartfonów z nowym procesorem Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3.

Najmocniejsze telefony ze średniej półki:

  1. miejsce: OnePlus Ace 3V (Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3)
  2. miejsce: realme GT Neo6 SE (Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3
  3. miejsce: Redmi K70E (MediaTek Dimensity 8300 Ultra).

Na kolejnych miejscach lądują smartfony z nieco starszymi procesorami – Snapdragonem 7+ Gen 2, czy MediaTek 8200. Zestawienie pokazuje natomiast, że znacznie ustępują czołówce pod względem wydajności.

Najmocniejsze smartfony ze średniej półki cenowej w rankingu AnTuTu (maj 2024)
Najmocniejsze smartfony ze średniej półki cenowej w rankingu AnTuTu (maj 2024)

Samsung i Apple zostają w tyle?

Możemy też wspomnieć, jak na tle mocnych smartfonów z Androidem wypada najnowszy iPhone. W wersji 15 Max osiąga w benchmarku AnTuTu około 1,5 miliona punktów. Jest to nieco lepsza wydajność, niż najmocniejsze smartfony ze średniej półki cenowej z systemem Android. Flagowy telefon Apple przegrywa jednak ze znaczną różnicą z niemal każdym flagowcem z 2024 roku.

Z uwagi na inny system operacyjny (iOS) trudno natomiast porównać smartfony Apple do Androidów pod kątem wydajności i wyników w benchmarkach.

W zeszłorocznych testach niezłe miejsca zajmowały telefony Samsung Galaxy S23. Tym razem seria Samsung Galaxy S24 nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Najwyraźniej autorski chipset (Exynos 2400) jest znacznie słabszy od układów Qualcomm i MediaTek.

Również telefony w niższych cenach, często wyposażone w procesory Samsunga, najczęściej okazują się nieco mniej wydajne od konkurencji ze Snapdragonami lub chipsetami Dimensity.

Może zainteresują Cię także inne artykuły:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.