RadioGPT – sztuczna inteligencja przejmuje również eter
Sztuczna inteligencja od wielu lat znajduje kolejne zastosowania w naszym codziennym życiu. Największą rewolucję, a co za tym idzie – wzrost zainteresowania związanego z AI odczuliśmy w listopadzie 2022 roku. Wtedy na rynek trafiło narzędzie OpenAI – ChatGPT. Chatbot potrafi prowadzić rozmowy niczym żywy człowiek, stając się z miejsca podstawowym narzędziem pracy dla wielu osób. Poza tym twórcy narzędzi AI dostarczyli nam też programy do generowania obrazów, dźwięku, czy syntezy mowy. Z połączenia kilku takich funkcjonalności powstało RadioGPT. Sztuczna inteligencja jest w nim spikerem, który przekazuje słuchaczom samodzielnie wygenerowane wiadomości.
RadioGPT – ciekawostka, czy prawdziwa rewolucja?
Dziś stacje radiowe możemy podzielić na kilka kategorii. Największe są radia ogólnokrajowe, gdzie poza popularną muzyką, usłyszymy też wiadomości z danego państwa i ze świata. Osoby zainteresowane bardziej lokalnymi wydarzeniami i muzyką mogą włączyć jedną ze stacji regionalnych. Pamiętajmy jednak, że wraz z ograniczeniem się do pewnej liczby słuchaczy, spadnie także budżet danej rozgłośni, czy możliwości do produkowania ciekawych audycji.
O ile regionalna rozgłośnia, lub znajdująca się w dużym mieście ma rację bytu, ciężko wyobrazić sobie radio dla mieszkańców małego miasteczka lub wsi. Tu z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja. W końcu już dziś możemy dość łatwo wyobrazić sobie połączenie chatbota wyszukującego ciekawych dla słuchaczy treści z generatorem mowy. Takie radio mogłoby nawet tworzyć programy i wybierać informacje ciekawe dla nawet małej grupy, czy pojedynczej osoby. W podobny sposób działa RadioGPT.
RadioGPT oparte jest o algorytmy znane choćby z ChatGPT. Przeszukuje 25 000 źródeł i odczytuje najciekawsze informacje pomiędzy piosenkami.
Poza tradycyjnymi źródłami, sztuczna inteligencja sprawdza też trendy na Facebooku, Instagramie, czy Twitterze. RadioGPT działa w sposób znany z ChatGPT – tworzy treści będące zapisem audycji radiowej. Następnie odczytują je radiowi prezenterzy. Ich rolę także przejęła w tym przypadku sztuczna inteligencja.
System RadioGPT wyszukuje popularną muzykę, a o konkretnych utworach i artystach może opowiadać różne anegdoty i ciekawostki. Poza tym może generować dłuższe treści, jak podcasty. Jest też zdolny do przeprowadzania wywiadów.
Inne stacje radiowe również mogą skorzystać z RadioGPT
RadioGPT to system przeznaczony dla stacji radiowych, tworzących w ten sposób ciekawe audycje. Może być to dla nich znacznie tańsze i szybsze rozwiązanie, niż tradycyjne – przy pomocy dziennikarzy i współpracowników radia. RadioGPT może wygenerować ciekawą audycję z udziałem nawet trzech wirtualnych prezenterów. Co więcej, nie będą to przypadkowe głosy „robotów”. RadioGPT pozwala na trenowanie głosów w celu upodobnienia ich do głosu prawdziwych osób, na przykład prezenterów.
Zautomatyzowana produkcja treści odczytywanych następnie przez wygenerowany głos to nie koniec możliwości RadioGPT. Może też obsługiwać social media lub strony internetowe stacji radiowych i nie tylko. Na podstawie audycji przygotuje posty, a nawet… krótkie filmy wideo! W zarządzaniu treściami pomoże system AI Futuri POST. Samodzielnie opublikuje stworzone przez AI treści, choć tylko w kompatybilnych platformach.
Możemy już usłyszeć efekty działania AI w ChatGPT. Wystarczy posłuchać tej nowatorskiej stacji radiowej, wchodząc pod adres: https://listen.streamon.fm/radiogpt
W RadioGPT usłyszymy dziś nieco skrócone wersje znanych przebojów takich wykonawców jak Red Hot Chilli Peppers, Elton John, czy Prince. Pomiędzy nimi umieszczono wstawki z tekstem generowanym przez sztuczną inteligencję. Prawdopodobnie osoba nieświadoma, że teksty odczytują wirtualni prezenterzy, nie byłaby w stanie usłyszeć różnicy.
Pamiętajmy też, że to dopiero początek rozwoju narzędzia, w przyszłości powinno być jeszcze lepsze. Patrząc na możliwości, jakie już dziś ma ChatGPT i podobne rozwiązania, nie będzie problemu z generowaniem audycji radiowych w różnych językach. Zapewne stacje radiowe korzystające z RadioGPT (a może także sami słuchacze) dostaną opcję wyboru tematów audycji, czy długości wstawek z tekstem pomiędzy utworami.
Może zainteresują Cię także inne artykuły