Radar wiatru – aktualna mapa wiatru online i przelicznik prędkości wiatru

24.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Radar wiatru – aktualna mapa wiatru online i przelicznik prędkości wiatru
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pogoda w Polsce lubi się dynamicznie zmieniać, dlatego coraz więcej osób chętnie korzysta z różnego rodzaju radarów. Popularne są mapy burz lub deszczu, jednak warto zwrócić uwagę również na tę dotyczącą wiatru. Aplikacje oraz widgety przynoszą mnóstwo precyzyjnych danych, które pozwalają zaplanować swoje aktywności na zewnątrz. Jak działa radar wiatru i co warto o nim wiedzieć?

Jak działa radar wiatru?

Radar wiatrów to nic innego, jak mapa, na którą nałożono niezbędne informacje dotyczące kierunku, porywów oraz prędkości wiatru w km/h, obejmująca cały świat. Można dzięki niemu sprawdzić wszelkie niezbędne informacje w czasie rzeczywistym lub prognozy na następne dni. Aplikacja pobiera dane z najbliższych danej lokalizacji stacji meteo.

Dobry przykładem radaru wiatru jest Windy.com. To uniwersalna aplikacja pogodowa, która dostępna jest na popularnych platformach. Skorzystać z niej można na smartfonach z Androidem i iOS, a także na komputerze, w wersji przeglądarkowej lub w formie widgetu na swojej stronie internetowej. W ostatnim wypadku wystarczy tylko skonfigurować odpowiednio mapę i osadzić wygenerowany kod HTML w serwisie.

Jakie informacje pokazuje mapa wiatru?

Po wybraniu określonego miejsca na mapie na radarze Windy, można poznać podstawowe informacje o panujących warunkach – temperaturze czy opadach deszczu, a także porywach, prędkości i kierunku wiatru. Wybierając z menu na dole “wiatr” pokażą się dodatkowe informacje o aktualnych warunkach związanych z tym składnikiem pogody. Radar pozwala na śledzenie wszystkich zjawisk pogodowych, w tym także wiatrów lokalnych i huraganów.

mapa wiatru

Kto powinien korzystać z radaru wiatru?

Z radaru wiatru może skorzystać każda osoba, która chce na bieżąco otrzymywać informację o podmuchach wiatru w swojej okolicy. Istnieją jednak pewne grupy osób, które docenią ją bardziej niż inni. Są to między innymi ci, którzy aktywnie uprawiają sporty, takie jak kitesurfing, żeglarstwo czy windsurfing.

Mapa wiatru przyda się także wielbicielom pływania kajakiem, wędkarzom, paralotniarzom, turystom górskim oraz rowerzystom. Z pewnością skorzystają na tym też piloci, rybacy, łowcy burz, spadochroniarze oraz osoby oferujące loty balonem.

Jak sprawdzić siłę i kierunek wiatru?

Siłę wiatru można zmierzyć za pomocą kilku narzędzi. Do najpopularniejszych należą najprostszy wiatromierz Wilde’a, elektroniczne wiatromierze i czujniki prędkości wiatru. Aby ustalić samodzielnie prędkość wiatru oraz jego siłę, należy mieć podstawową wiedzę na temat tego zjawiska pogodowego i jego rodzajów.

Jeśli nie posiadasz żadnego z powyższych narzędzi, możesz sprawdzić interesujące Cię parametry na radarze. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na mapie. Z łatwością sprawdzisz kierunek wiatru – oznaczony jest za pomocą animacji. Do określenia prędkości natomiast wystarczy skala, która znajduje się na dole widgetu.

Przelicznik siły wiatru – ocena warunków wiatrowych

Prędkość wiatru można wyrazić w kilku wartościach. Są to skala Beauforta, węzły, kilometry na godzinę oraz metry na sekundę.

wiatry w polsce

Skala Beauforta opisuje siłę wiatru, na podstawie obserwacji powierzchni morza lub obiektów na lądzie. Podawana jest w zakresie 0-12 B. Każdy stopień odpowiada prędkości wiatru w węzłach, km/h, mph oraz m/s. Aby przeliczyć prędkość wiatru na stopnie Beauforta stosuje się wzór: B = 1,127·V2/3 (dla V w m/s) = 0,723·V2/3 (dla V w węzłach).

Przybliżone przeliczanie jednostek w głowie jest dość proste. Przykładowo, 5 m/s to około 10 węzłów oraz 20 km/h. Warto jednak pamiętać, że jest to dość niedokładne, dlatego jeśli zależy Ci na precyzyjnej informacji, skorzystaj z przeliczników siły wiatru, które bez problemu znajdziesz w Internecie.

Rodzaje wiatrów

Istnieje kilka rodzajów wiatru. Są to:

  • stałe – nie zmieniają swojego kierunku, np. pasaty,
  • sezonowe (okresowe) – zmieniają kierunek w cyklu dobowym lub rocznym, np. monsun,
  • zmienne (lokalne) – zmiana kierunku powodowana jest lokalnymi układami barycznymi, np. bryza , halny, fen,
  • pustynne – gwałtowne, suche wiatry, np. Samum.

Poza tym warto wymienić jeszcze cyklony, huragany, tajfuny i tornado.

huaragany - prędkość i kierunek wiatru

Aplikacje z mapą wiatru

Chcesz mieć informacje o tym, gdzie jest wiatr? Radary można znaleźć w wygodnej formie aplikacji mobilnych. Dzięki temu szybko dowiesz się o wszelkich zmianach w pogodzie.

Windfinder

aplikacja windfinder - gdzie jest wiatr?

Aplikacja polecana jest szczególnie osobom, które uprawiają sporty wodne, lubią piesze wycieczki czy przejażdżki rowerem. Windfinder oferuje aktualne pomiary wiatru i inne obserwacje pogodowe dla ponad 160 000 lokalizacji na całym świecie. Sprawdzisz więcej nie tylko wiatry w Polsce, ale także w wielu innych miejscach.

WindMap

windmap - radar wiatrów

WindMap pozwala śledzić na żywo huragany, tajfuny i cyklony, jednak nie tylko. Wybierając określony punkt na interaktywnej mapie 3D kuli ziemskiej, otrzymasz informacje na temat aktualnej prędkości wiatru w danym miejscu oraz temperaturze, a także przewidywane prognozy na najbliższe godziny.

Windy.app

windy.app - radar wiatru

Windy.app to radar pogodowy, który jest wygodny i łatwy w obsłudze. Pozwala na uzyskanie niezbędnych informacji na temat kierunku, porywów oraz prędkości wiatru w czasie rzeczywistym. Oferuje ponadto alerty pogodowe i dostęp do historii pogody na lata 2012-2021.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.