Radar opadów – gdzie jest deszcz? Mapa deszczu i prognoza opadów

04.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Radar opadów – gdzie jest deszcz? Mapa deszczu i prognoza opadów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nietrudno zauważyć, jak nieprzewidywalna jest pogoda w Polsce. Chcąc zaplanować wycieczkę lub spotkanie ze znajomymi w plenerze, warto sięgnąć po radar opadów. Pozwoli to nie tylko na sprawdzenie, jak będą danego dnia wyglądać opady deszczu, czy śniegu, ale też innych przydatnych informacji. Jak działa radar opadów i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest radar opadów?

Radar opadów to po prostu radar meteorologiczny, służący jako urządzenie teledetekcyjne. Ma ono za zadanie wykrywać hydrometeory, znajdujące się w atmosferze – są to kropelki deszczu lub lodu, które mają wystarczający ciężar oraz wielkość, by spaść na ziemię.

Widget pogodowy, taki jak windy.com, wskazuje użytkownikowi aktualną i prognozowaną na najbliższe godziny pogodę.

Dowiesz się przede wszystkim, gdzie teraz pada, jaka jest przewidywana ilość opadów deszczu lub śniegu, a także gdzie są burze.

Wszystkie informacje, które można znaleźć w radarze opadów, są aktualizowane na bieżąco. Pozwala to uniknąć niespodziewanej ulewy i dostosować swoje plany do aktualnej pogody.

Jak działa mapa opadów deszczu i śniegu?

Zastanawiasz się, jak działa mapa deszczu godzinowa? Dane są zbierane ze specjalnych radarów, wysyłających fale elektromagnetyczne do atmosfery. Są one odbijane od każdego zjawiska, w tym deszczu, wiatru lub chmur. Wszelkie zebrane dane są następnie umieszczane na mapie i aktualizowane. Dzięki temu bez problemu dowiesz się, gdzie pada deszcz w Polsce w danym momencie, jednak nie tylko. Radar obejmuje swoim zasięgiem cały świat.

radar opadów - gdzie pada deszcz w Polsce?

Aby sprawdzić, czy w Twoim mieście będzie padać, wystarczy tylko wpisać nazwę w wyszukiwarkę. Pojawią się informacje dotyczące temperatury, prędkości i kierunku wiatru, a także spodziewanych opadów deszczu. Windy dostępne jest również jako aplikacja mobilna, co sprawia, że wszelkie aktualne informacje masz zawsze pod ręką. Wystarczy tylko dostęp do Internetu.

Windy.com można również dodać jako widget na swojej stronie internetowej. Wystarczy tylko osadzić wygenerowany kod HTML, po wcześniejszym skonfigurowaniu mapy (można wybrać jej szerokość, wysokość i inne opcje).

Jakie funkcje zawiera mapa deszczu?

Radar opadów pozwoli nie tylko na uzyskanie informacji, gdzie jest deszcz, ale też takich jak temperatura, zachmurzenie, jakość powietrza, porywy i siła wiatru, wilgotność, ciśnienie i wiele innych, w tym stężenie CO, masa pyłów oraz prądy i falowanie wiatrowe. Do większych miast dodano również opcję podglądu wybranego miejsca przez kamerę internetową.

podgląd pogody na żywo

Dzięki rejestracji w serwisie możliwe jest ponadto ustawienie alertów pogodowych – dostaniesz wcześniej informację o tym, gdzie pada deszcz.

Istnieje też możliwość wykupienia dodatkowych opcji, w której zyskuje się cogodzinne prognozy w wysokiej rozdzielczości, precyzyjne dane, które aktualizowane są 4 razy dziennie, a także wsparcie techniczne w godzinach roboczych. Pozwala to na uzyskanie najbardziej szczegółowej prognozy pogody.

Czy radar opadów jest wiarygodnym źródłem informacji?

Radar opadów to dokładne urządzenie, które wskaże, gdzie deszcz pojawi się w najbliższym czasie. Na ogół można na nim polegać, jednak warto zauważyć, że niekiedy może ukazywać błędne informacje. Problem pojawia się, gdy radar nie może objąć swoim zasięgiem niektórych miejsc z uwagi na odległość lub ich ukształtowanie.

Warto zatem korzystać z kilku niezależnych źródeł, szczególnie w przypadku mniejszych miejscowości, by sprawdzić aktualną pogodę oraz to, czy ulegnie ona większym zmianom w najbliższych godzinach.

Inne aplikacje z mapą opadów

Oprócz widgetu windy.com, warto sprawdzić także inne aplikacje z mapą opadów. Poniżej przedstawiamy 3, które pomogą ustalić, gdzie pada deszcz i gdzie pada śnieg.

Radar opadów – Alarm deszczu

radar opadów - alarm deszczu

Aplikacja “Alarm deszczu” pokazuje na mapie aktualne warunki pogodowe. Dla wybranej lokalizacji udostępnia nie tylko ilość spodziewanych opadów i czas ich wystąpienia, ale także intensywność. Informacje przedstawione są na przejrzystej, kolorowej skali. Dodatkowo można uzyskać dane między innymi o temperaturze, prędkości wiatru i wilgotności.

RainViewer: Mapa Radaru Pogody

RainViewer - mapa deszczu

Ta aplikacja informuje, czy w danej lokalizacji w ciągu następnej godziny będzie padać. Prezentuje prognozę pogody na najbliższą dobę oraz 7 dni. Tutaj także znajdziemy informacje o spodziewanych opadach i ich intensywności – czy będzie to mżawka, lekki deszcz, czy ulewa.

Pogoda&Radar

pogoda&radar - aplikacja, która podpowie, gdzie jest deszcz

Aplikacja informuje o aktualnej pogodzie, a także tej spodziewanej na najbliższe godziny. Dodatkowo ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak np. burze. Zawiera w sobie radar opadów deszczu i śniegu, temperatur oraz wiatru. Pomoże także alergikom – informuje o pyleniu roślin.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.